• neco'nun 1977 yilinda cikardigi "seni bana katsam/kiyamet günü" adli plak in ön yüzünde bulunan sarki.. boyle nefis bir sarkinin arkasina "kiyamet günü" adli bedbaht sarkiyi koymak artik kimin fikriyse bravo diyor, türlü türlü alkisliyorum.. her neyse... sarkinin orcinali joe dassin adli sehla amerikan ama fransada ekmek yiyen dostumuzun a toi adli sarkisidir.. fikret senes in veya sezen cumhur onalin aranjmanlarinin aksine bu sarkida, orcinal sarkidan soz araklanmaya gidilmemis, tercüme yerine sozler bastan yazilmistir.. ki cok ama cok basarili sozleri vardir.. internette kimin yazdigini bulamadim ama fecri ebciogluna rep veresim, fatiha okuyasim gelir..

donemin siyasal atmosferi icinde "ikimiz bir fidanin güller acan daliyiz" lumpenligine kapilmadan sahane bir sekilde birlestirici bir sarki olunmasina calisilmis gibi geliyor bu, yeni neslin yorgo olarak tarafindan tanidigi aslinda cok yakisikli bir herif olan neco'nun soyledigi sarkida..

her neyse youtube a üsenmedim kendim videosunu yapip koydum http://www.youtube.com/watch?v=u2yaaj-_ezm (simdi boyle videosunu yapip koydum diince, klibini cekmisim gibi, deniz akel olmusum gibi geldi.. keske oynasaydim lan.. agzi falan senkronlardim felaket sahane olurdu)

sozlerini de duydugum kadar yaziim artik

ve sen
    hayatini boyarsin pembeye
    sansini dondurursun tersine
    istesen cevirirsin günesi kendine

ve ben
    düserim hep ümitsizliklere
    gündüzler benzer bende geceye
    inanmam aldirmam ne gecmise ne gelecege

seni bana katsam biraz katsam karistirsam
    ikimizden bir cift yaratirsam
    güzelliklerle ask
    mutluluklarla dost
    aciya kavgalara paydos

bense
    benzerim ben de sana belki de
    hayati da severim gitgide
    gorürüm dünyayi senin gozunde toz pembe
    ve biz kosalim elele yarinlara
    sen bana isik ol ben de sana
    yeni bir ornek verelim mutsuz
    bildigim insana

seni bana katsam
    biraz karistirsam
    ikimizden bir cift yaratirsam
    güzelliklerle ask
    mutluluklarla dost
    aciya kavgalara paydos..

bundan sonrasi tekrar.. zira sarkinin sozleri yetmemis melodisinin uzunluguna..
  • neco'nun "arkadaşımın aşkısın" dan sonra en bilinen, en çok sevilen, eski ve bir o kadar anlamlı şarkısı. şarkı umutsuz, karamsar delikanlının, hayatı tozpembe gören sevgilisine yazılmıştır. karamsar genç ile hayatı pembeye boyayabilen kızın karıştırılıp ortaya çıkan yeni karışımı ve güzelliklerini anlatan şarkının müziği de çok hoştur.

ayrılıklardan sonra dinlenmemesi gereken şarkılar listesinde en başlardadır.
  • aklıma deniz kenarında yaptığımız kampı getiren..
    bir de o eski tınısı yok mu, şarkı eski, kendisi öyle ama o nostaljik hava asıl güzen olan!
  • bu gece keşfettiğim süper şarkı. hem neco'nun şarkısını, hem de orijinal versiyonu olan joe dassin'in şarkısını çok sevdim, bir içim su. verimli bir gece oluyor. tam düğün şarkısı yapmalık. gelinle damatın çıkış şarkısı. buldum valla. şimdi gelini arayalım.
  • tam da bir disney müzikalinin bir sahnesinde esas oğlanın balkondan geceye bakarken söyleyeceği bir şarkı. 70'ler türkçe popu bu konuda bir cevher.
  • bu nemiş ya diye açar açmaz dumura uğradığım şarkı. (bkz: a toi) ama hakikaten fikret şeneş güzel bir eser yazmış ve neco'da güzel okumuş. çok seviyorum meşhur chanson müziklerinin türkçe şarkılarda da kullanılmasını. (bkz: aranjman)

edit: uyarı için wolford'a teşekkürler.
  • az bilinen güzel bir neco şarkısıdır. neco bey belki de yaş itibariyle rahmetli babamdan bile büyüktür.
    ama işte pelesenk olmuş, koca adama hâlâ "neco" diyoruz.
    buraları oluyorsa affına sığındığımı belirtmek isterim.

neco harika yorumculuğunun yanında çok iyi de bir oyuncu.
    tatlı hayat ve kurtlar vadisindeki performansını hiç bir zaman unutmayacağı.
    hera, kendisine uzun ömür versin.
  • orjinali de çok tatlı olan, dün duyup biraz kurcalayınca ne de güzel bir uyarlama olmuş dedirten, bana ılık bir bardak süt içmişim hissi yaşatan şarkı

orjinali için joe dassin
  • bir yaz akşamı biraz şarapla beraber dinlemeniz gereken şarkıdır. tabii asıl kriter aşık olmanız. aşıksanız öyle güzel hissettirir ki bu şarkı.
  • 70'lerin güzelliği ve naifliğinde "seni seviyorum" demenin en sade şarkısı olabilir.

nazım hikmet'in "seninle bir başka yaşarım"ın parçasından biri adeta.
hesabın var mı? giriş yap