şükela:  tümü | bugün
  • eskilerin turk muzigi yorumcusu olan semahat ozdenses, ayrica 'aksam oldu huzunlendim ben yine', 'dun gece mehtaba dalip hep' ve 'her mevsim icimden gelip gecersin' adli unlu eserlerin bestecisidir. su an 80li yaslarinda ve hala sag, allah omur versin
  • safiye ayla, muzeyyen senar, gibi büyük sanatçılardan biri olan
    çocukluğumda türksanat müziği hocam
  • yazmaya utanıyorum ama huzur evinde ve maalesef sefalet içindeymiş usta. bazı tırnak içinde sanatçılar da mücevherlerini gözlerimizin içine sokarken, parise akşam yemeğine uçarken, kadıncağızın ameliyatı için gereken parayı vermeye "bakarız" diyerek yanaşmamışlar. yılmaz morgül vermiş gereken parayı. yılmaz morgülden normalde fazla hazetmesem de bu hareketini takdir ettim. ötekiler de kendileriyle gurur duyuyordur herhalde bu büyük bestekarın sürünmesine seyirci kaldıkları için. kimse insanlık öldü mü falan demesin artık.
  • gogus kanseri yuzunden 95 yasinda hayata veda eden onemli kadin bestecimiz. bir ara kocasinin soyadiyla semahat ergökmen olarak da bilindi.

üsküdar'da dogdu, 1934'de bedriye hoşgör'ün evinde ders alırken lem'i atlı sesini begendi, tesvik etti. ertesi sene odeon'da plak doldurmaya basladi, istanbul radyosu'nda solo programlara basladi. 1938'de istanbul radyosu kapaninca 11.5 sene ankara radyosu'na devam etti, 1950'de istanbul radyosu'na dondu.
  • 60'lı yıllarda ankara lunapark gazinosunda sahne alırdı.kendi şarkılarını çok güzel okurdu.eli öpelisi...
  • adi bilinmese de her alem sofrasinda en az bir kere aniliyordur sarkilariyla.
    nur icinde yatsin.
  • 2008'in nisan ayında kültür ve turizm bakanlığı tarafından huzurevinde kültür ve sanat hizmet ödülü verilen çağdaş türk kadınlarının öncülerinden. türk kadınının çarşıya çıkmaya çekindiği zamanlarda sahneye çıkıp ''bizler de birşeyler yapabiliriz'' i türk kadınına göstermiştir. huzur içinde yatsın.
    bir diğeri için

(bkz: müzeyyen senar)
  • dinleyipte efkarlanmaması imkansız olan yüce ses. huzur içinde yatsın.
  • trt'de bir kaydı var. epey ihtiyar ama şarkı söylüyor. birkaç yerde detone oluyor haliyle. çünkü epey yaşlı bir zamanı.

detone olunca şef, orkestra ve dinleyiciler destek veriyor kendisine örtmek için. ne güzel bir saygı örneği...

edit: @gandore link gönderdi. bir kez daha dinledim, bir kez daha duygulandım. teşekkürler.
    https://m.youtube.com/watch?v=qtmxwe2rm-a
  • nezaketiyle de, onu tanıyanların gönlünde yer etmiş bestekâr ve ses sanatçısı. bugün stüdyo ankara'nın tekrar yayınında "anılarda yaşayanlar" bölümünde kendisiyle yapılan bir söyleşiden de kesitler sunularak anıldı. ustalarından, meslektaşlarından, birlikte çalıştığı isimlerden sözederken hep saygılı konuşmuş rahmetli. o katıldığı söyleşinin sonunda kendisini anımsayıp o fırsatı verenlerden başlayarak başladığı teşekkürünü, sütdyoları temizleyen hanımla bitirdi ki, "sanatçıyım ben!.." diye kasım kasım kasılan tiplerin aklına gelmek şöyle dursun o insanları farketmezler bile.

o teşekkürden sonra "allahaısmarladık!.." deyip bitirdi konuşmasını. biz de seni allaha ısmarladık güzel insan, mekânın cennet olsun, senin gibi göçüp gitmiş o güzel insanlarla umarız layık olur da orada buluşuruz bir gün.
3 entry daha