• euro 2008'deki türkiye-hırvatistan ceyrek final maçını kahvede izleyen bir grup türkün olduğu video. sanırım almanyadalar. şurada

izlerken o kadar duygulandım ki lan. klasnic'in golüyle yerle bir olan kahvehane ahalisi, kahveden cıkanlar, ana avrat rüştü'ye sövenler, sigara yakanlar falan, o anda tam türkiyenin özeti yani.

sonra hala bir umut bekleyenler falan derken semih'in golü ve kahve ahalisinin coşması. 02.37'de televizyonun yanından uçarak aşağı atlayan abimize de selamlarımı gönderiyorum.*

valla çok keyif aldım. ne günlerdi anasını satayım.
  • "bu video, 7:44 dakikalık muazzam bir başyapıt, muhteşem bir duygu seli." - the new york times
  • güzel video adı altında tanımlamak istediğim sevinç gösterileri, zira içimden geçen çok parçaya bölünmüş duyguları anlatmaya kalksam hem orada çok samimi duygularla sevinen insanlara hakaret olur hem de benim gördüğüm kadarıyla 24 25 sene öncesinde gerçeklere tesir etmiş ideolojik düşüncelerin getirilerinin futbola yansımalarına girmemizi gerektir, en iyisi güzel deyip geçelim.
  • bir, çek cumhuriyeti maçı. iki, bu maç. her iki maç da izlediğim en keyifli maçlar listesinde ilk sırayı paylaşır. herkesin bu maçlara dair ayrı bir hikayesi vardır, keşke herkes kayda alabilseydi kim bilir daha neler çıkardı ortaya.
  • fatih terim sayesinde sevinmiş insanlardır. bundan sonra milli takım asla böyle sevinçler yaşamayacak. halen fatih hoca için başarısız, milli takımı batırdı diyen ezik, fatih terim kompleksli tipler kafasına iyi soksun ve alışsın. bundan sonra turnuvaları tv den izleyeceksiniz.
  • hatırlayanlar türkiye milli takımının bütün maçların son dakikasına kadar leş gibi oynadığını bilir. işte bu fatih terim sayesindedir.
  • yediğimiz gol sonrası olmuş dut gibi patır patır mekandan dökülen tipler, dünya'nın en şanssız insanı olma konusunda zirveye oynar.

özellikle de videonun başında sol altta ayakta görülen siyah giysili kel abi, o kadar kişinin çıkmasına rağmen umutla isviçre ve çek maçında olduğu gibi bir mucizenin gelmesini bekliyor. tuncay'ın yediğimiz gol sonrası çektiği allah'a emanet şutundan sonra ümidi kesip gidiyor. kadrajdan çıkmasından yarım dakika sonra ise semih'in golü geliyor.

o anı görememek çok yürek burkucu lan düşününce.

ama yine de bir köy kahvesinde fenerbahçe'nin gol sevinci değildir nazarımda. *
hesabın var mı? giriş yap