• birine "seviyorum seni" demek daha kolaydır. ama "seni seviyorum" demek daha zordur. örneklerle açıklayalım:

- baaak sana ne aldım?! çikolatalı milkşeyk çok seversin.
    - ayyyy nasıl da biliyor beni. seviyorum seni...

- baaak sana ne aldım?! çikolatalı milkşeyk çok seversin.
    - ayyy nasıl da biliyor beni. seni seviyorum...

şimdi mesela ilk diyalogda gayet kankaca dururken cümle, ikincisinde birden romantik bir hava oluşmuştur.
    işte fark budur.
  • biri ardından akla ekmeği tuza banmak deyimini getirir, diğerinin ise çıkacak suyu kalmamıştır.
  • arkadaş olan karşı cins yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için ikinci söylem tercih eder. bu tarz bi durumda yine de garip bi etki* bırakır. çünkü ayrım anlamda değil vurgudadır.
  • bir de sevsinler seni türevi vardır. başbakan söylediğinde bil ki başına birşeyler gelecektir.
  • (bkz: lojban)
  • sadece "seviyorum" versiyonu daha farklıdır. kişi üstüne alınır, daha güzel olur.
  • "seni seviyorum" diyen ses nejat işler'in olabilir mesela, mesela taner birsel'in olur. sesine aşık olunabilecek erkeğin ağzından çıkar gibi bu.

"seviyorum seni" daha buyurgan daha nazal. "tarif edemedin" diyorsun ama düşün dila hanım'da kadir inanır söylüyor bunu türkan şoray'a. buyurgan, öfkeli, maço böyle.

bir de "ben de" modeli var bunun. kendi demez sen dersen "ben de" der. ona koca denir işte. farkı bu.
  • kişilerin kendi beyinlerinde yarattıkları farktır. ikisinin de yüklemi sevmek, öznesi ben, nesnesi sen işte. ikisi de sevgiliye, aileye, arkadaşa, yoldan geçen herhangi birine gönül rahatlığıyla söylenebilir, aynı anlama gelir.

karşısındakinin sevgisinden emin olamayanlar ise şüpheyle yaklaşır. "seviyorum seni" dese niye "seni seviyorum" demedi diye hayıflanır. "seni seviyorum" dese niye "çok" demedi der. onu da dese niye "sana aşığım" demedi sorunu baş gösterir. kendine dert yaratmak isteyene malzeme çok yani.
  • seni seviyorum'da vurgu sen'dedir. sensindir sevginin sebebi.

seviyorum seni'de vurgu sevmek'tedir. sevmek ihtiyacı duyduğu için varsındır sen. sana rastgelmiştir sevgisi.
hesabın var mı? giriş yap