şükela:  tümü | bugün
 • -herkese niye 10 lira bana 5 lira
  -cunku onlar sendikali
  -e nolcek ben de harranliyem
  -git kardesim isine.
  -demek patronda sendikali hemserisini koruyo
 • gelismis toplumlarda artik etkisi olmayan isci somurme kurumu.
 • isci cikarlarini korumak uzere kurulmus tuzel topluluk
 • özellikle zam zam diye firmalar ve üreticiler ile işçilerinin arasına girerek en sonunda uygulanan fiyatlardaki artıştan dolayı issizliğe* neden olmak gibi rezillikleri ile ünlü, daha bir yararı görülmemiş kurum
 • isciler arasinda birlik ve dayanismayi saglamak, isveren karsisinda toplu bir tavir gostermek bu sayede de calisma kosullari, ucret, is goremezlik durumu, emeklilik gibi calisma hayatiyla dogrudan ilgili seylerde iscinin ** haklarini korumak icin yine iscilerce kurulan birlik. turkiye'de ne yazik ki yalnizca ucret sendikaciligi niteligindedirler; toplu pazarlik ve toplu sozlesme zamanlari disinda bi ise yaradiklari soylenemez (o konuda ne kadar ise yaradiklari da ayrica saibelidir).
 • işçinin tek başına pazarlık gücünün zayıf olmasının sonucu olarak ihtiyaç duyulan birlik. işçi emeğini saklayıp daha sonra toplu olarak kullanamaz ve bu yüzden iş gücünü boşa harcamamayı tercih ederek düşük ücret de olsa çalışmak zorunda hisseder kendini. tek tek patron önüne çıkarak bir halt yiyemezler çünkü birini kovsa nasıl olsa diğeri iş aramaktadır. ama sendika olduğu zaman ve toplu halde tepki gösterebildikleri zaman istediklerini patrona yaptırmaları daha kolaydır. tabi sendikaların da gücü önemlidir. örneğin işçiler grev yaptıklarında eğer sendika güçsüzse parasızlık sonucu işçiler "başlarım eyleme bana para lazım" diyerek eylemi kırmaya başlarlar.
  tabi sendika sayesinde her şey işçiler için güllük gülistanlık olmaz. sendika olunca ücretler daha yüksek olur ve bunun sonucunda işveren daha çok para ödemek zorunda olduğundan dolayı daha az kişiye iş verir. bu sefer de işsizlik meydana gelir ve işsizler de sendikaya baskı yaparak fiyatları aşağıya çekmesini isteyebilirler.
 • işçi sendika üyesi olduğunda grev yapma hakkına sahiptir.
 • temsil ettiklerinin (iscilerin) degil, kendi cikarlarini koruyan, kraldan cok kralci olan insanlarin duzenledigi tuzel kurulus (bu durumda patrondan cok patronu oynayan).

  turkiyedeki orneklerini gectim, duzgun isleyen pazarlarda ise yarayan sendika gosterilebilir miyiz?
 • the x files daki dünya çapındaki grubun ana üyelerinin yanı sıra, hükümette dostları ve onlar için “kirli işleri” yapan kızıl saçlı adam , asker traşlı adam , luis cardinal, sessiz willy, iki siyah saçlı adam ve gri saçlı adam gibi ajanları vardı. sendika, ikinci dünya savaşı sonrasında hükümet faaliyetlerini gizlemek için (örneğin ufo’lar gibi) inandırıcı bir şekilde olayları inkar etmek amacıyla kurulmuştu. roswell olayından sonra proje üstünde yoğunlaştı. zamanla uzaylılarla tüm ilişkilerden sorumlu ve sömürgeleşme ile klonlama operasyonlarını yürüten grup haline dönüştü.
  liderleri, sendika ve muhtemelen sömürgeleşme için merkez olan tunus’ta yaşayan alman sanayici conrad strughold dur. roush (almanca “duman” kelimesine yakın) adlı bir lobicilik şirketi ile roush technologies adlı bir araştırma (tabi ki uzaylı araştırmaları) şirketini kontrol ediyorlardı. roush technologies daha sonra sendika için kara yağ araştırmaları yapmaya devam etti.
  abd ve diğer ülkelerin hükümetleri,meclis üyeleri (örneğin senatörler sorenson ve matheson gibi) ve ordu, hepsi istenilen zamanda kullanılmak üzere sendika’nın kontrolü altındaydı. sendika, ilgileri dahilindeki her şeyi kontrol edebilir ve herhangi bir şeyin gerçekleşmesine neden olabilir. örneğin, ordu aracılığıyla ele geçirilen uzaylıların teknolojilerini savunma amaçları için kullandılar.
  sendikanın esas oğlanları: cigarette smoking man , well manicured man , ilk yaşlı , ikinci yasli , üçüncü ve dördüncü yaşlı dır

  kaynak: http://www.thexfiles-tr.net/
 • her işsiz kalındığında yeniden hatırlanan kavramlardan.