• ing. anlamsal yoğunlaşma.
    sözlük anlamı böyle olsa da anlamsal doygunluk demek daha doğru. uktedir. bilen bildiğini bir zahmet yazsın, ortam şenlensin.
  • kelimenin anlama doyduğu an. gündelik hayatta öyle ya da böyle yaşamışızdır hepimiz, bir kelimeyi aşırı derecede kullandığımızda ya da aklımıza geldiğinde kafamızda düşünceler uçuşurken, mesela kişi kelimesi, işte o kelime birden anlamından tamamen kopar ve başıboş dolanan harfler bütünü gibi gelir. içinizde garip bir boşluk oluşur, kişi, kişnemekten miydi, kişnişten miydi bilemez olmanın garip bir ruh hali vardır. bir anda tüm duygulanım iyice yoğunlaşır ve kelimenin tekrar anlamına kavuştuğunu görene kadar garip bir ürperme gelir. bu her gün başınıza gelmez elbet ama gündelik hayatta gelmesi gayet de doğaldır.
    (bkz: gündelik hayatta semantic saturation)

hemen ekleyeyim, bir de kişinin adının anlamını kaybetmesi kimliğinden kopması gibi bir duygu yaratıyor mesela. carlos ismi size bir şey ifade etmiyor.
    ya da adınız neyse artık. ben böyle bir şey yaşamadım diyen beri gelsin. herkesin başına farkında olarak ya da olmayarak gelir çünkü.
  • virgil donati, ric fierabracci, derek sherinian, andy kuntz gibi isimleri konuk eden; shant hagopian önderliğinde yeni bir progressive rock/metal oluşumu. albüm solipsistic adını taşıyormuş.

official.
    teaser.
    stardust.
  • sozlukte 10-15dk gezinmeniz halinde en az bir kac kere basiniza gelebilecek psikolojik fenomen. basta politika, etnik koken ve din konulari hakkinda yazilan hemen her baslik altinda bulunur. * *

aslinda semantic saturation, ** *** kendinden once yazilan entry'nin icerigini anlamaksizin hosuna gitmeyen her seye ve herkese sakirt, atayist, satanist, gavur, dinsiz, isbirlikci, irkci, ve ozellikle de fasist diye cemkiren egitimsiz** ve nefret dolu cakma sozluk entelleri sayesinde bu ve benzeri kelimelerin esas anlamlarini yirtirmesidir. **
  • 2004 yılında rock the nations festivalinde sahne alan suriyeli grup nu clear dawn'ın gitaristi shant hagopian'ın projesi olan grup. virgil donati, ric fierabracci, derek sherinian, andy kuntz gibi sağlam isimleri de içermekte.

https://www.youtube.com/watch?v=tbrfj_tjzvw
  • kısa zamanda çok tekrarlanan kelimelerin anlamlarına karşı geçici yabancılaşma ile kendini gösteren psikolojik fenomen. hepimizin başına gelmiştir elbet.

(bkz: semantic satiation)
  • ikinci albumu paradigms agustos ayi itibariyle cikmis grup. shant hagopian'a bu sefer kristoffer gildenlöw,craig blundell,derek sherinian,alex argento ve houry dora apartian eslik ediyor. album spotify,apple music ortamlarinda dinlenebiliyor.

http://www.semanticsaturation.com/
  • bazı kelimeler art arda birkaç kez söylendiğinde, kelimeye yabancılaşma ve bir süre sonra kelimenin kulağa tuhaf gelmeye başlaması durumu. belli bir andan sonra kelime, sadece anlamsız bir harfler kümesi olarak boşluğa yansımaktadır. mana, artık pes etmiş, içi iyiden iyiye boşalmış ve kabuğunu oracıkta bırakıp giden bir yılan gibi hızla uzaklaşmıştır.

öte yandan yine bazı kelimelere yabancılaşmak veya anlamını kaybetmesi bir yana giderek daha ağır ve yoğun, kazımakla gitmeyen anlamlar kazanmaya başlıyor. bunun sebebi birden fazla anlama gelen kelimelerin tekil anlamlı kelimelere nazaran söylendikçe anlamını kaybetmesinin daha zor olması şeklinde açıklanır.
  • takribi 8-9 yaşlarında minik bir dimağ olduğum dönemde, aklıma takılan "ordu" kelimesini okul yolu boyunca tekrarlamak suretiyle içine düştüğüm durumdur.

zihnimde oluşan "aslında sen bu kelimeyi duymuştun, ne olduğunu biliyorsun" sinyali "ordu mu? o ne ki?" gibi bir düşünceyle savaşıp durdu. kelime gün boyunca benim için anlamsızlaşmıştı, soyut bir kavram haline gelmişti. aslında bildiğim şeye tamamen uzak kalmıştım. ta ki anlamlı bir bağlam içinde işitene -sanırım akşam haberleri sırasında ordu ile alakalı bir haberi görmüştüm- kadar.

dahası bu başlığa rast gelince anlattığım anıyı çok net hatırladım ve o gün yaşadığım anlamsızlık halini bir nebze de olsa tekrar yaşadım. şimdi ordu başlığına gidip tdk tanımlaması yapacağım ki bir daha böyle bir duruma düştüğümde sözlüğe uğrayıp bu sıkıntılı ruh halinden ivedilikle kurtulayım.*
hesabın var mı? giriş yap