şükela:  tümü | bugün
  • reklam sektörüyle ilgili 3 yıldır heyecanla takip ettiğim tek hesap, adam saatli bomba sektörün fuat avnisi vesselam.
  • ara ara mesajlaştığım..
    tavrını kıymetli bulduğum,
    kendi deyimiyle reklam sektörünün yegane heccavı, hiciv adam..
  • reklam dünyasının gelişine çakılan işlerini birbir ortaya çıkaran, bizleri aydınlatan iyi insan.
  • çakma bir twitter kullanıcısı gibime geliyor. bu adam reklam sektöründe ben sivriyim diye takılabiliyorsa, sektörün ortalama zekası konusunda ciddi şüphelerim oluşur.
  • reklam alaninda uzman ve harikulâde elestirileri olan twitter hesabi.

takim arkadaslari arasinda pazarlama kurusu da vardir. bu iki hesap toplumdaki olaylara kayitsiz kalmayacak kadar duyarlidir. ikisinide sever dikkate alirim.

bide cakma futurist ablanin tekrar uzerine gitmesi gerektigini hatirlatiyorum.

(bkz: vurun kirbaci)
  • bomboş biri, twitter hesabında tweet çalıp bloğunda çalıntı işleri paylaşmak da ayrı bi tezat.
  • jr. ali atıf 1 gibi duruyor kendisi. hatta çok ama çok kötü bir kopyası. zira tavrını ve tarzını hiç beğenmesem de ali atıf bir profesördür.
    ülkede çok net bir boşluğu görüp doldurmuştur. çok iş yapmıştır. derneklerde, vakıflarda, üniversitelerde görev almıştır.
    hiçbir şey yapmamış olsa bile anadolu üniversitesinden başlayıp bahçeşehir üniversitesi'nde devam ederek reklam sektörüne ve akademiye çok değerli insanlar kazandırmıştır.

bu stajyer denen beberuhi hiçbir iş yapmadan, eline bir kağıt kalem alıp üretime geçmeden, ürettiği bir işin sonuçlarını alıp ona göre yeniden aksiyon almadan, sadece oturduğu yerden sallıyor. camdan kavga izlemeye pek meraklı milletimiz aynı içgüdüyle bunu takip ediyor.

sektöre katkısı yok, icraat yok, sebep-sonuç yok. kaostan beslenen ve sektörün pek çok yerinde imzası olan insanlara saygı sınırlarını aşarak varolan bir beberuhi sadece.

bu çocuğun dil uzattığı işlerin sahipleri, ajansların çalışanları, sektörün parçaları... yani üretimde olan insanlar zaten ciddiye almıyor.
    siz de almayın.
    ben hadsizliğe gelemeyen ve boş vakti çok olan biri olarak bu adamın koftiliğini isteyene daha detaylı anlatırım.
  • ilginç olayların içinde olan adam.

bir tanıdığı bu mesajı iletmemi istedi, bende aynen bırakıyorum:

senior stajyer'e beberuhi diyen bir önceki entry'e şöyle esaslı bir cevap verme hissiyatı doğdu nedense içimde. valla işimi gücümü bıraktım abanacam tuşlara hazır mısınız? yurdum reklamcısının yine kuyruğuna basmış bizim aslan beberuhimiz ki buralara kadar gelip eko yapmış arkadaşlar. başlıyorum o zaman;

ali atıf bir'i güzelleyen birine nasıl vakit ayırıp cevap yazıyorum diye epey bir düşündüm aslında ama ben bu entry'i ali atıf bir güzelleyip senior stajyer kötüleyen birine değil de senior stajyer aslında kimdir diye merak edenler için yazayım.

öncelikle atıf bir kimdir nedir diye merak edenler üstteki yorumdan rengini çok belli olan atıfsevici bu arkadaşın yorumuyla değil de atıf bir'in bizzat ekşideki sayfasından ya da google aramalarından kim olduğunu bir araştırsınlar evlere şenlik hocamızın kim olduğunu.

ha bakmayın siz 250bin twitter takipçisi de olduğuna sakın, 50k'sını 50 liraya atıyorlar bağcılarda, aman ha. gelelim şu beberuhi senior stajyer'e. benim ve neredeyse tüm tanıyanlarının ölümüne sevdiği bu delikanlı, ne yapmıştır da bir o kadar da sevilmemiştir size açıklayayım izninizle;

efendim,
    kuş uçmaz kervan geçmez türk reklam sektörünün en orta yerine işemiştir bu adam.

