1. şemşamer...

    çekirdek, çiğdem, ayçekirdeği olarak da bilinen kuruyemiş çeşidine orta anadolu (kayseri-yozgat gibi) yöresinde verilen ad...
  2. aslı; şems ü kamer. şems güneş, kamer de, ay anlamına gelmekte. kuran'daki sure isimlerinden adlarını almaktalar. etimolojisi ise, şerh edip, gündüz güneşe, gece de aya döndüğünden bu isim koyulmuştur çekirdeğe.
  3. orta okulda bir hocamızın söylediğine göre şems-i amber'in kısalmış (bileşmiş) haliymiş. şems'in güneş olduğu kuşku götürmez bir gerçek iken amber'in çiçek olması durumu da daha az belirgin değildir. bu bağlamda şemşamer dediğimiz (iç anadolulular olarak) bitkinin asıl adı "güneş çiçeği"dir. tıpkı ingilizce'de sunflower denmesi gibi (sanıyorum) farsça'da da şems-i amber kullanılmaktadır. bu durum da beni yanıtını henüz bulamadığım şu soruya sürüklemişti zamanında: güneş çiçeğine ayçiçeği diyen yalnızca biz miyiz acaba?
  4. son bulgulara göre ne arapça ne de farsça olup, şems kökünden gelmemektedir. direkt hititçebir kelimeymiş kendisi, kültepe tabletlerinde ayçiçeğinin karşılığı olarak bol bol bulunabilirmiş.