• sscb döneminde kazakistan'ın kuzey doğusunda semey kentinin yakınındaki nükleer silah test alanı. semipalatinsk polygon ya da polygon deniyor kısaca. 1949- 1989 arasında yer üstünde (atmosferik de deniyor) 100 küsur, yer altında da 300 nükleer patlama gerçekleştirilen bölgeye 40 km mesafedeki köyler ve kasabalar başlarda boşaltılmamış bile.
    civardaki nükleer patlamalar ve radyasyondan zamanında etkilenen kişilerin hastalıkları kalıtsal hale gelmiş durumda. hala sakat doğumlar, görülmemiş hastalıklar bölge insanını hayatını ve yeni nesilleri etkiliyor.
  • şu yoktan dünyayı anlayamayacağıma kesin olarak kanaat getirmemi sağlamış olan nükleer test alanı. sovyet rusya yaratacağı etkiyi bildiği ve defalarca test ederek tahrip gücünü gördüğü halde yaklaşık 500 nükleer deneme yapmış burada. hiroşima'ya atom bombasını atan pilotun yükselen mantar bulutunu görünce ''aman tanrım biz ne yaptık'' dediğini okumuştum. 40 yıl boyunca bu soru akıllarına hiç mi gelmedi merak ediyorum. 12 ağustos 1953'de atılan bombanın görüntüleri yayınlanmış dün.
  • kazakistan'ın semey şehrinde bulunan ve rusya'nın nükleer çalışmalarını yürüttüğü yerdir.

pek bilinmeyen bir konu. ya da duyurulmayan desem daha doğru olur. 40 yılı aşkın bir süredir ve hatta 450'den fazla nükleer deneme yapıldı. ki sscb’de bugüne kadar gerçekleştirilen nükleer denemelerin üçte ikisi semey’de yapılmıştır. bu aynı zamanda şöyle de ifade edilebilir; dünyadaki nükleer denemelerin dörtte biri bu bölgede gerçekleştirilmiştir.

kendi adıma şöyle bir şey de söylemesem olmaz; kazakistan’ın semey'inde gerçekleştirilen ve iran'da da gerçekleştirilen bu tür çalışmaları (40 milyona yakın güney azerbaycanlı, horasan ve kaşgay türkünü, hala tehdit eden nükleer çalışmalardır) lanetliyorum.
  • kazakistan 1991'de semey nükleer deneme alanını kapatarak dünya tarihinde ilk defa gönüllü olarak kendi silah deposundan vazgeçmiştir.
  • kazakistanda bulunan rusların yaptığı nükleer test alanı.
    tamam arazi geniş, çorak ama sırf bu sebeplerden ötürü nükleer silah denemesi yapmak hangi akla uygundur. şükür ki sscb dağılınca nazarbayev’in ilk emirlerinden biri olarak sonsuza değin kapatılır.
  • an itibari ile trt belgesel kanalında belgeselini izleyerek öğrendiğim kazakistan'ın doğusundaki bölge. soğuk savaş dönemi abd'ye karşı gerçekleştirilen sovyet nükleer silah testleri bu alanda yürütülüyordu. 1949-1989 döneminde 450 den fazla nükleer denemesi yapıldı. doğaya, insana, hayvanlara etkisi halen görünmekte.

komünist ve politbüro güzellemelerine dair bu belgeseli izleyin lütfen. insanlığımdan utanıyorum.

https://m.imdb.com/title/tt2288159/
hesabın var mı? giriş yap