şükela:  tümü | bugün
 • neco'nun 1977 yilinda cikardigi "seni bana katsam/kiyamet günü" adli plak in ön yüzünde bulunan sarki.. boyle nefis bir sarkinin arkasina "kiyamet günü" adli bedbaht sarkiyi koymak artik kimin fikriyse bravo diyor, türlü türlü alkisliyorum.. her neyse... sarkinin orcinali joe dassin adli sehla amerikan ama fransada ekmek yiyen dostumuzun a toi adli sarkisidir.. fikret senes in veya sezen cumhur onalin aranjmanlarinin aksine bu sarkida, orcinal sarkidan soz araklanmaya gidilmemis, tercüme yerine sozler bastan yazilmistir.. ki cok ama cok basarili sozleri vardir.. internette kimin yazdigini bulamadim ama fecri ebciogluna rep veresim, fatiha okuyasim gelir..

  donemin siyasal atmosferi icinde "ikimiz bir fidanin güller acan daliyiz" lumpenligine kapilmadan sahane bir sekilde birlestirici bir sarki olunmasina calisilmis gibi geliyor bu, yeni neslin yorgo olarak tarafindan tanidigi aslinda cok yakisikli bir herif olan neco'nun soyledigi sarkida..

  her neyse youtube a üsenmedim kendim videosunu yapip koydum http://www.youtube.com/watch?v=u2yaaj-_ezm (simdi boyle videosunu yapip koydum diince, klibini cekmisim gibi, deniz akel olmusum gibi geldi.. keske oynasaydim lan.. agzi falan senkronlardim felaket sahane olurdu)

  sozlerini de duydugum kadar yaziim artik

  ve sen
  hayatini boyarsin pembeye
  sansini dondurursun tersine
  istesen cevirirsin günesi kendine

  ve ben
  düserim hep ümitsizliklere
  gündüzler benzer bende geceye
  inanmam aldirmam ne gecmise ne gelecege

  seni bana katsam biraz katsam karistirsam
  ikimizden bir cift yaratirsam
  güzelliklerle ask
  mutluluklarla dost
  aciya kavgalara paydos

  bense
  benzerim ben de sana belki de
  hayati da severim gitgide
  gorürüm dünyayi senin gozunde toz pembe
  ve biz kosalim elele yarinlara
  sen bana isik ol ben de sana
  yeni bir ornek verelim mutsuz
  bildigim insana

  seni bana katsam
  biraz karistirsam
  ikimizden bir cift yaratirsam
  güzelliklerle ask
  mutluluklarla dost
  aciya kavgalara paydos..

  bundan sonrasi tekrar.. zira sarkinin sozleri yetmemis melodisinin uzunluguna..
 • aklıma deniz kenarında yaptığımız kampı getiren..
  bir de o eski tınısı yok mu, şarkı eski, kendisi öyle ama o nostaljik hava asıl güzen olan!
 • neco'nun "arkadaşımın aşkısın" dan sonra en bilinen, en çok sevilen, eski ve bir o kadar anlamlı şarkısı. şarkı umutsuz, karamsar delikanlının, hayatı tozpembe gören sevgilisine yazılmıştır. karamsar genç ile hayatı pembeye boyayabilen kızın karıştırılıp ortaya çıkan yeni karışımı ve güzelliklerini anlatan şarkının müziği de çok hoştur.

  ayrılıklardan sonra dinlenmemesi gereken şarkılar listesinde en başlardadır.
 • hayatın gerçekleri karşısında acı çeken; ama yine de içindeki çocuğu öldürmeyen adam ile pollyanna ruhlu bir kadının çift olabilme ihtimalini anlatan neco şarkısı. adamı kendimle özdeşleştirdiğimden olsa gerek şarkı beğenimi kazandı. günün birinde nikah masasına oturursam, düğünümde bu şarkı çalsın istiyorum.*
 • 70'lerin güzelliği ve naifliğinde "seni seviyorum" demenin en sade şarkısı olabilir.

  nazım hikmet'in "seninle bir başka yaşarım"ın parçasından biri adeta.
 • bu gece keşfettiğim süper şarkı. hem neco'nun şarkısını, hem de orijinal versiyonu olan joe dassin'in şarkısını çok sevdim, bir içim su. verimli bir gece oluyor. tam düğün şarkısı yapmalık. gelinle damatın çıkış şarkısı. buldum valla. şimdi gelini arayalım.