şükela:  tümü | bugün
  • bana inanılmaz gelen durum, abi bi insan en azından 2 ayda bi istediği yere 1 hafta kaçabilmeli, tatil yapabilmeli ama türkiye'de işe giriyorsun ve 1 sene çalıştıktan sonra sadece 14 gün izin hakkın oluyor.
    kendimi görünmez bi kelepçeyle özgürlüğü alınmış köle gibi hissediyorum. ne yani sevdiğim bir şehre gidip 1 hafta kalamaz mıyım şimdi ben? niye kimse itiraz etmiyor buna.
  • hepimiz modern köleleriz :(
  • 1 sene sonunda 14 gün, haftada 5 gün çalışıyorsanız bile 1 hafta 6 gün. yani 2 hafta + 2 gün izindir.

gerçekten ağır ve insafsızdır. son yıllarda dini bayramları 1’er haftalık tatile çevirme durumu ile insafsızlık konusunda biraz geri çekilindi. ama bunun sonucu da herkesin aynı anda tatil yerlerine hücum etmesi.

bunun dışında iş saatlerinin yasal olarak zaten uzun olması, müesseselerin bununla bile yetinmeyip daha da uzun mesaileri istemesi de var.

büyük bir bankanın ingiltere’deki merkezinde çalışıyorken “aynı işyerinin” ingiltere ve fransa’daki ofislerinin çalışma kültürü ile hindistan ve türkiye ofislerinin çalışma kültürünü görüp şaşırıyorsunuz.

hindistan’daki adam hem ingiltere hem hindistan saati ile mesai yapıp (ingiltere saati ile sabah 5 akşam 17, günde 12 saat) haftasonları falan da çalışıyor. ingiltere 9-12:30 13:30-17:00 olmak üzere toplam günde 7 saat, 5 gün.

hangisi daha çok iş bitiriyor, daha kaliteli iş yapıyor, ingiltere’deki. hangisi öbürünün 10 katı kazanıyor, ingiltere’deki, hangisinin 25 iş günü + 8 resmi tatil günü tatil hakkı var, ingiltere’dekinin. hangisi aslında köle, hindistan’daki.

edit: aklınıza takılanlar (mesajla gelen sorulara cevaplar)

a: neden hem ingiltere hem hindistan saatiyle mesai yapılıyor?
    it takımının (yazılımcı ve analist) yarısı ingiltere yarısı hindistan'da, kullanıcılar da çoğunlukla ingiltere'de. hindistan'daki adam bunlarla iletişim kurmak için kendi mesaileri teoride ingiltere saati ile 14:30'da bitmesine rağmen ingiltere mesai sonumuza kadar 'mecburen' kalıyor. yoksa günün yarısında toplantılara katılamıyor, soru soramıyor, maillere cevap veremiyor, yaptığı ise onay alamıyor / veremiyor vs. zaten ingiltere'de 17:00 olduğunda onlarda 22:30 oluyor, ki onun ötesinde bile kaldıkları oluyor.

b: neden sadece ingiltere saatine göre çalışmıyorlar?
    çünkü hindistan saatine göre çalıştırıp sonra bazen 'mecburen' ingiltere saatine göre mesai'ye bırakmak daha çok adam saat.

c: 1'e 10 maaş yorumu verilere dayanıyor mu?
    hayır. zaten tam olarak bilmek mümkün değil, “aynı işi” yapan yanyana oturan iki adamdan biri 80 öbürü 120 alabilir sonuçta; ama ortalamalar hakkında “glassdoor” veya “payscale” gibi sayfalardan bir fikir edinilebilir.

