şükela:  tümü | bugün
 • 1982 anayasası'nın da mimarlarındandır kendisi.
 • medeni hukuktan borçlar hukukuna, eşya hukukundan miras hukukuna bütün dersleri parsellemiş olan büyük prof. latince ile harbiden kafayı yemiştir. mottosu ise mea culpa'dır.
 • istanbul universitesi siyasal bilgiler fakultesi'nde de ab hukuku dersine girer(di) ama daha ziyade enteresan anektodlar anlatmakla dersi gecirirdi. bir keresinde, de gaulle'un turkiye ziyareti sirasinda ailesine ait bogazici'ndeki yaliyi ziyarete geldigini, burada "ingiltere, onu avrupa'ya donuk ama arkadan abd'ye veren bir kadindir" dedigini nakletmisti biz ogrencilerine. ayrica sisli'de hukuk burosu vardir, ama burasini sanatsal etkinlikler icin de sikca kullanir. bir de eski ogrencilerini yazihanesine asistan olarak alip onlarla denizasiri tatillere cikmasiyla unludur.
 • istanbul üniversitesi hukuk fakultesi'nde medeni hukuk kursulerinden birinin baskanligini yapan medeni hukuk profesorudur. 2 eylul cuma gunu istiklal caddesindeki gloria jeans cafe'de gorulmustur. onun kursusune dusmusseniz 4 sene boyunca gormek zorunda kalirsiniz kendisini. neyse ki tum medeni derslerine girmez, dersleri daha ziyade ilhan helvaci, halil akkanatve ilhan ulusananlatir. ders anlatmaktansa guncel bir olayi secip onunla ilgili yorum yapmayi tercih eder. misal, dinar depreminden sonra yapilan bir esya hukuku dersinin konusunu "dinar icin aglama" olarak belirlemis ve butun ders canimiza okumustu. babacandir, severiz kendisini.
 • eşsiz hukuk ve tarih bilgisiyle insanı kendine hayran bırakan,2-3 sene önce yapmakta olduğu istanbul üniversitesi hukuk fakültesi medeni hukuk bölüm başkanlığından emekli olan ve profesör ünvanına sahip saygıdeğer hukukçu.

  hukuk öğretisine kendi üslubuyla kazandırdığı "mea culpa" ibaresi çoğu hukuk öğrencisinin dimağlarında yer etmiştir.
 • bugün vefat eden medeni hukuk profesörüdür.
 • 08.11.2011 tarihinde vefat ettiğini birkaç gün önce öğrenmemle yüreğimde derin bir sızı oluşturan istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'nden emekli medeni hukuk profesörü hocamız. vefat etmeden evvel bütün kitaplarını da istanbul üniversitesi hukuk fakültesi kütüphanesine bağışlamıştır.

  "hukuk, bugün için onu hiçe sayanlar da dahil, bir gün herkese, hepimize gerekecektir" şener akyol, medeni hukuka giriş, filiz kitabevi, istanbul, 1995.

  huzur içinde uyuması en büyük temennimdir.
 • hocaya armağan, ölümünden kısa bir süre sonra yayınlanmıştır.

  (bkz: http://www.vedatkitapcilik.com/…d=261&book_id=23434)
 • borçlar hukuku özel kitabının ikinci fasikülünde bulunan know-how, management, joint venture gibi sözleşmeleri anlatırken olayların sadece hukuki boyutunu değil, tarihsel gelişimlerini ve uygulamada ne gibi hinlikler olduğunu yaşanmışlıklara dayalı olarak anlatmış, genç hukukçulara uyanık olmaları gerektiğini anlatabilmek için çok faydalı bir yol seçmiştir. atıf yapmak için bir kaç sayfasını okuyacakken bırakamadım kitabı elimden resmen.
 • çocuksuz olarak vefat etmiştir. eşiyle beraber yıllarca çalışıp kazandıkları her şeyi kurmuş oldukları "sevgi akyol-şener akyol hukuk eğitimine destek vakfı'na" bırakmışlardır.

  allah rahmet eylesin.