şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünya çapında büyük senfonik rock konserleri yönetmiş, kayıtlar gerçekleştirmiş sıra dışı besteci ve orkestra şefi (bkz: musa göçmen), harika bir senfonik rock projesi ile yurtdışından önce 2 gösteri ile ankara ve istanbul'daki dinleyicileri ile buluşuyor. gerçekleştirildiği her şehirde bir rock hareketi olarak sahneye çıkan senforock, senfonik orkestra, ülkemizde rock müziğin öne çıkmış konuk solistleri ve tamamen rock fanlarından oluşan amatör rock korosu ile dev bir kadro ile sahnede yer alıyor. efsane grupların efsane şarkılarının hiçbiryerde duyamayacağınız yepyeni senfonik düzenlemeleri ile senforock türkiye'de ve dünyada ilk kez gerçekleştirilmiş olacak.

  senforock bir rock müzik hareketidir. rock ve metal müziğin efsane şarkılarının, senfonik orkestra rock band solistler ve büyük rock korosu eşliğinde türkiye'de ve dünyada ilk defa gerçekleştirilecek bir konserdir. yurtdışı turnesinden önce proje fikrinin doğduğu ankara'da ilk konserinin ardından senforock istanbul seyircisi ile de 15 ocak'ta buluşacak. bu senfonik rock orkestrası, dünyada büyük senfonik rock konserlerini yönetmiş, kayıtlar gerçekleştirmiş orkestra şefi musa göçmen yönetiminde harika bir şov ile sahnede olacak.
 • musa göçmen in konser davetini içeren bir de videosu var.

  senforock daveti by musa göçmen
 • o kadar çok ve gereksiz reklam yapmışlardır ki, bitse de kurtulsak dediğim, bittiği halde itici reklam ve görsellerinden hala kurtulamadığım, düşüncesi güzel ancak uygulamada bence çuvallamış müzik olayı.

  yine de uğraşılmış yapılmış sırf bu nedenle bile tebrik etmek gerekir. ilerde umarım daha profesyonel bir ekiple yapılır ve bizde zevkle dinleriz.
 • dün gece ikinci kere gittim. gitmediğim tek konseri var o da istanbul'daydı, o tarihte istanbul'da olsam ona da giderdim. ikincisinde de ilkindeki aynı hazzı aldım. rock/metal konseri kuraklığının yaşandığı, malum nedenlerden dolayı yabancı grupların eskisi kadar gelmediği ankara'da ilaç gibi geldi. yüzlerce kişi tek bir ağızdan şarkı söylemeyi özlemişiz, emeği geçen herkesin eline sağlık.

  ancak proje ile ilgili naçizane eleştirilerim olacak. organizatörlere doğrudan nasıl iletişime geçeceğimi bilmediğim için buraya yazıyorum, elden ele ilgili kişilere ulaştırılırsa sevinirim.

  -ilk olarak, lütfen şöylesi bir organizasyonu pazar akşamı yapmayın. gerekirse bilet fiyatlarını 20 tl yapacağınıza 30-40 lira yapın ama lütfen şu konseri cuma veya cumartesi günü düzenleyin. yaklaşık 2 saat boyunca kah şarkılara eşlik ettik kah kafa salladık, boynumuz hafiften yoruldu gırtlağımız patladı; bu halde konserden çıktıktan sonra aklımıza gelen ilk şey pazartesi sendromu olmamalı. saat 11'de konserin coşkusunu tam gaz arkamıza almışken, konserin atmosferinden çıktıktan sonra gideceğimiz yer ev olmamalı. zaten çok fazla alkol de alamıyoruz yarın iş var diye, öyle misafir seyirci gibi izleyip çıkıyoruz. cuma veya cumartesi yapın şunu, damarlarımızda biriken o gaz boynu bükük kalmasın.

  -ikincisi, kullanılan şarkılarda biraz daha çeşitliliğe gidilebilir. kabul etmek lazım bazı şarkılar senfoni ile olmuyor. bu şarkıları beğenmediğim anlamı çıkmasın lütfen, ace of spades'e laf edeni lemmy'den önce ben çarparım, ama kabul edin abi, senfoni ile olmuyor bu şarkı. keza slayer'ın hiçbir şarkısına senfoni gitmiyor. bi master of puppets'a, fear of the dark'a bakın bir de seasons in the abyss'e, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

  halbuki senfoniye mükemmel uyacak şarkılar var. her gruptan bir şarkı çalıyorsunuz anladım, ancak alternatif bir setlist yapılacaksa eğer, bir hallowed be thy name, bir the call of ktulu, bir warriors of the world united senfoni ile ne kadar güzel olur düşünsenize. ya da her şeyi geçtim, elinizin altında hazır orkestra varken amatör grupların coverlamasının imkansız olduğu no leaf clover'ı çalsanız da dünya üzerinde son derece nadir görülen bir doğa olayına tanık olsak fena mı olur. ben söyleyeyim, öyle bir şey olursa jolly joker yıkılır, üzerine de "aaaabi adamlar no leaf clover'ı coverlamış lan" diye namınız yürür.

  anladığım kadarıyla çok sık aralıklarla olmasa da düzenli olarak yapılacak bu organizasyon. zira bunun potansiyeli fazlasıyla var. ileri konserlerde zaten aynı setlist sıkar, ufak ufak da olsa değişiklik yapılması gerekir. bu dediklerim uygulamada hiç kolay değil kabul ediyorum, ancak bir hayran görüşü olarak göz önüne almanızı rica ediyorum. bir sonraki konserde görüşmek üzere.
 • bu konserin playlistini , hicri bozdağ oluşturmuştur.
 • musa göçmen, geoff tate ve alexander markov "senforock" triosu 7 ekim'de istanbul if, 8 ekim'de odtü vişnelik'te konser verecektir. takip etmekte fayda var.
 • 7 ekim'de istanbul if'te konser vermesi beklenen ancak herhangi bir şekilde organizasyona dair bilet satışı olmayan grup. 7 ekim'de if istanbul şubelerinin ikisinde de farklı organisyonlar bulunmakta.
 • (bkz: yerli ve milli therion)

  ilk kez milyonfest ankara'da dinleme imkanı buldum, ancak ses sistemi o kadar kötüydü ki festivalin * elektro gitar diğer bütün enstrümanları boğuyordu, yaylılar hiç duyulmadı bile. umarım düzgün bir sistem ile dinleme imkanım olur.
 • ufak bir konsept değişikliği ile 24 ocak'ta jolly joker'de yeniden sahnelenecek. *

  bu sefer heavy metal klasikleri değil türk rock tarihinden klasikler (barış manço, cem karaca, erkin koray, 3 hürel, yavuz çetin, erol büyükburç, fikret kızılok, edip akbayram) çalacaklar. vokalistler arasında murat ilkan, ogün sanlısoy, cem kısmet de var.

  allahım nasıl mesudum.

  ps: geoff tate'i kenara yazdık babacım unuttuk sanmayın. hala bekliyoruz.
 • türk rock klasiklerini çaldıkları setlist için konuşursak gayet iyiler. murat ilkan, ogün sanlısoy ve cem kısmet'in vokaline zaten diyecek bir şey yok ama murat çayır denen arkadaş gecenin sürprizi oldu benim için. kendisi the doors tribute grubunda da vokalistlik yapıyormuş, kovalayıp o gruptaki performansını da görmek lazım.

  türk rock klasikleri performanslarından sonra, asıl setlistleri olan metal coverlarını da merak etmedim değil. umarım o konseptteki konserlerini de vermeye devam ederler. güzel proje, güzel grup.