• 'öyle cici bicisinki bik bik bik..' formatının altın anahtarı.
  • bir cesit sinir sistemi
  • (bkz: sympathique)
  • sinir sisteminin bileşiklerinden biri. bütün düz kaslara sinir lifleri gönderir.
  • (bkz: antipatik)
  • bi kitapta okumuştum

her erkek ve kadın kendini sempatik zanneder ama çok azı öylediğini düşündüğüm durum
  • onuncu nesil çaylak.
  • (bkz: parasempatik)
  • güzel demeye dilinizin varmadığı ama bi şekilde sevimli bulduğunuz kimselere söylediğimiz kelime. hatta sempatik kelimesi kendi başına bir cümledir. o derece iddialıyım

lisenin en güzel kızı(bence), bizim yan sınıftaki ayşegüldü. ama öyle peşinde koşulan, herkesin ilgi odağı bir kız değildi. kendi halinde sessiz sakin bir kızcağızdı.

sonra eteğini kıvırmaya, saçlarını gerdirerek tepeden toplamaya başladı. işte o noktada işler çığrından çıktı arkadaş. her tenefüs okulun güney ve kuzeyinden bizim orta iç anadolu bölgesi olarak tanımladığımız koridora gelmeye başladılar. sayıları gittikçe artıyordu..sayı arttıkça ayşegül'ün tuvalet ile sınıf arasında dokuduğu mekik sayısı 2n ile çarpılıp skor hanesine ekleniyordu. öğle tatilleri en yakın arkadaşı sema ile okul bahçesinde attığı tur sayısından hiç bahsetmiyorum. yeminlen ankara'dan eskişehir'e yol olur. neyse efendim. benim asıl dikkatimi çeken ayşegül kızımızın öncesi ve sonrası arasındaki tanımlamaların değişkenliği. ayşegül'ün değişime uğradığı dönemde erkekler, ayşegül hakkında şöyle düşünüyordu.
    - off ya... taş gibi kız ha. vur vur inlesin bizim okul dinlesin olm ahahaha. çok güzel kız ya.
    gibi gibi gibi
    ama sevgili ayşegül değişmeden önce şöyle düşünüyorlardı.
    -ayşegül mü? güzel değil ya.. şirin kız ama... tatlı..sempatik

neden lan! neden! ergen psikolojisidir anlarım iki güzel bacak gördün diye kendini salıverdin? ama güzel kızdı ayşegül be! hep güzeldi olm. 'silik' olunca, kendi halinde olunca güzel olmuyor mu lan! ha o da değil olm. sen yine ayşegülü hoplatırım zıplatırım diyorsun ama mervenin de götünden ayrılmıyorsun. (merve okulun en popüler kızıydı. oksijenli su ile açtığı turuncu sarı arası iğrenç bir saç rengi vardı. biz kendisine bok kafa derdik. sıradan bir kızdı ama eteği kesinlikle sıradan değildi... özür dileriz merve, ama gıcıktın lan kabul et.)

neymiş..
    sempatik ile güzel tanımı zamanlamaya göre değişkenlik gösterebiliyormuş. eğer biri size önce 'güzel değil ya ama sempatik kız' diyorsa bilin ki 'taş gibi' değilsiniz. eğer 'güzel kız ya bi de sempatik' diyorsa şanslısınız lan. gidin lan gözüm görmesin sizi.

not: ayşegül değilim olm ben. benim derdim sezar'ın hakkı sezar'a.
hesabın var mı? giriş yap