kendisinin tabiriyle, henüz tüm sektör dutlukken, yukarıdaki dallamaların her ajans kuranı guru ve iki jingle yapanı büyük reklamcı diye tanımlandığı türk reklam sektöründeki o meşhur guruların ağızlarına ağızlarına tükürmüştür billahi. bu dallamaların ağızlarından salyalarak akarak dinlediği ve idöl edindiği ağzı yayık sözde büyük reklamcıların ne nane yediklerini, işlerini nereden aşırdıklarını, üretilen işlerin ülkeye zerre kadar faidesi olmadığını gayet akademik gayet sivri gayet de teknik bir biçimde bam bam bam açıklamıştır ve açıklamaya devam etmektedir efendim,

3 sene de aynı evi paylaştığım ve beberuhi diye çoluğun çocuğun maskarası olan bu anonim kardeşimiz ki yaşının son doğum gününde 35'i devirdiğini düşünüyorum, mumlar eksik değilse, sektörün ağzına cayır cayır tükürmek suretiyle benim saydığım 2, onun anlatmasıyla 4 tane hakkında açılan ''iftira atıyor, yalan beyanla marka imajımızı düşürüyor'' gibi boktan suçlamaların ve suç duyurularının altından alnın akıyla çıkmasını da bilmiştir.

şöyle ki;

bu herif hırsızları deşifre etme misyonuyla hareket edip, sektörün ne kadar çalanı çırpanı varsa afişe etmiştir. çok kişi ekmeğinden olmuştur bu arada. ooooooooh yarasın sektörüme!

ve tüm bu aksiyonları tc anayasası'nda yer alan 26. maddenin ona verdiği yetkileri kullanarak yapmıştır. bu yüzdendir ki bu ve benzeri arkadaşlar cayır cayır kıl olmaktadır bu beberuhiye. he bir de abisi avukattır. hukuk bilir, yol bilir, yordam bilir yani.

aaaaa durun, ne mi yapmış bu beberuhi?
    bu beberuhi türk reklam sektörünün genetik kodlarıyla daşşak geçmiştir.

müşteriden aldıkları brief'lere yurtdışından yana yakıla çakacak iş arayan sözde yurdum reklamcısının gizli formülünü çatııır çatıırrr vitrine taşıyan, yüzlerce çakmasyon işini bizlerin önüne getiren bu beberuhi sanıldığı kadar da ciddiye alınmayan biri değildir aslında. bayağı bayağı kelli felli sektör abisini oturduğu koltukta çatır çatır osurtmuştur mesela.

bayağı bayağı network ajanslarının hakkında suç duyurusunda bulunup avucunu yaladığı gerçek mi gerçek olayları bilirim.

sadece sosyal medyadan takip edildiği kadarıyla hiçbir şey üretmeden ona buna dil uzatan bir beberuhi olarak tanımlanması, tanıyanları için bir kahkaha sebebidir sadece. gül gül öldüm vallahi klavye başında.

hiçbir şey üretmediğini, icraatsiz, boş beleş bir adam olduğunu iddaa eden bu arkadaş o zaman bu beberuhiyi de tanıyordur muhtemelen. yoksa tanımadığı bir kişinin ne iş yaptığını ne iş yapmadığını nereden bilebilir diye düşünürken ne kadar boş bir entry girdiğini tekrar fark ederek kendime küfrediyorum bu cevap için harcadığım vakit yüzünden.

efendim;

bu beberuhi senior stajyer ben diyeyim 8 siz diyeyim 9 sene önce yan masam da oturan o zaman az da olsa saçları olan bir kardeşimizdi. bakmayın siz onun bunun bok attığına bu beberuhiye.

el uzattığı, fikir verdiği, yol gösterdiği gençler tarafından heykelini yapalım ama beton yetmeyecek modunda sevilen biridir ayrıca.
    çoğu yaratıcı genci bu pis sektöre girmekten kurtarmış ve daha düzgün alanlara yönlendirerek ülkenin geleceğine önemli katkılarda bulunmuştur.
    isteyeni de çok ajansa yerleştirmiştir, bak inanmayan anket yapsın twitterdan. e yerse tabi:)

eleştirdiği tek alan olan reklamcılığın okulunu lisans seviyesinde okumuş ve yüksek lisans seviyesinden doktoraya giden, gavur lisanına hakim, ajans tarafındayken ödüller almış sonra kurumsal tarafa geçince yöneticiliğe kadar yükselmiş bir beberuhidir bu kardeşimiz. öyle siyasetle, sporla, karıyla kızla prim yaptığını hiç görmedim şahsen.
    bir reklam yayınlanır, beğendiyse beğenir kötüyse, çalıntıysa kendi üslubuyla verir veriştir . sonrasında yukarıdaki dallamaların ağzına sakız olur işte. 5 senedir yediği ana avrat küfürlere ve ağzını yeriz reyiz büyüksün iltifatlarına rağmen anonim kimliğinden taviz vermeyerek de kendisinin şan şöhret, kitap yazayım, seminerlerde konuşayım modunda olmadığını güzel güzel ispatlamıştır bu beberuhi.
    vallahi biz çok severiz bu beberuhi.

