şükela:  tümü | bugün
11046 entry daha
  • senelik 7 trilyon alıp formsuz olma hakkı olabilen hocamız. kafalar pırıl pırıl.

o parayı alıyorsan her türlü kombinasyonu deneyip her türlü oyuncunu değerlendirerek standardını yakalamalısın. böylesi astronomik rakamların telaffuz edildiği günümüz kulüplerinde böyle aptalca bahanelere sığınılması, futbola duygusal bakmanın bizlere verdiği zarardır. nihayetinde bu bir şirkettir ve şirketler personellerinin başarılı olmasını ister. başarın sekteye uğradıysa ya da zorlanıyorsan, işini kolaylaştırabilecek çözümler olabilir.

1-yanına yardımcılar alabilir mesela. yardımcı isteyip istemediğin senin karar verebileceğin bir kavram değildir çünkü şirket başarısız olduğu için çözüm üretmektedir. senin bu çözümü reddetme gibi bir şansın ya da yetkin olamaz. tıpkı transferler gibi. takımında bir x mevkisinde eksik oyuncu ya da istenilen verim alınamayan oyuncu var ise alternatiflere yönelinir. hangi oyuncu diyebilir ki buraya adam almayın, ben hallederim burayı diye. elbette diyemez. teknik direktörün de futbolcular ile ilişkisini profesyonel anlamda seviyeli bir şekilde tutabilmesi için yardımcılarının olması normaldir ama ısrarla istemiyorsa problemler çıkmaya, bu kasti davranışların altında sebepler aranmaya başlar. takım başarısız oldukça da bu sebepler ayyuka çıkar ve personel haksız olduğundan saldırganlaşır, formu düşer(?) ve kişisel çatışmalar ile birkaç futbolcuya faturayı kesmeye çalışabilir ya da hali hazırdaki futbolcuların yeterli olmadığını düşünerek transfer ister.

2- bütçe çervevesinde gerekli transferler yapılır. kimisi tutar kimisi tutmaz ancak bunların takıma olan uyumunu sağlaman da senin görevindir. direktör olan sensindir ve direktif verecek olan da. haaa senin istediğin oyuncular da olabilir, normaldir. bu isimler normal şartlarda kulübe olan uygunluğu araştırılır, apaçık sebepler olmadığı sürece takıma kazandırılabilir. kazandırılırsa oynatırsın, kazandırılamazsa mevcut kazanılanları onların yerinde deneyerek forma ulaşmasını beklersin, onları bu minvalde telkin eder, yanlarında olursun. hiç atak yapamadığın, pozisyon hazırlayamadığın bir maçta faturayı forvete keserek 45.dakikada oyundan alarak değil, orta sahada yeni bir kan sokarak yapabilirsin bunu. bu minvalde sokulabilecek, sezonun ilk yarısında ölmüş atiba yerine ısrarla oynatılmayan, şu anda oynatılmadığı için pişmanlıktan kendimizi sikeceğimiz yeni transferimiz için;
    (bkz: gary medel)
    sezonun ik yarısı gary medel

bir diğeri için;
    (bkz: alvaro negredo)
    onunla ilgili düşüncelerimi de şu entryimde yazmıştım. aynı tarife bireysel çatışmalar sebebiyle ona da uygulandı. haydi bunlar olmadı diyelim. kanatta ölü bir quaresma yerine düşünülmeyen jeremain lens.. gerçi lens oynatıldığı maçlarda genellikle çok ama çok kötü oynadı ancak bu sezonki yeni transferlere sezon başından beri uygulanan bu tip durumların, performanslarını da etkilememesi imkansızdı, bunu da atlamayalım.

tüm bunlar bir kenara devre arasında vagner love takıma kazandırıldı. 34 yaşındaki bu oyuncuya 3 milyon bonvervis veriliyorsa bunu hocanın istemiştir. bunu tamamen unutarak transferi yönetimin yaptığını düşünelim. konya maçında kendisini çıkarıp vida'nın sokulması falan formsuzlukla açıklanabilecek kadar bir durum değildir.
    velhasılkelam bu düşüncelerin çerçevesinde zaten kendisi ile yolların ayrılacağını düşünüyorum. ben de ömür boyu kalmasını isterdim ama bireysel takıntıları, davranışları ( mehmet özdilek olayı) ve inatları, artık dünyaya açılan kulübümüz için fazlasıyla amatör kalmakta. hoca da bu yaştan sonra değişmeyeceği için bu problemler sürekli ve sürekli tekrarlanacaktır. umarım sezon sonunda böylesi başarılar kazandıran bir insan ile güzel ayrılabiliriz. bunu canı gönülden istiyorum.
  • an itibariyle basın toplantısında bir fedarasyona çakıyor, bir satılmış gazetecilere çakıyor, bir pfdk ya çakıyor, yetmiyor birde 'meyve veren ağaç taşlanır' kültürünü yaşatan yavşaklara çakıyor. büyüksün hocam. basın toplantısı dediğin böyle olur. şovmen fatih gibi tıslayıp, dudak bükerek, uzun uzun bakışlar atarak rol kesmek iş değil.

