şükela:  tümü | bugün
  • niye ki, adanalılarla ilgili antropolojik inceleme mi yaptın sikik, şeklinde tepki verilmesi farz olan cümledir. hayır hakaret mi iltifat mı belli değil.
    (bkz: al eline bir kaya nerene dayarsan daya)
  • adana dışında tanıştığım 10 insandan 9 undan duyduğum cümle. o "ben sana yandım esmer delikanlı" tınısının kurbanı onbinlerce adanalıdan sadece birisiyim.
  • kıvanç tatlıtuğ'un sık sık duyduğunu düşündüğüm cümle. göçmen sanıyordun ben de kendisini.
  • güneye taşra diyen orospu evlatlarının sık kullandığı bir cümledir.
    bu at yarrakları bir de "adana dürüm", "adana kebap" yemekten fazlasıyla hoşlanırlar.

not: mersinliyim ve tantuni de yediğinizi biliyorum amına kodumun ibneleri ve kaşarları.
  • bu lafı çoğu adanalı sağda solda duyuyor. karaktersiz dizi yapımcılarının bok yemesi yüzünden bugünlere geldik. normalde heyecanlanmayınca, sinirlenmeyince gayet normal istanbul şivesiyle konuştuğumdan azıcık sinirlenip de şive değişince şaşırıyorlar, işin kötüsü milletin kafasında öyle boktan bir şive oturttular ki "nereye gidiyon kızım" dediğim biri "ahahahaa bu ne be izmir şivesi gibi" diye dalga geçer oldu. tamam gidek, gelek deriz de, onu da beğenmiyorlar bir sen böyle konuşuyorsun heralde diyorlar. sikecem belalarını o olacak.
  • soru soran kisinin ama ama fakat sen beyaz tenlisin ve duzgun konusuyorsun seklinde devam etmesi ardindan göcmen misin seklinde ikinci soruyu sormasi muhtemeldir. verilen hayir cevabi ardindan 10 cm acik olan ağızın 30 cm e kadar daha açılabildiği gorulur.
  • bir rizeliye söylenmemesi gereken cümle..

burundan da mı anlamadın birader?
  • dün umumî tuvalette karşılaştığım bir duvar yazısı içeride haykırmama neden oldu.
    hemen fotoğrafını çekip ölümsüzleştirdim.

tam metin şu şekilde:
    "adam soruyor: "nerelisin?" diye.
    "adana" diyom.
    "hiç benzemiyorsun" diyor.
    "n'apak dayı; boynumuza mumbar dolayıp, ağzımızda şırdan, elimizde kebap, güneşe ateş mi edek amk?"

(bkz: #73498781)