ayda yılda bir yerlerde yakalayınca da yakasına yapışır iki lafın belini kırar, şu yukarıdaki hadsizlerin yaşadığı fesatlığı konuşur konulur güleriz valla. kurumsala geçince bir tarafı kalktı ya orası ayrı:)
    inşallah bir gün yaşadığı evlere şenlik anıları bir kitap da toplar da yarıla yarıla güler, sarıla sarıla okuruz kitabını.

arkadaşa sorarsanız koftiliğini anlatacakmış size bu beberuhinin, bana soran olursa da sevenlerine sorun derim.
    türk reklam sektöründe ender bulunan bir hikaye dinlersiniz: adamlık.

beberuhime bolca selamlar, doğru yoldasın sevgili kardeşim baksana neler neler demişler sana :)
  • kendisini bir dönem takip ettiğim kadarıyla açık bir vizyonu olan karakter.

belli ki deneyimli, araştırmacı da birisi.

bir dönemler takip etmiştin şimdi niye etmiyorsun diye soranlar varsa da vizyonuna ulaşmak için misyonunu doğru bulmuyorum. yaptığı şeyleri açıkçası faydalı bulmuyorum.

kendisini bir karakterle anlatacak olursam bütün yetenekleri ve becerilerine rağmen adam sanki anakin skywalker. benim hayata bakış açımdaysa daha çok obi-wan kenobi'ye yer var.
  • cool takılmaya çalışan, "bakın eleştiriliyorum ama who cares" derken hakkındaki entry'e tam 5893 karakterlik cevap yazan/yazdıran ve bunu da twitter'da paylaşan anonim kişilik.

sanıyorum beberuhi lafına çok takılmış. beberuhi yerine ibiş, badi, minnak da diyebilirim kendisine. onun veya entry'i yazdığı/yazdırdığı arkadaşları gibi "dallama" demem.

sözüm ona "reklamcılık alanında gördüğü açığı" dolduruyormuş. beğenmediği (ki benim de beğenmediğim ve ilk entry'de bunu belirttiğim) ali atıf 1 bu açığı 90'lı yıllarda görüp doldurmuştur. iyisi kötüsü tartışılır. ilk entry'de de bu belirtilmiştir. ancak eleştirilince kriz geçiren senior histerik söylenileni anlamayıp saldırıya geçmiş/geçirmiştir. yani ben öyle tahmin ediyorum.

yaptığı olumlu işler şöyle açıklanıyor;
    ajansların içine tükürdü, ajans çalışanlarının suratına sıçtı, dükkanların içinden geçti, davalar açıldı o daha da açıldı.
    tüm bu sado-mazo merakları bir kenara bırakırsak, ben hala sektör adına veya ülke adına olumlu bir katkı göremiyorum. gerçekten göremiyorum. yani reklam ajanslarını kendisiyle gezelim, sektörde adını, hesabını, yaptıklarını duyan 5 kişi çıkmaz. kendisinin zannettiği gibi kimse ajanslarda "arkadaşlar bu fikirler olmaz senior stajyer sonra ne der?" diye falan düşünmüyor. gençler de bu beberuhinin twitlerine bakıp "ulan alametifarika çok jingle işi yapıyor mezun olunca bunlarla hayatta işim olmaz" demiyor. veya ödüller dağıtılırken de "senior o işi çok gömmüştü bence ödül vermeyelim" de denmiyor. üzgünüm ama cidden denmiyor.

nasıl ki kendisi markalara, ajanslara, serdar erener gibi, hulusi derici gibi ustalara, arkasında onlarca kişinin geceli gündüzlü emeği olan işlere fütursuzca sallamayı görev edindiyse, ben de kendini bilmez beberuhilere ukte vermeyi, hadlerini bildirmeyi, istedikleri her platformda ister reklam ister iletişim adına tartışma için açık çek vermeyi görev edindim.

karşında kurumsal yapılar, o yapıları temsil edilen insanlar yok. dolayısıyla özgür bir platformda hak ettiği cevabı alacaktır. histeri krizine girmesi bedava!

kendisine not: bak sayemde ekşi'de adına 2-3 entry fazla girilmiş oldu. bu da benden sana kıyak olsun.