şükela:  tümü | bugün
  • laura marling'in 10 mart 2017'de yayınlanacak 6. stüdyo albümü. ilk single laura marling'in ilk yönetmenlik denemesi olan videosuyla soothing.
  • latince "her zaman kadın" anlamına gelen sözdür. aslında vergiliusun aeneis'inde "varium et mutabile semper femina"* diye geçmektedir bu söz. laura marling albüme adını veren bu sözün geçtiği nouel'de orijinal halinin de ingilizcesine yer vermiş.* zaten albümün temasını marling'in kadınlığa ve kadın ilişkilerine olan bakışı oluşturmakta. başlangıçta bir erkeğin gözünden yazmaya çalıştığını söyleyen marling, sonrasında aslında bu kişinin kendisi olduğunu fark etmiş ve bana kalırsa bu durum daha anlamlı bir albüm ortaya çıkarmış. ki kendisinin geçtiğimiz yılı revival of the muse podcast'inde kendisine ilham kaynağı olmuş kadın sanatçılarla röportaj yaparak geçirdiğini düşünürsek, bu albüm marling'in diskografisinde doğal bir adım sayılabilir. ha yine de short movie'deki bob dylan'ın elektrikli dönemimi anımsatan, biraz daha yüksek sesli marling'in daha baskın olduğu bir albüm olmasını beklerdim. özellikle soothing'ten sonra bu beklentim iyice artmıştı. ama laura marling oldukça üretken bir isim, çok uzun sürmeden kendisinden yeni şeyler duyacağımıza inanıyorum.