d: hindistan'dakiler çok iş bitiriyor, mabadından sallama.
    iş kalitesi göreceli olmakla birlikte, londra’lı bir bilişimci olarak değişik projelerdeki kişisel gözlemlerim hindistan’dan gelen işin kalitesi ve adamların 7/24 sürekli online olmaları vs. 5 satır kod ile bitebilecek iş için günlerce gece gündüz çalışıp 1500 satır kod göndermeleri, ama projelerde 15 kişi birden çalışıp çok iş bitiriyormuş görüntüsü vermeleri... anekdotal yani bir bakıma doğru: kaynak mabadım.
  • 14 gün izin hakkı da izin olarak kullanılmaz özellikle otomotiv yan sanayi olmak üzere birçok üretim fabrikasında.. sadece özlük hakkı olarak durur, çıkarken parasını alırsın.. kaldı ki kullansan da, 1 hafta değil belki 3-4 günlük parçalar halinde kullanırsın, zira senin işini yapacak başka biri varsa zaten suyun ısınmıştır..
  • durun allah aşkına, onu da elimizden almasınlar.
  • 24 gün olmalı aslında. ama sen o kadarını aldığına, izne ayrılabildiğine şükret. türkiye burası. devlet %70 üzerinde patronların yanında. sistem kapitalizm+ olmuş. çoğu işveren 14 günü tek seferde vermiyor. yarısını kullandırıp kalanını mazeret izni olarak ayıranlar var. hiç kullandırmadan parasını ödeyenler vardı bir dönem. sen burada önemlisin, sürekli lazımsın deyip hiç izne yollamayanlar var. neler var neler...
  • patrondan işçisine...

"demek bu gün izin istiyorsun. gel ne istediğine beraberce göz atalım;
    bir yılda 365 gün var. bir yılda 52 hafta olduğuna ve sen her hafta 2 gün izinli olduğuna göre geriye 261 kalıyor. her gün 16 saati işyeri dışında geçirdiğine göre ki bu 170 gün ediyor, geriye 91 gün kalıyor. her gün 30 dakika kahve molası 23 güne tekabül ediyor, böylece kaldı 68 gün. yine her gün 1 saat yemek molası ile geçiyor, bu da bir yıl içinde 46 gün eder. geriye alacağın 22 gün kalıyor. zaten her yıl 2 gün hastalık nedeniyle işe gelmiyorsun, kaldı 20 gün. yılda 5 günde resmi tatiller nedeniyle gitti, kaldı sadece 15 gün. her sene de 14 günlük izin kullandığına göre geriye dsadece 1 gün kalıyor ve eğer ben seni o bir gün de izinli gönderirsem allah beni cezalandırır..!"

edit: patron bazi saatlerde hesap hatalari yapmis ama olsun guzel yazmış

bunu da yazmadan geçmek istemedim.
    dükkanın camında 7/25 yazan anahtarcının hiç mi yasamaya hakki yok
  • cumartesi pazarı tatil olan bir işyeri için 14 iş günü az değildir. resmi tatiller ile birleştiğinde bir sürü kaçamak tatil planı yapar.. zaten çok tatil demek çok para harcamak demektir. gençsin, çalış, para biriktir. 6. seneden sonra 20 iş gününe çıkıyor zaten o zaman köyüne gidip düğünlere cenazelere katılabilirsin.
  • raporu çakın geçin. (fazla da abartmayın)

sistem sana yamuk yapıyorsa sen de yamuk yapacaksın.
  • 14 gün yasada belirtilen minimum süredir. şirketler bu süreden az izin veremez ama fazlasını verebilir. tabi ki canım ülkemizde işçi kimsenin umrunda olmadığı için 14 günden fazla izin veren şirketlerin sayısı bir elin parmağını geçmez.

not: yıllık izin süresi 21 iş günü olan bir firmada çalışmaktayım.

not2: ayrıca izin süresi 14 gün değil 14 iş günüdür. yani resmi tatile denk gelen günler, pazar günü vb. yasal olarak izin gününden düşülemez. cumartesi çalışma günü olduğu için maalesef düşülüyor. bunun bir diğer sebebi de biriken yıllık izinlerin tüketilmesidir.
214 entry daha