1. "... ama geyikcan benden önce bitti, okey elimde patladı" diye devam edebilecek, dönmüş ama bitememiş okey dördüncüsü repliği..
  2. ikinci tekil sahis uzaklasirken birinci tekil sahisin soguktan muzdarip oldugunu belirtir. muhtemelen sevgilisi usumesin diye ona montunu vermis bir genc vardir, o havada disarida olmalarinin sebebi ise kizin ayrilacagini soylemek istemesidir, cocuk montunu vermis, pesine de kiz onu biraktigini soylemistir, cocuk derin dusunceler icinde orada otururken kafasinda bu soz obegini yaratmistir.
    (bkz: leb demeden leblebiyi anlamak)
  3. anne-babalarin cocuklarini bir uckagit yapmamasi konusunda uyarmak uzere kurduklari ve "biz de gectik bu yollardan aslanim" manasi tasiyan cumle. akabinde "iki cambaz bir ipte oynamaz, yemezler" cumlesi de gelir ki, cocugu pes ettirir.
  4. genellikle "benim tecrübem senden daha fazla" anlamında kullanılsa da mercek altına tutulduğunda hayatın tek yönlü bir trafiği olduğu ve yaşananların tek ve geri dönüşümsüz olması, birden fazla kez yaşananların ise kendilerinden öncekilerin geri dönülüp üstünden geçilmesi değil, ancak ve ancak onların sonucu ya da yansıması olduğu kanısında olunca anlamı yanlış gelen kalıp cümle.