şükela:  tümü | bugün
  • bülent ortaçgil'in "sen" albümünün 4. parçası

gökyüzü bir çocuk resmi
    çağla yeşili ve pespembe
    cam buğularının her yerine adını yazdım
    pamuk yumuşaklığında deniz
    güneş sıcaklığında aşkımız
    sokaklara apartman girişlerine
    kapılara, market çıkışlarına yazdım
    ama sen sorumlusun
    duraklara, kaldırım taşlarına
    defterlere, satır başlarına yazdım
    ama sen sorumlusun
    bir avuç yıldız gökyüzünde
    ay ışığı da benden hediye
    alabildiğine yaşama sevinci
    verebildiğine kırılgan sevgi
    pencerelere, bütün aynalara
    gazetelerin ilan sayfalarına yazdım
    ama sen sorumlusun
    denizde, kıyıda, bütün kumlara
    rüzgarda uçuşan yapraklara yazdım
    ama sen sorumlusun
    yolda kirlenmiş araba camlarına
    yeni boyanmış beyaz duvarlara yazdım
    ama sen sorumlusun
  • ortaçgil yine yapmış yapacağını dedirten şarkı...
  • tıpkı pek çok ortaçgil şarkısı gibi ezberlenmesi zor şarkı, kızgın şarkı. bir kıyı, deniz albümünde ben buradayım diye bağıran yüzü kırmızı şarkı.
  • hayatımın şarkısını* söyleyen adamın* son albümü sen'den dinlediğim ilk şarkı.

sevdiğim şarkıcıların yeni albümlerini dinleyeceğim zaman tüm şarkıları sıradan gitme huyum yok. şarkı isimlerine bakıp en çok ilgimi çekenden başlarım. onda hayal kırıklığına uğrarsam tüm albüme ve hayata küsebilirim. isteyenler bunu şarkılardan fal tutma olarak adlandırabilir ama kısaca manyaklık diyene de aldırmam.

neyse, sen’de seçtiğim şarkı sen sorumlusun oldu. çalarken albüm kapağına baktım ki olursa bu kadar olur. ortaçgil yine yağmur yağdırmış, cam buğulanmış. şu dünyada cam buğusu gördüğü yerde üstüne bir isim kondurmayan var mıdır? varsa da görmesin gözüm onu. bu arada tabii sözler ilerliyor ki elf kulaklarım neler duyuyor:

"cam buğularının her yerine adını yazdım
    sokaklara apartman girişlerine
    kapılara, market çıkışlarına yazdım
    ama sen sorumlusun
    duraklara, kaldırım taşlarına
    defterlere, satır başlarına yazdım
    ama sen** sorumlusun"

böylece bir zaman bir yerde herhangi bir cama isim yazmış, yetinmeyip parmak uçlarıyla, gözleriyle, adımlarıyla havaya, duvara, masaya, halıya yazıp durmaya devam etmiş olan herkesi tek cümlesiyle vuruyor bu şarkı; "cam buğularının her yerine adını yazdım" diyor. bana inanmayan da albüm kapağına bakıyor.
  • 24 aralık 2010 tarihinde banu güven'in artı programına konuk olarak katılan bülent ortaçgil'in söylediğine göre albüme ismini veren sen bu şarkının içindedir. zira albüm kapağı buğulu bir cam üzerine yazılmış bir senden oluşurken, bu şarkıda ortaçgil cam buğularının her yerine bu kadının adını yazdığını söyler.
  • sende beni ilk vuran.
  • olayin sonundaki basarisizligin faturasinin kime kesildigini ifade eden cumle. mutsuzluk aromalidir genellikle, olusan boktan durumun acisi hafiflesin diye ortama dokulur ve rahatlatir soyleyeni gereksiz bicimde.
  • bir ortaçgilsever olarak hayal kırıklığına uğradığım albümün hayal kırıklığı yaratan şarkısı.

tamam "cam buğularının her yerine adını yazdım" gerçekten etkileyici, vurucu bir söz ama şarkı o kadar. ötesi yok.

sürekli tekrarlanan adını yazma meselesi bir süre sonra arabesk bir etki yaratıyor malesef.
  • şairleri, yazarları, çizerleri, ne bileyim işte, özgün bir şeyler yapan insanları açıklayan bir şarkı. insan birileri için, birisi için yazıyor/çiziyor sanırım, etrafta kimseler olmayınca, ne yazası geliyor, ne okuyası.
  • ilahi bir girişe sahip şarkı.

''gökyüzü bir çocuk resmi
    çağla yeşili ve pespembe
    cam buğularının her yerine adını yazdım.''

cam buğularının her yerine, her yerine! yazılan ad; sorumludur tüm bu yazmalardan, çizmelerden ve aşkın hallerinden.
    ki bunu da çok güzel dile getirir ortaçgil: ''sen sorumlusun'' der.

ve şarkının ilerleyen yerlerinde yine sözlerini saklamaz dinleyicisinden:

''alabildiğine yaşama sevinci
    verebildiğine kırılgan sevgi
    cam buğularının her yerine adını yazdım.''

sevmek kökünden gelen ''sevinç'' ile ''sevgi'' sözüklerini öyle güzel kondurur ki cümlelerine akla ümit sayın'ın mai albümündeki kırılgan şarkısını getirir.
    sevginin kırılgan da olsa yaşamın tek sevinç kaynağı olduğunu anlatır dinleyicisine.

sonra geri dönüp yine bildiğini, söylediğini yapar.
    bahanesi hazırdır tüm bu olanlar için:
    ''sen sorumlusun.''