şükela:  tümü | bugün
  • güncel ekonomi ve dolar, enflasyon, fed, faiz arttırımı gibi konularda biraz önce cnbc-e de izledim. bu kadar fazla cümle kurup hiçbir soruda tatmin edici cevaplar vermeyen biri olduğunu farkettim. bilal'e anlatır gibi anlatmak değil bu, hanımefendi bildiğin boş konuşuyor. zaten ekranlara çıkıp ihtimalleri ve sonuçlarını tartışmak yerine, doğrudan ne olacağını öngörerek konuşan kimse olmaz mı yahu?

- fed faiz arttırımına gider mi?
    - şimdi şöyle...

- dolar türkiye'de düşüş grafiği gösterir mi?
    - efenim şimdi...

- erdoğan ve başçı görüşmesinden faiz konusunda nasıl bi' karar çıkar?
    - elbette bu görüşme...

cümle kuruyor sadece, sonuca ilişkin tek veri ortaya koyamıyor. en son program sunucusu "dünyada merkez bankaları neden bağımsız olmalı?" gibi bi' soru sordu. para piyasaları hükümetlerin mikro ekonomik programlarına güvenmiyor, o yüzden lazım, gibi bişiler dedi.

sınavlarda ne soruyor, öğrencileri ne cevaplar veriyor bilemiyorum da, analist kafasında yalnızca şöyle olursa böyle olabilir, tribindeki piyasa elemanlarından ayrışması lazım akademisyenlerin, ortaya bi' fark koyması lazım. nerde zamanının gerhard kessler, haydar kazgan gibi hocaları, nerde şimdiki akademik etiketçiler...
  • hakkinda daha dogru duzgun entry girilmemesine sasirdigim, turkiye'nin sayili ve kaliteli makroiktisatcilarindan. once kendisini kisaca tanitalim:

selva demiralp bogazici universitesi ve university of california-davis'te ekonomi alaninda lisans ve doktora egitimini tamamladiktan sonra 2000-2005 yillari arasinda fed'de (amerikan merkez bankasi) calisti. ardindan koc universitesi ekonomi bolumu'nde kariyerine devam etti, su anda docent olarak gorevini surdurmektedir. son 10 yilda fed, avrupa merkez bankasi ve turkiye cumhuriyet merkez bankasi'ndan ikitisatcilarla makroiktisat ve para politikalari ile ilgili ciddi calismalara imza atmistir, calismalari dunyanin saygin akademik dergilerinde yayinlanmistir.

selva demiralp, ekonomi teorisi ve pratigini cok guzel sentezlemis, piyasanin isleyisini yakindan takip eden bir iktisatci. katildigi televizyon programlarinda, yazdigi kose yazilarinda (milliyet'te yaziyor), kullandigi her kelimeyi dikkatle secen, meslekten olmayan kisilerin anlayabilecegi sekilde ama bilimsellikten uzaklasmadan konusan, cok saygi duyulasi bir akademisyen. bu arada not duselim, koc'ta ders verdigi ogrencileri kendisini o kadar sevmis ki, gectigimiz donem sonu degerlendirmelerinde universitedeki en yuksek notlardan birini almis!

cahille tartismak cok bos istir tabii, malum memlekette de boylesi cok... yukarida yazilan entry'yi gorunce memleket icin kaygilaniyorum. bilim nedir, bilim insani nasil olunur, dogru durust kafa yormayan insanlar, bir de iktisatci soyle konusmali diye ahkam kesiyor. herkes baskasina isini ogretmeye cok merakli. iktisat bilmeyen adam, iyi iktisatci nasil olur, bildigini saniyor. yil sonu doviz kuru tahmini nedir, hukumet bundan sonra ne yapacak, basbakan ne diyecek vb. muhabbeti dinlemek icin falciya gidiniz. bunlari bir iktisatci tahmin edemez.
  • selva hanım belli ki ders verirken aktarmış konuyu, şimdi duyan gelir. bu arada oldukça etkilendim cv'sinden, bi' titreme geldi, brrr.
    imkanım olsa da ekonomi konuşabilseydik canlı yayında, herkes için dengeli bi' yol olurdu.

ısmarlama üzerine entari girmeyin gençler, işinize gücünüze bakın, hadi yavrum.
  • türkiye'de inşaat sektörünün imalat sanayiyi aşağıya çektiğini gösterdiği makalesi şudur, bulunup okunabilir: https://www.cambridge.org/…4a52d9757034ddc62865af50

edit: makaleyi bu entryi ilk kez girdiğimden beri arıyorum ve buldum sözlük. eline veriyorum: https://www.econstor.eu/…9/108668/1/erf_wp_1503.pdf
  • değişik bir ses tonu olan kadın. bilgisine, donanımına diyecek lafım yok, ancak o sesi, belki de televizyondan duyduğumdandır, bir dakika sonra başımı ağrıtıyor. böyle değişik bir tını, paralelde bir vınlama sesi var sanki, cırtlak da değil. dinleyemiyorum altan, dinleyemiyorum.