şükela:  tümü | bugün
  • kürşat başar ın en sevdiğim kitabı..kahramanların yaşadığı olayları hayatta çoğu kişinin yaşadığını farkedişim bu kitabı okuduktan sonradır..selin in güçlülüğü ve kuzeni elfe ye sevgilisini bırakmak zorunda kalışının çok çarpıcı anlatımı..bu kadr güçlü olmak iyi değil diye düşündürtmüştü bana.
  • (bkz: gizli ask)
  • lisedeydim ve tek gecede okuyup tek gecede hayatimi degistirmistim, neredeyse butun satirlarin altini cizmis, siniftaki butun arkadaslarima zorla okutmustum, hala durur bende, notlar almisiz uzerine, komikmis, etkileyiciymis ve cok gozyasi dokulmus yazarken... yillar sonra o romanlarda gecen karakterlerin gercekleriyle, olaylarin gercek akislariyla, insanlarla tanistigimda, sarhos olmustum, "ay inanmiyorum" durumlari yasamistim, mesela selin'i tanimistim, nevit'i ogrenmistim... garipti, gercekti...
  • "buradayım. yağmur öyle çok yağıyor ki görmesen bile sürekli onu duyuyorsun. uyurken hep ıslanıyormuşum gibi geliyor. sana ne çok yazıyorum ama hiçbirini yollamıyorum. yazar yazmaz her şey eskiyor sanki, sözcükler uzaklığa ve zamana dayanıklı değil. sen de hep bu yeniden kurgulanmış, ayıklanmış kartlarla yetinmek zorunda kalıyorsun. sevmeyi bilmediğim doğru ama özlemeyi ve hissetmeyi bildiğimi sanıyorum. buradayım, yağmur yağıyor ve anlayabildiğim, kendim hakkında, sözcükler halinde belirginleştirebildiğim tek şey bu? komik mi?"*
  • bendeki baskısı afa yayınları'ndan çıkmış, 124 sayfalık kitap... okuduğum tek kürşat başar kitabı... hayatımı etkilemedi ama fena da değildi...

ama bu yalnızca bi hayaldi, benden başka kimsenin bilemeyeceği bir hayal, herkesin böyle sıradan kurguları yok muydu? kendini bir başkasına dilediği gibi anlatmak için duyduğu delice bir istek, sözcüleri seçmeden, aklına geldiği gibi, hissettiği gibi, hiç korkmadan, çekinmeden, bütün örtüleri kaldırarak... böyle biri yok muydu?
    ---
    yaşamından başka birşeyi olmayan biri. ama yaşam çabuk kaybedilebilen birşeydir.
    ---
    yalnızlık en büyük acıları bile derinleştirmeye, yeniden biçimlendirmeye yarayabilir. bazen.
  • okurken, yazarının bir erkek* olduğuna inanmakta zorluk çekilen, kadın duyguları çok iyi tasvir edilmiş bir kitap, okunmaya değer.
  • bir kitap okudum hayatım değişti dediğimde bu kitabın son yaprağını yalanmış parmağımla çeviriyordum.. gökkuşağının altından geçmeye çalıştığım ama yağmur damlalarının gözyaşlarıma karıştığı, bir kadife esrikliğinde eriyen, ellerimden kayan yıllardı o zamanlar, ben bir elfe o bir tüvit, kendine gel nevit, çekil önümden çivit nedir nerde nasıl..

(bkz: yapış yapış)
    (bkz: oy oy)..
  • kitap arkasi yazisi* ve afa yayinlarindan ciktigi haliyle kapak resmi sayesinde iyi sattiran bir kitaptir. donemin genc kizlarinin kursat basara platonik asik* olmalarini saglayan soz konusu kitabin edebi bir degeri ve cok enteresan bir hikayesi olmamasina ragmen konunun islenisi cok ustacadir ki bu sayede eline alan genellikle bir kereden fazla okur. paragraf uzunlugundaki cumleleri, noktalama isaretlerine prim verilmemesi ve bitisik kelimeler kitabin belli basli akilda kalan ozellikleridir. kahramanlarin dusuncelerinin aktarildigi bolumlerde hizli hizli dusunmenin yazili halini okura aktarabilmek icin yazar kitabin cogu yerinde bitisik kelimeler kullanmistir (en azindan aciklamasi bu sekildeydi o donem, daktilo/klavyenin space tusu takilmis da olabilir tabi). bu duruma kucuk bir ornek vermek gerekirse: pekitamamolduozaman