• ahlat ağacı filminde milli piyangocu dayıyı canlandıran süper oyıncu.
  • kendisini yakın zamanda albüm ve çırak filmlerinde görmemle hakkında yazma ihtiyacı hissettiğim oyuncu.

bir oyunculuk tedrisatı geçirdiğine dair bilgi edinemedim internette. ancak bazı oyuncular sahip oldukları tipleme üzerinden inanılmaz bir avantaja sahiptirler. sencar sağdaç abimiz de; halktan içre kimi düşünürseniz düşünün aklınızda zerre soru işareti bırakmayacak bir fiziki yapıya sahip.

ayrıca yine mizacında varolan mizahi yönü kuvvetli davranışları ve konuşmaları nedeniyle bu rollere uygun bir işle karşınıza çıktığında tadından yenmiyor .

türkiye'nin hangi ilinde olursanız olun bir kahvehaneye girdiğinizde bu abilerden bulabileceğinizi bilmek kendisini daha sıcak kılıyor sanırım. ayrıca güzel de sigara içiyor yukarıda bir yazar arkadaşımın söylediği gibi.

ömrü uzun, sağlığı bol olsun bu sempatik adamın
  • maalesef aramızdan ayrılan oyuncu.

yer aldığı her rolde kendinden bir şeyler katan ve büyük küçük demeden her karakteri ciddiyetle oynayıp mütevazı oyunculuğunu bozmayan bir isimdi. sinemamız adına büyük bir kayıp.
  • sinemamızın görünmeyen süper kahramanlarından biriydi sencar abi, her zaman sinemanın sorunlarını konuşan, genç sinemacıların elinden tutan, küçük büyük demeden verilen bütün rolleri hakkıyla oynayan, kaprisleri olmayan efsane bir karakterdi.. her zaman küçük şeylerle mutlu olurdu,tek başına yaşardı, arkadaşlarına uğrayıp sohbet etmeyi severdi, hiçbir şeyde gözü yoktu sinema kadar, rolü anlatılınca heyecanlanırdı, konuşmayı, anlatmayı çok severdi... ağaçlarla bile arkadaş olduğunu görürdünüz onun setlerde, hiçbir şeyden şikayet etmezdi, ezber yapmayı çok sevmezdi, kendi içtenliği ile oynardı hep, birlikte oynama şansı bulduğum için diğer onunla çalışan herkes gibi kendimi şanslı hissediyorum, ışıklar içinde uyu güzel abim, ruhun ebediyete kadar huzur içinde kalsın, yattığın yer incitmesin bedenini...
  • izmir ekonomi üniversitesi tiyatro kulübü eğitmeni olarak tanıma şansı bulmuştum kendisini. küçücük yaşımda bile bende öyle güzel iz bırakmıştı ki ekranda ara sıra gördükçe çok mutlu olurdum. biraz önce de bi instagram storysinde iliştirilmiş fotoğraflarını görünce etrafmdakilerin de dikkatini çekecek kadar yüzümü tebessüm kapladı ta ki yazıyı okuyuncaya kadar. çok sert bir geçiş oldu benim için vefat ettiğini öğrenmek. canım acıdı. yaşsız ve cinsiyetsiz güzel insan çocuk kalbime çok güzel dokunmuş. mekanı cennet olsun.
  • ibrahim büyükak'ın ilginç bazı olaylar dizisinde çiçekçi rolünde yer alan oyuncu ağabey.
  • (bkz: piyangocu nevzat)

ahlat ağacı'ndaki sahnesi için tıklayınız
  • sigara içmeye özendirmiş olmayalım, ama güzel sigara içen ve de güzel sigara öksürüğü yapan bir abimiz. inanmayan, sadece akıllara kazındığı ahlat ağacı'na değil, korkuyorum anne'ye ya da kosmos'a da bakabilir.
  • son dönemde hangi türk filmini izlesem hep karşıma çıkan oyuncuydu. filmin bir yerinde ufacık bir sahnede gözüktüğünde hemen yüzümde bir tebessüm oluşuyordu. yakın zamanda kaybettik onu. üzülerek ve utanarak söylüyorum ki kendisini ilk kez pandemi döneminde izlediğim filmlerle fark etmiş ve isim olarak tanımıştım. huzur içinde uyusun.
hesabın var mı? giriş yap