şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sözlükte nasıl yer almadığına şaşırdığım lâf sarmalı. çoğu filmde replik olarak da kullanılmıştır.

bazen, kaybedeceğini bile bile sevdiğin için veya gereğinden çok sevip artık önünü almanın imkansız olduğunu bildiğin için veya ne kadar seversen sev asla sahip olamayacağını bildiğin için o kişiden nefret ediyorsundur ama o nefretin nedeni, aslında güçlü ve çaresiz bir sevgi içerdiği içindir. yani nefret etmiyorsundur ama ediyor gibisindir de.

bir oksimoron, sonsuz bir döngü, uzaklaşırken ona doğru koşmak gibi.

tuhaf.
  • eminem-kim iliskisidir.
  • “içimde öyle güzelsin ki, kirletmeyeceğim onu seninle...”

başlığı okuduğumda bu söz canlandı bende.
  • günümüz koşullarında pratiğe dönmüş hali, "git bankadan evlilik kredisi çek seyfullah çünkü seni çok seviyorum"dur. aslında insan, düşmanının bile banka denilen devlet destekli mafyanın eline düşmesini istemez, ama yapacak bir şey yok, kadınlar da bir kere evleniyor, gerekirse böbreğinizi satacaksınız. bakın bir kere evleniyorsunuz demedim, kadınlar bir kere evleniyor dedim.
  • saçma bir söylem..
  • bir insandan ne kadar nefret ediyorsanız, olaylar değişip iş aşka geldiğinin de, aynı nefret derecesinde sevgi duyarsınız.

"en büyük aşklar kavgayla başlar" denmesinin nedenidir ayrıca.

insanlar karşısındaki insana sevgi beslemekte zorlanırken, nefret duyması için binlerce neden bulabilme potansiyeline sahiptir.
  • (bkz: sevgi nefret ilişkisi)

sevgi ne kadar derinse nefret o kadar fazla olur.