şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hakkinda daha dogru duzgun entry girilmemesine sasirdigim, turkiye'nin sayili ve kaliteli makroiktisatcilarindan. once kendisini kisaca tanitalim:

  selva demiralp bogazici universitesi ve university of california-davis'te ekonomi alaninda lisans ve doktora egitimini tamamladiktan sonra 2000-2005 yillari arasinda fed'de (amerikan merkez bankasi) calisti. ardindan koc universitesi ekonomi bolumu'nde kariyerine devam etti, su anda docent olarak gorevini surdurmektedir. son 10 yilda fed, avrupa merkez bankasi ve turkiye cumhuriyet merkez bankasi'ndan ikitisatcilarla makroiktisat ve para politikalari ile ilgili ciddi calismalara imza atmistir, calismalari dunyanin saygin akademik dergilerinde yayinlanmistir.

  selva demiralp, ekonomi teorisi ve pratigini cok guzel sentezlemis, piyasanin isleyisini yakindan takip eden bir iktisatci. katildigi televizyon programlarinda, yazdigi kose yazilarinda (milliyet'te yaziyor), kullandigi her kelimeyi dikkatle secen, meslekten olmayan kisilerin anlayabilecegi sekilde ama bilimsellikten uzaklasmadan konusan, cok saygi duyulasi bir akademisyen. bu arada not duselim, koc'ta ders verdigi ogrencileri kendisini o kadar sevmis ki, gectigimiz donem sonu degerlendirmelerinde universitedeki en yuksek notlardan birini almis!

  cahille tartismak cok bos istir tabii, malum memlekette de boylesi cok... yukarida yazilan entry'yi gorunce memleket icin kaygilaniyorum. bilim nedir, bilim insani nasil olunur, dogru durust kafa yormayan insanlar, bir de iktisatci soyle konusmali diye ahkam kesiyor. herkes baskasina isini ogretmeye cok merakli. iktisat bilmeyen adam, iyi iktisatci nasil olur, bildigini saniyor. yil sonu doviz kuru tahmini nedir, hukumet bundan sonra ne yapacak, basbakan ne diyecek vb. muhabbeti dinlemek icin falciya gidiniz. bunlari bir iktisatci tahmin edemez.
 • türkiye'de inşaat sektörünün imalat sanayiyi aşağıya çektiğini gösterdiği makalesi şudur, bulunup okunabilir: https://www.cambridge.org/…4a52d9757034ddc62865af50

  edit: makaleyi bu entryi ilk kez girdiğimden beri arıyorum ve buldum sözlük. eline veriyorum: https://www.econstor.eu/…9/108668/1/erf_wp_1503.pdf
 • değişik bir ses tonu olan kadın. bilgisine, donanımına diyecek lafım yok, ancak o sesi, belki de televizyondan duyduğumdandır, bir dakika sonra başımı ağrıtıyor. böyle değişik bir tını, paralelde bir vınlama sesi var sanki, cırtlak da değil. dinleyemiyorum altan, dinleyemiyorum.

  düzeltme: 27 eylül 2018, 7:30 an itibariyle dinleyebiliyorum; ya hoca sesine ayar verdi veya şu anki programın halet-i ruhiyesi, ya da benim kulağımın tahammülü arttı. hadi bakalım.
  sanki sesini yükseltmek ve hızlı konuşmak yaramıyor ona (en azından benim açımdan), şu anda daha pesten konuşuyor.
 • şu an cnntürk te katılımcıların beynini tokatlayan ama aslında normalde olması gereken şeylerden bahseden koç üniversitesi akademisyeni makro iktisatçı
  edit: düzeltme
 • hakkında bu kadar az entry girilmesine saşırdığım kadın. iktisatçılar için her hafta milliyet takip etme sebebidir.
 • kadınlara olan bakış açımı 25 dk içinde büyük oranda değiştirmiştir kendisi
  bukadar hoş olup bukadar sakince ve zekice ekonomi yorumları yapabilen bir kadının varlığı gerçekten gurur verici.
  hayran kaldım
 • gayet de bilale anlatir gibi acikliyor. temel kavramlari acikliyor, tahminde bulunmuyor.

  hersey hakkinda tahmin yuruten, "su soyle olacak" diyebilen ekonomist olamaz ki zaten. tabi duymak istiyoruz, birisi bize hazirdan gelecegi haber versin istiyoruz. faiz artacak mi, dolar dusecek mi, kriz gelecek mi. bu sorulara cevap veren basliklar da bu sebepledir ki cok guzel okuyucu topluyor gibi gibi: dunyanin her yerinde, guya isini bilen kaynaklarda, ama icerikte de goruyoruz ki, 2019 da olur 2020 de 2021 de.. hatta biz acaba 2009 krizinden simdi ciktik mi? kisacasi bu sorulara cevap aramayalim, neden-sonuc iliskisi seklinde dinleyelim, enflasyon artarsa/azalirsa ne olur onu anlayalim. cari acik neden artar, neden faizler bu kadar on planda, onu anlayalim. hah sonra eglenmek istiyorsak, bu yorumlar uzerinden kendi falciligimizi yapalim.
 • uzun bir süre fed de görev almış, koç üniversitesinde para politikası dersi veren aynı zamanda milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan çok değerli bir ekonomisttir kendileri. aldığım ekonomi derslerinin arasında en sevdiğim ve bana en çok şey katan dersin hocasıdır. ara sıra canlı yayınlarını izleyip ekonomi bilgilerimi tazeliyorum sayesinde.
 • sanırım milliyet gazetesine yazdığı köşe yazılarından ve sık çıktığı canlı yayınlardan olsa gerek, konuları iktisat bilmeyen birine de açıklanabilecek bir üslup geliştirmiş. fakat bence asıl etkileyici olan kısım, teknik bir şekilde anlatmaya başladığında da sistematiği koruması ve terimleri berrak aktarması. böylece iktisat dersleri almış, alanda belli bir altyapısı olan kişiler de gayet keyifle anlatımını takip edebiliyor. alanında başarılı iktisatçıların özellikle bilgi birikimini aktarmada sorun yaşadığı düşünülürse (bkz: mehmet yörükoğlu) bu becerisiyle selva hoca çoğu meslektaşından birkaç adım önde kalıyor.