dün akşamdan beri istifa yazan dingiller az çekin şu meredi. sabredin destekleyin şampiyon olacağız.
  • an itibari ile basın toplasında bütün dünya şenol güneş ve beşiktaş' a komplo kuruyormuş gibi konuşuyor, sürekli sitem sitem.arda turan' ın adamlığı bir, şenol güneş' in onur, gurur, şerefi iki.
  • an itibariyle basin toplantisinda karsisindaki gazetecilere 'bizim ne terbiyesizligimizi gordunuz?' diye soran teknik direktor.

o adamlar soyleyemez belki ama biz buraya yazalim en azindan.

-kadikoydeki fenerbahce macinda hakeme 'o.çoçuğu, senin ananın a.mna koyayım' dedin. sonra ciktin ben ne dedim ki? dedin.
    -kievdeki mactan sonra hakeme yine ana avrat sovdun kameralar onunde.
    -mehmet ozdilek'i hakeme dogru itip 'saril saril, hakemine saril' dedin.
    -ilk yaridaki antalyaspor macinda cenk'in atlayarak aldigi penalti ve cikmayan kartlar icin sitem eden antalyaspor'a cevaben 'eğer antalyaspor haksız mağlup olduğunu düşünüyorsa, haftaya iyi oynar ve kazanır. kazanacak gücü var demek ki' diyerek piskinligin dibine vurdun.
    -konyaspor macindan sonra basin toplantisinda karsindaki muhabir sana mehmet ozdilek olayini sorunca goruntulere ragmen inkar ettin, ben oyuncularimi kenara cektim dedin. bir de adami duzenbazlikla sucladin. allahtan goruntuler var da hepimiz gorduk.
    -umit ozat'a ithafen ayakkabilarini bile biz verdik aciklamasini hepimiz gorduk.

arastirsak daha da cikar da. bu kadari yeterli bence.
  • üzülerek belirtmeliyim ki, artık quaresma’dan çekindiğini, korktuğunu açıkça görmüş olduk. aksi halde zaten çoğu zaman takımı 10 kişi oynatan adam, bayern münih maçında takım 10 kişi kaldığında 9 kişi oynatmasına rağmen göz göre göre oyundan alamadı. bir de düşünün ki bu adam 35 yaşında. her maç nasıl 90 dakika çıkartmasını bekleyebilirsin ki?

sezon başladığından beri 7 ay geçti ve ne ideal 11’ini bulabildi, ne de kritik ve kazanmak zorunda olduğu maçlarda oyuna müdahale edip doğru değişiklikler yapabildi.

takım 10 kişi kalmış, varlığı ile yokluğu bir olan quaresma’yı, maça tutunamayan ve büyük hatalar ile oynayan atiba’yı, sol kanadı çöken ve adam karşılayamayan caner’i çıkartıp, lens, tolgay ve gökhan’ı oyuna almış olsa hezimeti önleyebilirdi. ki direnci artırıp tura bile tutunabilirdi. olası 2-0 veya 3-0 nerede, 5-0 nerede hoca?

hayır bir de yukarıda dediğim gibi quaresma ve atiba 35 yaşında. ki bir de kötü oynuyorken bu adamlardan 90 dakika mucize bekliyorsun. devre arasına 1-0 geride 10 kişi girmişsin, takımın savunma direncini artırmayı, belki bir mucize ile kontra atak golü aramayı planmak yerine oyuna müdahale de bile bulunmuyorsun. akıl alır gibi değil!

turu kaybettik, ancak bizim için daha önemlisi ileriye bakacak olursak, hocanın performansına göre ligde de büyük sıkıntılar yaşamamız olası. dolayısıyla umarım bir an önce kendine gelir.

ayrıca kendisi eleştirildiğinde, 2 şampiyonluk kazandırdığı için ölümüne savunan insanları görünce, aklıma; “2 kupayı unutma, vefasızlık yapma” diye zamanında pankart açtırıp, kapalı tribünde adam dövdüren tüpçü geliyor.

