şükela:  tümü | bugün
  • dil ve tarih – coğrafya fakültesi çağdaş türk lehçeleri ve edebiyatları bölümü başkanıdır. prof. dr. özönder aynı zamanda, modern türklük araştırmaları dergisi editörlüğünü de yürütmektedir.
  • sadece türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde değil; tüm türklük alanı (türkoloji) dahilinde ilminin derinliği, konulara hakimiyeti, ciddiyeti, meselelere sarraf titizliğiyle yaklaşımı, samimiyeti ve onurlu duruşuyla ulaşılamaz bir yerde bulunan -kelimenin bütün cihetiyle- büyük bir türk münevveri.

burada antrparantez belirtmek gerekir ki, türkiye cumhuriyeti'nde türklük bilimine hizmet etmiş/eden münevverler arasında kadın münevverler, -bunu söylemek ne kadar haddimdir bilmiyorum ancak- hem kemiyet hem keyfiyet açısından takdire şayan bir konumdadırlar. burada birkaçının ismini anmak yerinde olacaktır: zeynep korkmaz, saadet ishaki çağatay, hasibe mazıoğlu.

çöle-sahraya döndüğü söylenen türk akademisinde, sahrada bir vaha yaratanlardan biri olan prof. dr. fatma sema barutcu-özönder, varıyla-yoğuyla tüm mesaisini ve emeğini türklük bilimine hasretmektedir. sadece bu nedenle dahi kendisine olan hürmetim ve minnetim sonsuzdur.

(bengü taşlarla ilgili şerhlerini dinlemek ise başlı başına bir seminer konusu benim için.)

eski türkçe dönemi uzmanı olan hocanın vakıf olduğu alanın sarahati insanın başını döndürecek denli engin. bunun yanında, kendisinin ağzından kâşgarlı mahmûd'u ve eseri divânu lügâti't-türk'ü; ali şîr nevayî'yi; yûsuf has hâcib ve eseri kutadgu bilig'i dinlediğinizde farklı bir âleme dalıyorsunuz.

hoca, türklük alanına ilişkin her bir sözcüğü bir kuyumcu titizliğiyle idrâkî ve epistemolojik olarak tartıp söylediğinden, arada saklı inci-misâl nüans ve incelikleri yakalamak için sözceler içerisindeki her bir ses, vurgu, tonlama, sözcük seçimine azamî dikkat göstermek gerekir.

sözün özü; iyi ki var dediğim, sağlıklı ve uzun bir ömür dilediğim ulug biligli hocalar hocası bilge! hocam!