şükela:  tümü | bugün soru sor
  • orhan gencebay'ın 1976 yılında bestelediği şarkısı. şarhoş'un biri albümünde en azından kasetinde ilk sırada yer alır, süperdir tavsiye edilir. hülya koçyiğit'le çevgirdiği filmlerden şoför'de de söyler bu şarkıyı gencebay...

bir meçhul aleme giderken dünya
    belki bir gerçeğiz belki de rüya
    seni buldum ya, olsak da hem gerçek hem rüya

aşk mıdır bu bilemiyorum
    sanki sensiz yaşamıyorum
    sevdim ama diyemiyorum
    sensiz olamıyorum

dünyaya yeniden gelmiş gibiyim
    dünyamı aşkına vermiş biriyim
    sevince bir başka oluyor insan
    bir ömrü, bir anda tatmış gibiyim
  • (bkz: bana yeter)
  • en güzel orhan gencebay şarkısı. özellikle plağa kaydedilmiş ilk hali aşık olunca insanı ağlatır.
  • orhan babaya ait, neşe karaböcek tarafından da yorumlanmış şarkı. gülden karaböcek de olabilir bilmiyorum, ayırd edemiyorum seslerini.

karaböcek seslerini ayırdeden edit:
    gülden karaböcek yorumlamış.. ibrahim koçyiğit'e teşekkürler..

yıllar sonra gelen en resmi edit;
    http://www.nesekarabocek.net/ linkinde görüleceği üzere gülden değil neşe karaböcek imiş doğrusu..
    elenog'a teşekkürler..
  • orhan gencebay'ın beni benden alan şarkılarından biridir.
    http://www.youtube.com/…dtlepma7m1c&feature=related
  • yaş itibariyle 70lerde yaşamamış olsak da, bu şarkı o yılların en puslu, en aşık, en yağmurlu, en ispanyol paçalı, en trençkotlu zamanları hatırlatır.
  • neşe karaböcek mi diye bir ara gafletvari bir tereddüde düşsem dahi kararım neticesiyle sabittir ki orhan gencebay çok iyi yapıyor bunu.
  • günde on sekiz kere dinlense bir on sekiz kere daha dinlenebilecek şarkılar listemin başına koyuyorum. orhan gencebay versiyonu insanı öldürüken, karaböcek kardeşlerden dinlendiğinde ülser eder!! şarkının mükemmeliği ve yanında içilen rakılardan dolayı...
  • biricik'in söylediği hali nedense diğer yorumculardan daha hüzünlendiriyor. hayat hikayesiyle alakalı olabilir çözemedim şimdi.
  • ne çöl sıcaklarının, ne kutup soğuklarının bir önemi yoksa artık, her gün içtiğin su daha tatlı, yediğin yemek daha lezzetli, trafik bile canını sıkamıyorsa, miden karasal iklimden geceleri ılık ılık yağışlı iklime geçtiyse eğer; hasret, ayrılık şarkılarını rafa kaldırma vakti gelmiştir. kral, aşk şarkıları da yapmış fani kullara, onlardan biri olan "seni buldum ya" aşk şarkıları playlistinin açılış şarkısı olmayı fazlasıyla hakediyor.

"seni buldum ya, olsak da hem gerçek hem rüya"