• bas'lari zayif degil tam da olmasi gerektigi gibidir. diger butun kulakliklarin baslari yapay olarak patlamakta ve diger seslerin uzerini kapatmakta oldugundan, bu dogal ses veren, sahane goruntu ve kullanim rahaligindaki kulakligin baslari zayif gibi duyulmakta. muzikte (ozellikle mid-range seslerde) detay duymak isteyenlerin mutlaka bakmasi gerekiyor. klasik muzik dinlemek icin kendi fiyat araliginda pek bir rakibi bulunmuyor. tek sorunu disari fazla ses vermesi. o nedenle is degil ev kulakligi. tam bir ev hanimi.
  • black friday ve birikmis amazon creditlerim sayesinde neredeyse ustune para alarak edindigim nefis alet. hemen gozlemlere gecelim:

1- bu kulakliktan tam verim almak icin okuz bir sisteme ihtiyaciniz yok. iphonelarda bile eksternal bir amp olmaksizin cok kolay sekilde drive edilebilen bir lezzet selalesi kesinlikle

2- senn'lerin genel boguk, bas agirlikli havasinin cok otesinde bir notral dizilimi var aletin. bu sayede musikideki her turlu detayi (eger isterseniz) algilamaniz mumkun. ufak eq ayarlamalari ile yeryuzunde herhangi bir insanin bu cihazdan memnun kalmama olasiligi cok dusuk. progressive rock/metal agirlikli olmak uzere jazz'den death metale kadar genis bir yelpazede orneklerle yaptigim test suruslerinde insani korkutucu duzeyde bir verim alinabiliyor.

3- alet cok hafif, yumusacik, saatlerce dinleyebilirsiniz, hatta cihaz kafanizdayken uykuya bile dalabiliyorsunuz.

4- open-back tasarim hem avantaj hem de dezavantaj olarak karsimiza cikiyor.
    -inanilmaz ferah, genis bir soundstage sunuyor. her enstrumanin sesinin nereden geldigini hissettiren 3d bir sunumu var.
    -ev disinda kullanmayi unutun, hem disari inanilmaz duzeyde ses kaciriyor, hem de disaridan fantastik derecede ses aliyor. metroda between the buried and me dinlemeyi denedim, hem yakin cevredeki gozlerde ciddi bir tiksinti algiladim, hem de sarki sozlerinin "ayten abla'nin kizi gecen gun bize bir kisir yapti, inanamazsin parmaklarimizi yedik" seklinde revize edildigine sahit oldum. "yok abi yeaaa kullanirsin bosver" diyenlere inanmayin, kesinlikle mumkun degil.

ev kullanimi icin fiyatinin cok otesinde bir performansi var. butcenize uyuyorsa ve basshead degilseniz tereddut etmeden alinabilir.

ama benim gibi primer olarak ev-is arasi yolda musiki dinleyen birisi iseniz pasif de olsa ses izolasyonu saglayabilecek closed-back bir kulaklik daha almaniz gerekecegini unutmayin. uzun suredir yaptigim arastirmalar neticesinde bu kapali kulakliklar icinde benzer detay ve ses kalitesini benzer fiyata sunabilecek diger aday olarak audio technica ath-m40x'i belirledim. abd'den gelecek bir yakin yakaladigimda yorumlarimi paylasacagim umarim.
  • yeni sahip olduğum kulaklık. öncelikle belirtmeliyim ki bir kulaklık bu kadar şık olabilir.
    elmayla armutu karşılaştırmak gibi olacak biraz ama bu zamana kadar kullandığım shure e2c ve phonak audeo pfe 112'ye kıyasla ses kalitesi muazzam. elma-armut olmasının sebebi de bu kulaklıklar iem'ken hd 598'in open back headphone olması.
    şimdilik bu kulaklığı amfisiz kullanıyorum ki araştırdığım kadarıyla amfiye çok da ihtiyaç duymayan bir kulaklıkmış. tabi amfinin mutlaka bir artısı olacağı da unutulmamalı.
    henüz audiophile'likten çok uzak oluğum için 'sahne genişliğinden' bahsedip baslar şöyle tizler böyle vs. diyemeyeceğim. fakat azıcık kenarından da olsa bu işlerle ilgilenen biri olarak ses kalitesi gayet tatmin edici. görünüşü ise görece olmakla birlikte bence fevkalade. hem beats by dr. dre de neymiş.
  • open-back nedir bilmeden arastirmadan amazon'da bu kulakligi alip "disari ses kaciriyor" gerekcesiyle 2-3 yildiz veren moronlar yuzunden hakettigi best seller pozisyonuna sahip olamasa da gonullerin $ampiyonu, $200 alti ekipmanlar arasindan en iyi kabul edilen kulaklik. yanlis hatirlamiyorsam araligi 12 - 38500 hz seklinde.

budut: hakikaten yani soundstage soundstage soundstage dedigi kadar varmis milletin.

budut-2: 2 haftadir kendisiyle a$k yasiyorum. kayitta eger bir gurultu varsa (oksurme, bir esyaya carpma gibi); bulundugum ortamda donup arkama bakiyorum refleks olarak, sanki odada birisi oksurmus veya bir sey dusurmus gibi.

