şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herkesin kafasına göre verdiği sürüm numaralarını standartlaştırma çabasında bir girişim. gayet mantıklı, makul. afferin adamlara.

  http://semver.org/
 • sürüm numaralarını standartlaştırma konusunda birçok topluluk ve projenin benimsediği yöntem.

  ne olduğu ise şu şekilde, büyük.küçük.yama(major.minor.patch) diye belirtilen bir sürüm numarasında, (örneğin 2.1.0 gibi), önceki sürümle uyumsuz api değişiklikleri yapıldığında büyük(major) sürümü simgeleyen numarayı(örneğimize göre 2), önceki sürümle uyumlu bir davranış eklenildiğinde küçük(minor) sürümü simgeleyen numarayı(örneğimize göre 1), önceki sürümle uyumlu bir hata düzeltmesi yapıldığında yama(patch) sürümünü simgeleyen numarayı(örneğimize göre 0) arttırmanız gerekiyor.
 • ortamlarda semver diye kısaltılan versiyonlama standardı.
 • normalde zaten programlama da bilinen bir yöntemdir. fakat son zamanlarda bazı yazılımlar** major numarları "major" bir değişiklik yapmadıkları halde patır patır artırınca heralde böyle bir şeye mi ihtiyaç doğdu anlamadım.
 • versiyon numaralarını standardize etmek için geliştirilmiş bir method.
  bir çok yazılım şirketi aslında bu standartı uyguluyordu, ama sanıyorum ki insanlar o kadar değişiklik yaptık logo değişti. şunu bi 2.0 yapalım da pr olsun şeklinde versiyon artırımları yaptığı için gerekli aslında. apple store ve google play store denetleme mekanizmalarına entegre edilmezse kimsenin umrunda olmaz o ayrı mesele.
 • basite indirgemek gerekirse,

  version x.y.z

  z: bugfix sonucu geriye doğru uyumluluk korunuyorsa 1 arttırılır.
  y: yeni eklenen özellikten sonra geriye doğru uyumluluk korunuyorsa 1 arttırılır. z sıfırlanır.
  x: yeni özellik geriye doğru uyumluluğu bozuyorsa 1 arttırılır, z ve y sıfırlanır.

  gayet makul. dünyanın ihtiyacı olan bir şey.