• yahu ben burayı cidden anlamıyorum... bakıyorsun, iki ses gelse tweetler akıyor hemen 'savaş çıktı, uçaklar bombalıyor' sent via iphone, bakıyorsun ekşi sözlük dolmuş, vesaire. ne zamandır böyle, bi tane video çıkmadı şuradan adam akıllı. şemdinli'ye özel video çekemeyen iphone mı üretildi, yoksa zırt pırt ölüyoz savaş çıktı diye mağdura mı yatmaya çalışıyor bu insanlar, anlam veremiyorum.

karşılaştırma olarak, malatya'da bir köyde, dikkatinizi çekiyorum köy, öyle şemdinli gibi 'yirmi bin' nufuslu bi yer değil (öyle diyorlar tweetçiler), evi taşlanan alevi kızı çatır çatır videoya çekmiş, internete vermişti her şeyi, üstüne arkadan gelen 'şu anda biz aleviyiz diye evimizi taşlıyorlar görüyorsunuz' diye muhabir gibi seslendirmişti.

o tweet atmak için kullandığın telefonu bi de video çekmek için kullansan ya arada bir. biz de doğru nedir öğrensek. adi basın diyorsunuz, yerine geçecek en önemli silahınızı kullanmıyorsunuz, ya da yalan söylüyorsunuz...

hayrına gidip bir ip kamera kuracağım merkeze o olacak. 200 dolar bir şey amk. hiç birinizde mi 3 kuruş yok o sürekli şikayet ettiğiniz dövlöt törörö'nü dünyaya sunacak?
  • israil'de böyle bir ilçe olsaydı, artık böyle bir ilçe olmazdı.
  • önce bitlis'i görüyorsunuz; içiniz burkuluyor. derenin içinde hakikaten beş te minare; ben hep vardım diyor. tarih kokuyor... ne ediyor başkan bilmem ama bitlis minareler dışında ölüyor. kirli, karanlık sadece anlık. devam yola: tatvan. bir anda batıda (neden kıyaslanır ki) olduğunuzu hissettiren bir gelişmişlik geliyor üstünüze, küçük bir sahil kasabası, uzayan alabildiğine, oralıların "deniz" dediği mavi bir göl, küçük iskeleler... van'a doğru giderken sola sapıyorsunuz hakkari yazılı levhadan ve küçük bir baraj setini var eden uzun ince gölün kıyısından uzanıyorsunuz "ötesi yok gari" diye biten kente. yoncaya vurmuş yüksekova, tüm askerlerin korkusunu geçirmek ister gibi şefkatle uzatıyor kendini; uzanmak istiyorsunuz ister istemez. gelip geçen kamyonların arasından kıvrıla kıvrıla uzanıyorsunuz daha da doğuya. yeşil mi yeşil, karadeniz kıyısına indiğinizi düşündürtecek kadar yeşil. çocuğuyla gezen anne gibi, önüne bir köyü koymuş duruyor şemdinli. solu iran sağı barzani kontrolünde kürdistan. gidecek hakkaten bir yer yok, kaçacak delik te haliyle. bombalanan yerler duruyor öylece. kitabevi umudu dinç tutmak adına kocaman bir afişle açık ediyor yarayı. bir çocuk geliyor, erkek çocuk; 5 6 yaşlarında. nasıl sevimli. bir şeyler diyor, anlamadığımdan kafasını okşuyorum, ne dedi diye soruyorum; ser cevemin ser serimin “başım gözüm üstüne hoş gelmişsiniz” dediğini öğreniyorum, içim gidiyor. kalbin üstüne diyorum içimden, tam kalbin üstüne. iran yapımı iki ev var ilçede. saray gibi evler. coğrafi üçgenin hakkını vermek için olsa gerek bir kürt, bir iranlı, bir ıraklı eş alarak evde de kurmuş küçük üçgenlerini sahipleri. on dört bin nüfus bu kentte ancak böyle barınabilir zaten. tabur var ortasında şemdinlinin. onun ortasında da bir futbol sahası. sahanın ortasında bir galatasaray bayrağı. ortalamış hayatı. dönüşü çukurca yolundan yapmak kendi ipini çekmek bir nevi. aynı yönden dönsünler gidecekler. hayatı, yaşama bakışı allak bullak eden çukurca, hakkaten de ütülesen bir türkiye daha çıkaracak hakkari dağları, askerin bile artık bıraktığı şırnakı çepeçevre saran dağlar dağlar dağlar, alabildiğine dağlar… iç dağlıyor. zaman tuhaf bir şekilde aleyhe çalışıyor. ölüme on var, beş var, bir var…
  • firatnews ve türevleri suspus, üstüne karayılan hık dese, pkk çük dese destan uyduran twitter biolarında journalist yazan siktiriboktan gazeteci sempatizanlar bile sessiz kalırken hala hakkında kurtarılmış bölge martavalları sallanan ilçe.