budut-3: ozellikle saint-saens orgelsinfonie gibi eserlerde kalitesi gercek anlamda ortaya cikiyor. organin sesi yani basinizda caliyor gibi. laptop'un pc'nin dac'ten verdigi performans tatmin ediciyken, mobil cihazlar icin portable amp gerekebilir. bunu aldigimdan beridir evdeki emektar cyber acoustics 2.1'den tiksinir oldum. dogmamis colugumun cocugumun riskini galiba hi-fi ekipmana gommekle gececek 30'lu yaslarim.
  • dünyanın en yüzeysel adamı tarzı yorum yapmak gerekirse dış görünüşüne aşık olunası bir kulaklıktır, dış görünüşü çok çok güzeldir. performansı hakkında bilgiyi başkası verebilir. buyrun:
    http://www.sennheiser.com/…ophile-headphones_504633
  • bundan (special edition olan) sonra denenen orjinal telefon kulaklığı 5 liralık sqny kulaklık etkisi yaratmaktadır. ilk izlenim açısından gayet olumlu. bas ile ilgili zayıf olduğuna ilişkin çokça yorum okuyacaksınız ya da okudunuz. bu önyargı ile denedim ancak audiophile olanlara bütün saygımla, yorumum basların gayet yeterli ve yerinde olduğu yönünde.

bunu almadan önce sony'nin övülen birkaç extra bass kulaklıklarını denedim. beğenmedim. kesinlikle bununla karşılaştırmam. sonra sony'nin ceo'suna dedim ki: "dostum siz bass yapın... sadece bass yapın... hep bass yapın..."

bose'nin yüksek fiyatlı noise cancelling kulaklıkları çok iyiydi, ancak bu noise cancelling mereti uzay boşluğundaymışsınız gibi kulağınız vakumlanıyormuş gibi bir his yaratıyor, alışamadım buna. belki uzun kullanım sonrası alışılıyordur. bose'nin noise cancelling olmayan nispeten daha ucuz diğer kulaklığı da güzeldi, ancak fiyat açısından yine bütçemin üzerindeydi.

kısaca ilk izlenim konforlu ve kaliteli olduğu yönünde. burası gerektiğinde yine editlenir.

önemli uyarı: herkes yazıyor ama hala gözden kaçırıp sonra feryat edenler olabiliyor. arkadaşlar bu kulaklık ses kaçırıyor, dışarıdan da ses alıyor. yalnız bu bir eksiklik değil, bu kulaklığın özelliği bu, doğal ses iddiası da buradan geliyor. o yüzden yalnızca ev kullanımı için (oyun da dahil) alacaksanız alın. gerçi şimdi hd 599 çıktı. hemen hemen aynı diyorlar onun için de.
  • bunu zamaninda klasik muzik dinlemek icin aldim ucuzken. o aralar pek cok yerde en iyi baslangic seti olarak geciyordu klasik muzik dinlemek icin. cok daha iyileri elbet var fakat bende o kadar harcayacak goz yok henuz.

asagida bu kulakligin kalitesini ovmekten ziyade yasadigim saskinligi anlatacagim.

genelde universitedeki hocalarin resitallerine giderim, hem bedava hem de resital programi para verip bulamayacagin guzellikte olabiliyor. (kendi sanatini icra etmek icin caldigindan oturu $$$ endisesi olmadan, rahat rahat istedigini severek caliyorlar) bu resitallere gittigimde en iyi ses alan yerlerde otururum. bu yuzden simdiye kadar farketmedim asagida anlatacagim durumu.

gecen sehrin senfoni orkestrasinin bir konserine gittim. neredeyse dolu salondu ve bilet azdi. mecburen orkestra hizasinin sagindan, salonun balkonun basladigi hizanin altindan dinledim. sesi biraz kesen bir yerdi sanirsam. farkettim ki bu kulakliga alistiktan sonra klasik muzik konserine giderseniz, salonun iyi ses alan bir yerinde olmazsaniz o akustik performans bile bununla kayittan dinleyeceginiz kadar kesmiyor. oyle bir kulaklik iste bu.
  • bir audiophile olmadığım için detaylı bir yorum yapamayacağım fakat sıradan bir müzik dinleyicisi olarak bu kulaklıkla dinlediğim ilk parçada verdiğim tepki şöyle oldu.
  • hd598sr versiyonunun açık mimarisi beni hayretler içinde bırakmış, oha dedirtmiş kulaklık. benim gibi ortalama bir dinleyici için harika bir sesi olmasının yanı sıra dışarıdan gelen bütün sesleri -kafanızda bir kulaklık yokmuş kadar iyi bir şekilde- duymanızı sağlıyor bu mimari. ancak dışarıdakiler de dinlediklerinizi rahatlıkla duyuyorlar. bu yüzden benim gibi; çalan iş telefonunu duymak zorundaysanız ve etrafınızın dinlediğiniz müziği duymasını umursamıyorsanız, nokta atışı mükemmel kulaklıktır.

almak için amazon indirimlerini bekleyiniz efenim. normalde 250 euro civarına satılır bu kulaklığın çeşitli versiyonları; indirim dönemlerinde -özellikle black friday indirimlerinde- 100 euro altına alabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap