şükela:  tümü | bugün
  • benim. uzun zamandır büyük şehirli, eğitimli, dünya görmüş bir beyaz yakalı olmakla, ortadoğu sınırları içinde ataerkil bir toplumda yetişmiş bir erkek olmak arasında yaşadığım çatışmada olayın aslında kadın ya da erkek olmakla, cinsiyetçilikle vs. alakasının olmadığını, kadın da benim kadar kazanıyorsa ve benden aşağıda yazdığım sebeplerle bunu talep ederse, ben de ona güveniyorsam, çalışmamayı kabul edeceğimi anladım. istanbul gibi bir büyük şehirde, iki tarafın da çalışıyor olması gerçekten ailenin yaşam kalitesini yarıya düşürüyor. çok gözlem yaptım böyle. en başta çocuğumun başından sonuna anne sütüyle ve anne sevgisiyle büyümesini istiyorum. eminim ki annelik duygusu olan her kadın da bunu ister. sonra iki tarafın da çalıştığı ailelerde beslenme düzeni berbat oluyor. yine çokça yaptığım bir gözlem bu. işin ekonomik boyutuna bakacak olursak, bu tamamen beklentilerle alakalı bir şey. ben benim aylık gelirimin 3 kişilik bir aileye çok iyi şekilde bakmaya, üzerine de (günümüz için) 8-9 bin lira arttırmaya yeteceğini biliyorum. işte beklentiler tam da bu noktada önem kazanıyor. kadın bu hayatın avantajlarını ve eve giren parayı kıyasladığında beklentilerini de buna göre şekillendirmesi gerekiyor. bu onun için yeterli mi yoksa kendisinin de çalıştığı daha düşük kalitede bir hayat ve masrafların üzerine kalacak fazladan 4-5 bin lira daha mı? bence değmez.

edit: kadın tüm gün kanepeye uzansın tv8 izlesin demedik. çalışmak kapitalizme zamanını kiralamaktır. zamanını kendine ve ailesine harcayabilir. neden böyle önyargılısınız? neden gereksiz bir saldırı halindesiniz? yazdıklarımı mantıklı argümanlarla eleştirmek yerine neden boş cümleler kuruyorsunuz?

edit 2: cübbeli ahmet hocaymışım da, inadına çalışacakmış da, cinsiyetçiymişim de.. yahu ben ne diyorum bunlar ne anlıyor. yok abi haklısınız. verin çocuğu kreşe. siz de sabah ezanıyla yola çıkın. gün içinde pertiniz çıksın, emek sömürüsüyle, mobbingle ve iş yerinde tacizle psikolojiniz bozulsun. akşam trafiğe girip saat 20 gibi eve girin. maaşınızın yarısını kreşe bakıcıya kaptırın, hüseyin ustanın şeyini kaşıyarak yaptığı yemeği söyleyin dışardan. bunu istiyorsunuz demek.
  • buram buram cinsiyetçilik kokan başlık
  • bazen açık fikirliyim imajı sergilemek için koca bir paragraf yazarsın ama içerisinden tek bir kelime seni ifade eder.

"çocuğumun"

bunun dışında eve gelince yemeğim hazır olmayacak korkuları falan da var ama hadi onları geçtik.
  • kadın diyenini bulursam hemen kendimi evimin erkeği yapacağım cümle.
  • anadolu bunlardan kaynıyor, tabi tek bir şartları var: karnınızdan sıpa, sırtınızdan da sopa eksilmeyecek.
  • herkes kendine baksın.
  • adam gibi adamdır. keşke benim eşim de böyle düşünse.
  • (bkz: yiğit)

şaka yapıyorum. kadının çalışmasını engelleyen erkek kabul edilemez.
  • kadını duygusal olarak sömürecek erkektir.
    yemeyin.kendi ayaklarınızın üzerinde durun ki başkalarının ayakları size yön vermesin.
    herkes çalışıp kendine baksın bi zahmet.
  • lan adam hem 3 kişilik aileye bakarım hem de üstüne 8-9k arttırırım demiş, bu adamın karısını çalışmaya zorlaması gavatlıktır zaten. bunun daha neyine karşı çıkıyorsunuz, lol? çatır çutur mantıklı argüman yani, eve 20-25k girdikten sonra ekstradan girecek 4-5k çok da bir şey katmaz diyor, eee neresi yanlış bunun? heh kadının da geliri yüksektir ya da severek yaptığı bir kariyeri vardır o zaman evlemez arkadaşım böyle adamla. çalışmanın yüceltilmesi kadar saçma 1 şey yok. adam peşinen kabul etmiş işte ben nakit kazanmak için vaktimi s.ktirtmeye razıyım bari sen rahat ol, evimize, ailemize çekidüzen ver diye, daha ne yapsın? ihtiyacı olmadığı halde çalışan (sanat&sepet, bilim&milim demiyorum bak) insan ruh hastasıdır çok net. harcamadıktan sonra para kazanmanın anlamı ne, lol