şükela:  tümü | bugün soru sor
 • trabzonspor'un 1976-84 seneleri arasındaki 6 şampiyonluğuna imza atmış muhteşem kadrosunun değişmez efsane üçlüsü.

  (bkz: şenol güneş)
  (bkz: turgay semercioğlu)
  (bkz: necati özçağlayan)

  üçünü de izledim ama o çocuk halimle çok yorumlayamam elbette, benim için birer kahramandı hepsi diyebilirim sadece; hani 1982 dünya kupasındaki italya milli takımında juventus'lu zoff, cabrini, gentile neyse benim için türkiye'de trabzonsporlu şenol, turgay, necati oydu bir ara. fakat asıl bilenler bilir, o dönemi anlatan spor adamları da turgay için türk futbolundaki gelmiş geçmiş en iyi sağbeklerden biri der, keza necati de yine aynı şekilde türk futbol tarihinin en iyi stoperlerinden biridir.

  ve arkalarında kaptanları kaleci şenol ile beraber istanbul hegemonyasına son veren bu trio, açık ara ligi ve kupaları senelerce domine etmiş ve yıllarca bu ligde en az gol yiyen takım olan anadolunun ilk şampiyon takımının ve bir dönem a milli takımımızın da temeli olmuşlardır.

  bu arada sadece sahadaki oyunları, gözü karalıkları değil, duruşları, mütevazilikleri ve centilmenlikleri de dillere destandır ve saha içi ve dışındaki efendi kişilikleri ile bugünün çok ötesinde oyunculardır.

  pek tabii o kadroyu sayarken şenol, turgay, necati diye başladığınızda devamındakileri; özellikle defans derken cemil usta, kadir özcan'ı da unutmamak lazım ve yine orta sahaları, forvetleri de ayrı yere koymak lazım ama üçü de son ana kadar kulübünden ayrılmamış ve dönemin tüm şampiyonluklarında sonuna kadar hep kalmışlardır güngör ile beraber.

  ve o dönem trabzonlu olmadığı halde trabzonsporlu olduysa ülkenin dört bir yanındaki birçok çocuk, bugün kayseri'de, muğla'da, erzurum'da, aydın'da, uşak'ta, konya'da, izmir'de, tunceli, sinop, urfa ve benzeri şehirlerde alakası olmadığı halde trabzonspor tutan 40 yaş üstü insanları görüyorsanız muhtemelen biraz da bu üçlü yüzündendir, hem de genelde olanın aksine forvet olmadıkları halde... onun için türk futbolunda unutulmaz üçlüler denilince benim için ilk akla gelenlerdir.