şükela:  tümü | bugün
  • artvin - azerbeycan karışımı, muzaffer sarısözen'in derlediği bir türküdür. dinlendiğinde biraz alkol varsa bünyede, akıl değilse tastamam ve sadece kendinde, ağlamamak elde değil.

sözleri şöyle olmuştur:

her ağaçta bar olmaz
    seven bahtiyar olmaz

kışa çevirme yazımı
    çalıp dindirme sazımı
    küstürüpsen al nazımı
    yaralıyam yaralı

yâr ki yardan ayrılsın
    ağlamaktır peşesi

kışa çevirme yazımı
    çalıp dindirme sazımı
    küstürüpsen al nazımı
    yaralıyam yaralı

tehditten dahası, "kışa çevirme yazımı" (ki en acıklı yeri burasıdır türkünün) "biraz sakin ol, hayatı bana dar etme, anla beni, beni ağırdan al, böyle zor etme hep" demektedir. "seven bahtiyar olmaz" derken çok sevmiş ve sevmenin bahtiyarlık getirmediğini öğrenebilecek kadar defalarca sevmiş bir kişidir söyleyen, "küstürüpsen al nazımı" derkense, yine de tüm öğrendiklerine rağmen, "nazımı al" diye dize gelmekte, niyaz etmekte, "sev"den uzakta kalamadığını söylemekte diye algılanabilir.
  • türküyü ister nim sofyan söylesin, ister cengiz özkan,
    hatırladığınız çok parçalı geçmişinizi değil bunlar, kainat bir araya gelse toplayamaz.
    düştüğünüz o derin kuyulardan yusuf olur da, kırk yıl çıkamazsınız.
  • ilk dinlenildiğinde sevilen türkülerden birisidir.
    ve en güzel yorumu cengiz özkan yorumudur.
    vurgusu içindedir, melodisine terstir..
  • geç bir farkedişi anlatan halk türküsü..

bağladığı kabuğun yarısı kalkmış bir yaraya benzer bunu farkeden adamın/kadının hali.. çekip alsan kanarsın, koparmasan sürekli huzursuzluk ve acı..

...
    dibine not:
    nim sofyan'ın icrasını geçen pek kimse yok gibi..
  • muadili için buradan açınız:

"var git ellerin yâri
    sen bana yar olmazsın
    gözüme gülme bari" * *
  • cengiz özkan yorumu bünyede apayrı bir his uyandırıyor. içmek zorunda olduğunuzu düşündüğünüz bir ilacın yan etkilerini açıklayan prospektüs niteliğinde. yeme işte oğlum bu boku. senden ona yar olmaz, olsa vefakar olmaz. her ağaçta bal olmaz, seven bahtiyar olmaz...

edit: dayanamadım koyacam türküyü: http://fizy.com/#s/1ait9h
  • bu mahnı, ona rağmen, onu sevmenin hikayesini anlatıyor.

sevda bir kez gönüle düştü mü, onu durdurmak ne mümkün.

başa gelecekleri bilirsiniz, çaresizce kara deliğe doğru an be an yaşayarak, her anı özümseyerek çekilirsiniz.
    kurtulamazsınız, kurtulmak isteyen olur mu ki zaten?

eliniz böğrünüzde kabulleniştir bu türkü.
    gönülden dinleyene tabi ki...
  • artvin yoresinin turkudur.

dinlerim dinlerim gurbet gelir aklıma.. ne de guzel demiş;

yar ki yardan ayrilsin
    ağlamaktir neşesi
  • nim sofyan grubunun çok güzel yorumladığı türküdür. bir kere dinleyince bırakamaz, defalarca listenizde dönmeye başlar. sözler ayrı güzeldir hele o müzik yok mu sizi alır götürür. nim sofyan yorumunda jazz tınıları bulmak ise farklı bir güzellik katmış türküye.