şükela:  tümü | bugün
 • senseiden sonra dojoda en sozu gecen kisi/kisiler.
  egitme yetkisine sahiptir.
 • siyah kuşak 1.dan ile 4.dan arasındaki hocalara verilen ünvan...
 • senpai'nin yanlis yazilmis hali. (bkz: senpai)
  (japonca'da harfler heceleri simgeler. tek basina harf olan sadece a, e, i , o, u , n vardir, yani
  "sempai" zaten japoncada yazilmasi imkansiz bir kelimedir. dogrusu senpaidir se-n-pa-i )
 • japon kulturunde , yuksek rutbeli kisi. burada rutbe sosyal bir hiyerasi kavramidir.
  yasa, konuma, bir yerde calisma suresine gore belirlenir
  ornekler: ishyerinizde sizden once ishe girmish bir kishi senpainizdir (ayni departmanda ayni isi yapsaniz bile). bir dojoda siz yeni baslamisken orada siyah kusaklilar senpainizdir. siz de bu durumda kouhai oluyorsunuz ( dusuk rutbeli kisi).
  senpailer-kouhai'lere yardimci olur, kouhai'ler senpai'lere saygi gosterir vs.
  (bkz: sempai)
 • neşe dolu dojomuzda bizlere eğitim veren değerli sempailerimizden yalnızca birisi olan şevki sempai'nin, bir gün soyunma odasında hakamasını giyinirken; teklifsizce içeri dalan bir yeni başlayanın "sevki şempai hanginiz?" sorusuna muhatap olması, bizlere şevki isimli bireylerin sempai olmaması gerektiğini, bu minvalde şempanzeliğe geçiş çizgisinin çok ince olduğunu öğretmiştir.

  sevki şempai ne yaa?
 • (bkz: sempati)
 • (bkz: kempo)
 • japon toplumunda bulunan ast-ust iliskisinden dogmus olan kavram.
  temelde onde olan, daha eskiden beri o isi yapmis veya yapmakta olan kisiye karsi kullanilan ve toplum icinde hiyerarsiyi beliryen kelimelerden birisidir.
  ancak, halen japonlarin da cozemedikleri bir konudur da diyebiliriz. cunku senpai-koohai kavramlari her nekadar temelde onde giden ve onu izleyeni belirtse de neyi kriter aldiginiza gore kimin senpai kimin koohai oldugu degismektedir.
  ornegin, yas olarak buyuk oldugunuz halde soz konusu ise (klup, sirket,v.s) sizden yasi kucuk olan birinden daha sonra baslamaniz durumunda karsinizdaki japon da sapitmaktadir. cunku siz yas olarak onun senpai`yisinizdir ama ayni zamanda soz konusu iste o sizin senpainizdir.. bu olay gittikce karmasik bir hal alir zamanla.. kim kime nasil hitap edecegini bilemez.. sonra genelde olayi abartmadan orta sekerli bir iliski kurulur.
  uzun lafin kisasi karmasiktir bu isler.. mumkunse bulasmamak en iyisidir..
 • bizim askerlikteki, iki alt devrenin çömez.
  üç alt devrenin : piç torun
  dört alt devrenin: torun ya da has torun
  askerliği uzamış, kaşar devrenin baston veya mezar taşı adlandırması gibi bir kademe
  veya değil bana öyle geliyor, ama benziyor ısrar ediyorum.
 • diyelim ki japonya'da lise bire başladınız ve ayrıca kızsınız. ilerleyen günlerde lise üçten bayan birisi ile spor yaparken dost oldunuz ve onada çok hayransınız. bu hayranlıktan dolayı ona sempai dersiniz işte. mesela sakura ise bu ablamızın ismi ona sakura-sempai dersiniz. açıkcası bunun tam türkçe manası yoktur burada ama biz yine çevirmeye kalkarsak sakura-abla diye çevirirsek bir sorun olacağını düşünmüyorum. eğer siz lisede böyle hayran olduğunuz ve sizden büyük kişilere değişik bir biçimde sesleniyorsanız işte o seslenme biçiminiz sempai olayının ta kendisidir efenim.