şükela:  tümü | bugün
  • ilçe sıfatı yakında elinden alınacağı iddia edilen, nüfusu sadece yazları cuma günlerinde sayılabilecek kadar olan, tam anlamıyla ormanın ve dağların arasında, içinden bir kaç çayın geçtiği, cuma günleri pazar kurulduğu için cumayanı da denilen, en yakın sahil kasabası cideye 37 km, en yakın il kastamonuya 100 km, istanbula gittiğiniz yola göre 500-600 km, türkiye tarihinin en uzun sürede biten karayolu çalışması kastamonu-cide yoluna geçiş noktası olmuş, türkiye'nin en derin kanyonlarından birisine sahip, kışın beyazların, diğer tüm mevsimler yeşillerin içinde, kendi halinde bir karadeniz kasabası.
  • en sonunda google earth'ten gorulebilen guzel kasabam. henuz koyumu goremesem de biliyorum orda bir koy var uzakta.
  • babamın yaşadığı, cana can katan doğası olan minik kasaba. her yaz geliyoruz buraya ve her seferinde gözlerim kamaşıyor yeşilden. sadece kuş sesi bir de benim canavar oğlanların boğuşma sesi var. a bir de eşek sesi.
    insanlar bu cennet yeri bırakıp büyük şehirlere göçmüşler hep. ne için? daha çok para kazanıp daha iyi yaşamak için. oysa yapay bir hayatın içinde hastalıklı yaşamlar sürüyorlar. anneannemin yaşadığı köy var mesela, in cin top oynuyor. sadece iki ya da üç ev var yakınında diğerleri terk edilmiş. meyvalar ağaçlardan dökülüyor. hepsi organik. biraz önce böğürtlen topladık çocuklarla nefisti. tereyağı,sütü, yoğurdu gerçek tadıyla yedik. ve muhteşem keklice mantarını tattık. öyle güzeldi ki tadı damağımızda kaldığından babam yeniden dağa çıktı mantar için. yerler yabani çileklerle dolu.
    anlata anlata bitmez buralar. şehirlerdeki yaşam yaşam değil ama gözümüzü karartıp vazgeçemiyoruz şehirden.