şükela:  tümü | bugün
 • das semesterticket

  almanya'da lisans, yüksek lisans veya doktora seviyesindeki üniversite (veya yüksek okul) öğrencilerinin üniversiteye yatırdıkları harç karşılığında bulundukları şehirlerdeki belediyeye ya da devlete bağlı toplu taşıma araçlarından ve dahi bulundukları eyalet içindeki başka şehirlere giden belli trenlerden ücretsiz yararlanmalarını sağlayan bir karttır. koyunun olmadığı yerde sosyal devlet gerçeğine bir daha şükretmenizi sağlar, candır.

  fikri ilk kez 1990'da universitat stuttgart'ta ortaya atılmış; uygulaması ise ilk kez darmstadt teknik üniversitesi'ne nasip olmuştur.
 • almanya'da bir süredir nrw eyaletindeki üniversitelerde ogrenci kimliginin (studentenausweis) yalnizca bir özelligi olmustur; ayni kart kredi yüklendigi taktirde yemekhane, cafeler, yurtlarda camasirhane, otomat gibi yerlerde, kütüphane, kirtasiye gibi üniversiteye bagli yerlerde kullanilabilir.
 • almanya'nın kimi eyaletlerinde öğrencilere tüm şehiriçi ve pek çok şehirlerarası toplu taşıma aracına beleş binme imkanı sağlayan kart. kuzey ren-vestfalya için konuşursak; bu eyalette öğrencilerin dönem kaydı sırasında aldıkları semesterticket eyalet içindeki neredeyse tüm şehiriçi otobüslerde ve trenlerde geçerlidir; yalnıza ic, ec, ice, hkx adlı trenlerde ve tüm trenlerdeki 1. sınıf kısımlarda geçerli değildir.

  asla akıldan çıkarılmaması gereken şey yanlarına pasaport, barınma izni, almanya'da geçerli kimlik belgelerinden birini bulundurmanın gerekliliğidir. öbür türlü bilet kontrol eden zatın size €40 ceza kesmesi işten bile değildir...
 • münih'teki semesterticket uygulaması ile ilgili açılmış bir site de var, http://www.semesterticket-muenchen.de/
 • berlin'de şehir içindeki otobüsler, s-bahn, u-bahn ile bazı regional bahn ve regional expresslerde geçerliyken, aşağı saksonya'da eyalet içindeki (bremen ve hamburg'a gidenler de dahil) ice'ler hariç şehirlerarası hatlarda (metronom dahil) geçerlidir. hatta hannover'de şehir içinde de geçerli sanırım.

  edit: yanlış anlaşılmamalara mahal vermemek için; niedersachsen bileti bremen ve hamburg'da şehir içinde geçmez. muhtemelen onlar kendi başına ayrı eyaletler olduğu için, bilmiyorum. bu biletle oraya gidip geri dönebilirsiniz. ama şehir içinde toplu taşımaya binemezsiniz.
 • almanya'da yalnızca münih'te yapılmayan bir uygulamaydı. sonunda 2013 güz döneminden itibaren münih'te de uygulanmaya başlayacakmış.

  bu konuda münih'li öğrenciler arasında bir oylama yapılmış ve %86,3 gibi ezici bir çoğunluk semesterticket'a evet demiştir.

  sonuç bugüne kadar "toplu taşıma kullanmayacak olan öğrenciler kullanacakların masrafına neden ortak olsun? kimse böyle bir şeye evet demez" diyen muhaliflere de kapak olmuştur.

  http://www.sueddeutsche.de/…emesterticket-1.1539999
 • normal şartlar altında ic, ice gibi trenlerde geçerli olmamakla birlikte, gecenin üçündeki bir trene binerseniz, kondüktörün inisiyatifine bağlı olarak yolculuğunuzu bedavaya getirme şansınız bulunmaktadır. özellikle kontrole geldiğinde sizi uyur vaziyette bulursa. en kötü ihtimalle de zaten bilet parasını verirsiniz. bununla birlikte, rb, re gibi normal trenlerde bile semesterticket'ın yanında kimlik görmek isteyen işgüzar ve uyuz kondüktörler de yok değildir.

hesabın var mı? giriş yap