şükela:  tümü | bugün
 • saroz körfezi açıklarında bir yunan adası. yunancada samothraki olarak geçer. çevresi yüksek dağlarla çevrili olan ve ortasında ova bulanan küçük bir adadır. saroz kıyılarından bakıldığında cansız yatan küçükbir kız çocuğuna benzer. işte o üzücü kadare sahip kıza da sema direk adı verilir doğal olarak.
  (bkz: semadirek inleyi)
  (bkz: samothraki)
 • enez'den ve gökçeada'dan bakılınca denizin ortasında hayvansı bir dağ olarak gözüken yer (özellikle enez'de bu görüntü çok baskındır, bu adada hiç köy hiç kıyı yok mudur dersin bakarken; denize ulaşmaya daha 10 km olduğu halde yolun yokuş aşağı olduğu bi yerden bile görürsün adayı)
 • cok acik gunlerde intepe ve guzelyali'dan bile (arada canakkale bogazi, gelibolu yarimadasi, ve gokceada oldugu halde) gorulebilen korkutucu gorunumdeki yunan adasi. eskiden yunan tv'lerini seyretmek icin genelde anteni `semadirek'e dogru cevirirdik.
 • mitolojide tanrilara evsahipligi yaptigi tapinaklari sayesinde onemi cok yuksek bir adadir. hatta truva medeniyetinin yerlesim yeri bu adayi gorecek sekilde secilmistir. arkeolojik eserler acisindan cok zengindir.tek deniz baglantisi selanik ve alexandrapolis'e yapilan feribot seferleriyle gerceklesir, adada ayrica havaalani da bulunur. gokceada' nin kuzeyindedir. enez ve gokceada sahillerinden rahatca gorulebilir.insani urpertecek sekilde yuksek ve heybetli bir gorunumu vardir.
 • mitolojide poseidonun troya savasini adadaki dagin tepesinden seyrettigi soylenir. sinira yakinligi da gozonune alininca gitmesi oldukca kolay olan bir adadir.

  sakin, sukunet dolu bir ada oldugu gibi acik havada lounge keyfi icin uygun psychedelic ortami da vardir.
 • kaleköy tepesinden pek bir heybetli gözüken,sabah saatlerinde seyrine doyum olmayan ada.
 • ziyaretcileri genelde alman ve iskandinavlardir. tum onemli faaliyetler adanin kuzeyinde gerceklesir, zira arkeolojik zenginlik bu kisimda daha fazladir.
 • zirvesinin yüksekliği 1500 metre olan, sarozdan görünen heybetli manzarasıyla dikkat çeken kuzey ege'deki yunan adası. burada bulunmuş olan birinden dinlediğime göre adanın elması ünlüymüş. elmalar o kadar güzel kokarmış ki bir sepet elmanın bulunduğu odadaki yoğun ve güzel koku sebebiyle insan uyuyamazmış. ayrıca keşan civarındaki yaşlıların anlattıklarına göre de kışın bu adadan gürleme sesleri geldiği zaman kar yağarmış keşan'a.
  (bkz: semadirek inleyi)
 • günlüğü 7 euro'ya scooter kiralayabileceğiz, kalamar yemek istediğinizde temizlenmiş mürekkep balığını yekpare kızartıp getiren restoranları olan - bir porsiyonda hayvanın boyutuna göre 4 veya 6 tane oluyor, yanında 2 de bira içince yine 7 euro ödüyorsunuz -, çıplak güneşlenip yüzebileceğiniz minik gizli koyların bol olduğu, sakin, ucuz, güzel ada.
 • uzun soğuk kış aylarını geçirmek için bahanedir. gidilesi, kalınası, yaşanılası ada.