doğum tarihiniz çok eski olmayabilir şu 80 lerde olanları bir yerlerden okuyun bir zahmet.

kurtarılmış bölge nedir?, bölge hakimiyeti, lojistik, ohal neye denir...

vur kaç ve pusu dışında varlık gösterememiş örgütün sıkışıp kaldığı bölgede hakimiyet ilan edip rahat rahat gezeceğini düşünmek neyin kafası?
  • her sabah ictima oncesi demir bardakta metalik tatlar eşliğinde efkar tepeye dogru cayımı icip, sigaramı tüttürdügüm, geceleri boyumuz kadar otların arasından beyaz taşa dogru nobet tuttugum, şehit nedir gorerek ogrendigim, intikam almak icin yanıp tutuşmak nedir bizzat yaşadıgım, her içtimada "acaba hangi tepeden roket yeriz" diye düşündügüm, zamanında cami minaresinden saldıran katillere kapıyı açan imamların yaşadığı, kebapçıların geceleri evde küvetlerinde mayın hazırladığı, yollardaki pusular, mayınlar yüzünden hem giderken hem dönerken korkulan, 6 ayda 25 yılda ogrenemedigim kadar cok şey kazandıran hakkari ilcesi..
  • günlerdir ilçe merkezine sızıp halkın arasına karışarak bir kalkışma varmış görüntüsü vermeye çalışan, bu planla halkın arasın dan polise, askere ateş açarak bölgede hakimiyetini ilan etmeye kalkan pkk an itibariyle 39 terörist cesedini geride bırakarak goman dağlarına doğru kaçmaya çalışmaktadır.

http://www.haber7.com/…nlarda-39-terorist-olduruldu
  • hükümet şam ve halep'i uluslararası terörist devletler ve eşkıyalarla beraber "özgürleştirirken" kuyruğu bacak arasına sokuk medyanın görmezden geldiği, türkiye'nin en güneydoğu ucunda yer alan ilçe.

türkiye sınırları içinde adeta cephe muharebeleri yaşanıyor, medya rte korkusundan kuşlara, böceklere bağlamış...
  • izansız godiklerin mavralarına maruz kalan ilçe.

he aq cephe savaşı var, pkk kazanırsa bayrak dikecek, biz de sınırı geriye çekicez. safi oksijen israfı yemin ederim...
  • 5 kilometre ilerimde bombaların patladığı zor geçit'de büyük operasyonun başladığı ilçe, an itibariyle biri benim hudut bölüğünden biri yanılmıyorsam siirt komandodan iki şehidimiz var. helikopterlerin yaralı tahliyesi için yamaca zorla yanaşıp pervane değdirecek yakınlıkta ne uğraşlarla hoverda kalıp görev yaptığını telsizde pilotların ağzından dinlerken benim kanım dondu siz hesap edin orada çatışmada olanları... her şeye rağmen hala o cesur yüreklerin varlığıni bilmek türk olmanin ne demek olduğunu anımsatıyor insana. şu an sessizlik hakim allah yardımcıları olsun oradaki herkesin.
  • yüksekova'dan sonra haruna geçidi ve şapatan geçitleri vardır, bu yolu takip ederek şemdinli'ye ulaşırsınız. zaten yüksekovadan güneye, iran tarafına inmenin tek yolu burasıdır. bana sorarsanız türkiye'nin en uzak üç ilçesi beytüşşebap, çukurca ve şemdinli'dir. ama şemdinli ismi sizi korkutmasın. bana sorarsanız bu bölgenin en güzel yerleşim yeridir. eğer burada terör olmasaydı emin olun ki kafanızı yukarıya kaldırdığınızda dağlarda gözetleme kuleleri değil yamaç paraşütü yapan insanlar görürdünüz..
hesabın var mı? giriş yap