şükela:  tümü | bugün
  • hacettepe üniversitesi tıp fakültesi'nin merhum mikrobiyoloji/viroloji hocası. ondan ders dinleyebilmiş şanslı nesiller ders anlatmanın bir sanat olduğunu görmüşlerdir. nemrut, suratsız hocaların aksine çok canayakın, samimi bir insandı. iskoçya'da uzun süreler çalışmış ve bu dönemde askerlik hizmeti için ülkesine geri gelmiştir. askerde olduğu dönemde de iskoçya'da beraber çalıştığı ekip hiv'yi tanımlamıştır.
  • ruhu şad olsun.

şemsettin hocamın anısına bir saygı entrysi yazıyorum .

şemsettin hocam; akademisyenliği, eğitimciliği, öğretmenliği, hocalığı tartışılmayan ekoldendi. şemsettin hocam ama zaten hacettepe tıp fakültesi; tıp dünyasının nacizane, mütevazi dev bir eğitim kurumu olduğundan hacettepe’nin nice hocası muhteşemdir.

mesela merhum oğuz güç, kemal benli, yaşayanlardan - evrim ve allah uzun ömürler versin - kamil öge, tunçalp özgen, tomris erbaş, ömrüm uzun, ömer alper gürlek, selçuk dağdelen ve daha nicesi.. isimlerini yazmaya devam etsem entry bitmez .

ama şemsettin hocamın hepsinden farkı muazzam teatral bir ders anlatması idi.

laurence olivier, alec guinness, oliver reed .. gelmiş ve ders anlatıyorlarmış gibiydi ..

inanın zerre abartmıyorum. dersine girip şemsettin hocamı dinleyebilenler ve saydığım sinema tarihinin dev, muazzam oyuncularını az çok tanıyıp bilen herkes bana katılacaktır .

ayrıca babası sümerbank memuru bir emekçinin yavrusuydu diye hatırlarım bu dev teatral ders anlatımı ile gerçekten tahta önünde devleşen biricik hocamızı .

çok özledim çok .. şemsettin hocam kendimi derslerine girebildiğim için çok, çok çok, çok çok çok şanslı sayarım. sesin kulaklarımda ve mimiklerinle, vücut hareketinle ders anlatımın gözlerimin önünde.. ayrıca o muhteşem espirilerin..

çok özledim çok. anlatılmaz bir deneyimdi senin derslerin ..

amfi’de değildin sahnede idin hocam.

ışıklar içinde huzurla uyumanı dilerim. unutmadık, kulaklarımızda ve gözlerimizdesin:

ruhun şad olsun şemsettin ustaçelebi .