şenol güneş’e hürmet eder, severim. saygı duyarım. bize önemli başarılar yaşatmıştır ve tarihimizde önemli bir edinmiştir. unutulmayacaktır.

ancak başarıda övgü ve takdirlerimizi sunduğumuz gibi, başarısızlıkta da eleştirme ve tepki gösterebilme kültürünü öğrenmemiz ve bu övgü/yergi seviyesini birbirine denk tutmamız gerekiyor.

her hatasında kendisine sonsuz kredi biçip, hatalarını yazan ve eleştiren insanlara ağır bir şekilde yüklenenler, siz futbolu daha mı iyi biliyor ve hocaya vefanızı mı göstermiş oluyor sunuz?

her şeye rağmen en kısa zamanda eski formuna kavuşmasını diliyorum.
  • bugün gene ağlamış basın toplantısında sanırım. ben tamamına devam edemedim, okuyamadım. "caner el kol yaptı tff isterse ceza verir 3 maç bize veriyor başkası edince vermiyor tarzı bişey demiş sanırım. ulan bir insan memleketinin hakkini bu kadar mı verir? sen kendin ceza almadın küfürden a ibine ona neden bişey demiyorsun. yemin ederim sinsilik ruhuna işlemiş senin allah etrafında ki insanlara iyi sezgiler versin.
    tanım: klasik trabzonlu teknik direktör.
  • kendisinden, artık basit bir şeyi artık yapmasını beklediğim hoca. şu fenerbahçe maçında, takımın gerginliğini alsın. maç öncesi rakiple gerginlik, rakibe yarıyor. normal bir maçmış gibi çıkar şu takımı ve artık bahane değil, sonuç bekliyoruz. hakemi de yen, kazan artık.
  • maçın siniriyle aykut kocaman'a küfür ettiği için linç edilen bir arkadaş vardı geçen gün.
    linci başlatan yazardan şenol güneş'e edilen küfürler için de harekete geçmesini bekliyorum. zira kendisine ağzı bozuk diyen fenerbahçelilerin başlığı altında ne kadar rahat küfür ettiğini görmek beni rahatsız ediyor.

adettendir tanım ekleyelim; haftasonu fenerbahçe'yi anasından doğduğuna pişman edecek teknik direktör, son iki yılın süper lig şampiyonu.
  • ağlıyor diyen dalyarakların daha 1 hafta önce başkan olmuş adam çıkıp haykırırcasına ağladı, öteki desen ağlamalarını aykut kocaman ile paylaşıp onun üzerinden ağlıyor 4 aydır 'hakemler bizi şampiyon yapmaz' diye istifa edip geri dönüyor.

ulan nasıl cahil adamlarsınız siz ya. olum ülke futbolu bu herkes ağlıyor en çok ağlayan kazanıyor, 2 aydır aykut kocaman ağladı meyvesini topluyor, 1 hafta olmuş galatasaray başkanı olan adam daha koltuğa oturmadan ağlıyor o'da toplayacak meyvelerini, eeee bu adam ağlayınca 'ahahaha ağlıyor' diye mutlu oluyorsun amk.

yemin ederim şu ülkede futbol yasaklanmalı. yada şu türk takımlarının özellikleri 3 büyüklerin ileri derecede psikolojik destek almaları sağlanmalı ve bu şart olmalı her takımda, veya takımların hepsine basın açıklaması senede 2 3 hak sınırı getirilmeli, yada en başta dediğim gibi ülkede futbol yasaklanmalı.
  • konya maçından sonra yazdığım şu entryde kendisiyle alakalı iddialar çıkacağını çünkü bunun formsuzluk değil gelecek sene plan değişikliği kaynaklı olduğunu 2 sene şampiyon yapan adamın bu kadar saçma değişiklik yapamayacağını düşündüğümü belirtmiştim. ve bugün ilk iddia geldi. şafak malatya beşiktaşlı yöneticilerin abdullah avcı ile görüştüğünü iddia etti. ne kadar doğru veya yalandır bilemem. fakat seneye hocanın takımın başında olmaması bana süpriz olmaz.
1 entry daha