şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: emel müftüoğlu)
  (bkz: leyla)
 • bir ferdi tayfur sarkisi ve filmi..

  karaya ak denilir mi
  amaya bak denilir mi
  sevene birak denilir mi
  sen de mi leyla

  haksizlik edene isyan ederdin
  insanlik bu degil bu degil derdin
  sonunda darbeyi kendin indirdin
  sen de mi leyla

  gibisinden sozleri vardir. olabildigince aglak bir sesle soylenir. kor anlaminda "ama" kelimesinin kullanildigi ender sarkilardandir..
 • bi de kaybettiği esyasının akibetini soran insan repliği vardır ama o sende mi leyla seklinde yazılır..
 • avaz avaz söylenebilecek leziz bir ferdi tayfur şarkısı

  "yüzüme bakacak yüzün kalmamış
  doğru bir kelime, sözün kalmamış
  aklını fikrini yalan bürümüş
  sen de mi leyla?
  sen de mi leyla?

  karaya ak denilir mi
  amaya bak denilir mi
  sevene bırak denilir mi
  sen de mi leyla

  haksızlık edene isyan ederdin
  insanlık bu değil, bu değil derdin
  sonunda darbeyi kendin indirdin
  sen de mi leyla
  vefasız leyla

  soldurdun içinde ilkbaharları
  düşünmez olmuşsun hiç yarınları
  arayıp gerçeği bulamadın mı
  sen de mi leyla
  hayırsız leyla"
 • 1982 yapımı yönetmenliğini osman f seden'in yaptığı, senaryosu erdoğan tünaş'a ait ferdi tayfur filmi. diğer rollerde güngör bayrak, yalçın gülhan ve ahmet mekin oynar.
  ayrıca 'karaya ak denir miii ' kısmını hamamda söylemeli bir de.
 • içinde olduğu albüme ismini veren ve ferdi tayfur'la özdeşleşmiş şarkı. ferdici abilerimizin (misal abim) top 10'ununda bulunmamasına rağmen duyduklarında severek eşlik ettikleri bir eser. hani galatasaray'ın re re re ra ra ra tezahüratı gibi. her zaman akıldadır, her zaman güzeldir ama özel anlarda söylenir.

  "sonunda darbeyi kendin indirdin
  sen de mi leyla"
 • girişi orhan gencebay'ın sitarlı bir şarkısı var, onu andıran şarkıdır.. da şarıyı çıkaramadım. sabah ama adını çıkarmaadığım bitinin adı kanola idi.

  bu arada iki şarkı da, birisini hatırlayamama durumum sürdüğü halde, çok güzel şarkılardır.
 • sen de mi brütüs lafzından farklı olmakla birlikte daha derin serzeniş cümlesi. zira brütüs denen şahıs leyla hanımefendi gibi derin kodlarla kodlanmamıştır. o olayla birlikte ihanetin kodları arasına dercedilen brütüs efendiden farklı olarak leyla zaten bir mefkuredir, hayaldir, canlı kanlı bir hayattır, şiirdir. bu sebeple sen de mi leyla sen de mi brütüsten daha hisli ve tahtındaki hatırata yaptığı atıfla daha deruni ve paylaşılmışa dairdir. zira (bkz: leyla) leyla'dır.

  leyla için yapılanlar brütüs'e yapılmamıştır, aksine brütüs'ün anasını bile bellemiştir sezar nam maktül. gel gör ki leyla'ya kurban oldu gönüller, bir lafıyla çöller aşıldı. leyla diye diye mevla unutuldu. leyla ile mevla arasında gitti geldi gönül. ne zorluklara katlanılmadı ki. şairler olmasa ondan da haberi olmayacaktı, alemin. allah ve aşık. leyla da bilir ya neyse bilmemezlikten gelir. leyla'dan beklenen aşığına acı vermesidir. amma ki duvarı nem yiğidi gam öldürür. leyla'nın da yapacağı var yapmayacağı var. yani aşık gibi leyla'da imtihanda. her aşık kazanamaz imtihanı ama her leyla da kazanamaz. aşıklar yola çok başlar az bitirirler, leylalar yola az başlar çok aşık bitirirler. nadiren de kendileri biterler.

  işte leyla'nın imtihanı kaybettiği vakit bu söz söylenir. kaybetmek leyla'ya pek yaraşmaz ya acı da vardır o seble bu terennüm de. hadi onlar neyse de sen de mi leyla. beklemediğin delikten yel vurur, beklediğin elden arkta su durur. yani ölmek dururken düşüne düşüne delirmek düşer bahtına işte o zaman söylersin. sen de mi leyla.

  ferdi tayfur'un sağlam şarkılarından biridir aynı zamanda. şimdi o şarkı fethullah gülen hocaefendi için gelsin.

  özellikle de şu kısmı:

  haksızlık edene isyan ederdin
  insanlık bu değil, bu değil derdin
  sonunda darbeyi kendin indirdin
  sen de mi leyla
  vefasız leyla

  fethullah gülen'in israil saldırısına sert tepkisi
  israil'den izin alınmalıydı
  #19266482
 • ferdi tayfur'un güzide parçalarından bir tanesi. ayrıca leyla ile mecnun dizisinde kendisine elbet yer bulacağını düşünüyorum.
 • leyla ile mecnun dizisindeki gidişe göre kesinlikle burak aksak'ın mecnun'u çöllere salıp fon müziğine bunu dayayıp sunması lazım. zira tahmin ettiğim olası senaryo arda ile leyla'nın beraber gitmesi şeklinde olacak, o zaman bu şarkı tam üstüne oturacak.

  bir diğeri için bakınız: hoşçakal leyla