şükela:  tümü | bugün
 • birinci sezonun son bölümünde, amanita'nın çalıştığı kitapçı dükkanı, san francisco'da beat edebiyatının kutsal mekanı sayılan city lights bookstore'dur.
 • 5 mayıs'ta 2. sezon tüm bölümler netflix'e, dolayısıyla da torrent'e düşecek diye seviniyoruz da, 1. sezon haziran 2015'te yayınlamış. resmen 2 senede gelebildi yeni sezon. bu süreç içerisinde tabii jupiter ascending gibi büyük bir filme kalkıştı wachowski kardeşler. gösterime girme tarihleri dışında, hazırlık süreci olarak bakarsak, belki de sense8, jupiter ascending'den önce 1. sezonu tamamlanıp yayına kadar beklemişti, ya da jupiter ascending'i halledip sonra sense8'e giriştiler, bilemiyorum. tabii bu arada lilly wachowski'nin transseksüel değişimi de gerçekleşti, bunun için bile insanın 1 sene kafa dinlemesi, kendine gelmesi gerekebilir pek tabii.

  hikâyesi, kurgusu, geçişleri son derece iyi bir dizi. hâliyle bu kadar beklememiz belki de normal bir şey. sherlock için de 2-3 sene bekleyip kavuşunca bayağı bir tatmin oluyorduk; aynısı sense8 için de geçerli olacaktır diye tahmin ediyorum. nitekim aralık 2016'daki yılbaşı özel bölümü gayet güzeldi.

  önümüzdeki hafta cuma buralar değerlenir. sonrasında 2019'a kadar mı bekleyeceğiz, orasını bilemeyiz işte...
 • 8 farklı, dünyanın apayrı yerlerinde doğmuş insanların, ruhen bir bütün oldukları ve bunu farketmeye başlamalarıyla başlayan dizi. başta tamamen hem almış olduğum netflix'i denemek adına, hem de bünyenin sci-fi dizisi ihtiyacını karşılamak için başlamıştım oysa ki. ama gelin görün ki bir kaç bölümden sonra bırakamadım. uyuşturucu gibi geldi bu dizi bana. ufacık detayları büyüledi beni. örneğin;

  --- spoiler ---

  riley'in babasının baba o'riley şarkısını mırıldanması,
  birlikte söyledikleri what's up,
  van damme karakteri, başlı başına,
  doğum sahnesi,
  vs.
  --- spoiler ---

  tek bir kötü yanı var maalesef dizinin. tamamen güncel toplumsal olayların ve popüleritenin sonucu olarak gereğinden fazla cinsellik ön plana çıkarılmış. ve bu da daha çok eşcinsel karakterler üzerinden yapılmış. kesinlikle homofobik filan değilim ama bunun bariz yapıldığı o kadar göze sokulmuş ki anlamamak için salak olmak lazım. ama yine de bu dizi direk top3'üme girdi. ve 5 gün sonra 2. sezon 2. bölümü ile karşımızda olacak. aşağıda sayacağım hisleri aynı anda bir dizide yaşamak isteyenler kesinlikle izlemelidir efenim;

  heyecan
  empati
  korku
  öfke
  aşk
  gerilim
 • birinci sezonu az önce bitirdim ve ikinci sezonun sadece birkaç gün sonra yayınlanacak olmasına çok sevindim. sıcağı sıcağına yazayım;

  --- spoiler ---

  dizide ilk gözüme çarpan suç oranının ne kadar fazla olduğuydu. hele de capheus'un yaşadığı yerdeki açlık, sefalet, insanların acımasızlığı çok rahatsız edici. gelişmiş ülkelerdeki adını hatırlamadığım gözlüklü düşünce okuyan doktor gibi mesela canı istediği için insanları kobay olarak kullanabilmesi de uyuz oldum. bak yine uyuz oldum. bir de eli kolu uzun insanların willciğimi görevden almarına uyuz oldum.

  ilk başlarda dizi sıkıcı gelmişti, çünkü dizideki 8 kişinin birbiriyle iletişim sağlaması için geçen bölümler biraz nasıl desem yavaştı. birinci sezon son bölümde gerçekten heyecanla izledim.

  en çok will'i sevdim, kahramanım o benim, hem çok yakışıklı hem de iyi biri, ayrıca da cesur. riley ile çok güzel olmuşlar, başka biri olsa kıskanırdım. will'in uğradığı haksızlıklara da uyuz oldum; ama o yılmadan yoluna devam etti.

  lito ve hernando çiftini çok sevdim. ikilinin oyunculukları çok iyi, hepsininki iyi de, bu ikili harika. neredeyse gerçekten birbirlerine aşık olduklarına inanacağım. gay olmaları insanları neden bu kadar rahatsız etti anlamıyorum. ikiliye bakınca güzel şeyler hissediyorum, cinsellikten uzak ve sevgi dolu güzel şeyler. algıda seçicilik böyle bir şey sanırım. cinsel tercihlerinden dolayı yaşadıkları baskıya da uyuz oldum.

  nomi ve amanita çifti nedense olmamış gibi. olmuş da amanita biraz eksik gibi. nomi'nin gerçek hayatta da trans olduğunu öğrendiğimde şaşırmadım. rolüyle nasıl özdeşleştirmişse kendini. nomi karakteri ve oyuncusu da bence çok iyi. ama ikili duygusal anlamda gay çiftimiz kadar başarılı değil bana kalırsa.

  wolfgan'ı ilk başlarda sevmemiştim; ama birinci sezon son bölümünde hele de ambulans sahnesinde gönlümü fethetti.

  kala'yı da ilk başlarda sevmedim. çıt kırıldım sürekli yüzünü buruşturan biriydi; ama birinci sezon son bölümde ben de varım dedi ve onu da sevdim. sanki tüm karakterler birinci sezon finalinde silkinip kendine gelmiş gibi.

  sun'a bayıldım. tüm o kendinden emin hallerine, haksızlığa tahammül edemeyişine bayıldım. saçlarına da bayıldım, bana yakışacağını düşünsem hemen kestiririm saçlarımı. ayrıca sun'ın suçu üstlenmesine izin veren babasına da uyuz oldum. cinsiyet ayrımcılığı her yerde...

  capheus'u çok beğendim. mert ve dik duruşunu çok beğendim. yaşadığı zorluklara rağmen en azından uzunca bir süre temiz kalabilmiş. yaşadıkları zoruluklar, açlık, sefalet, ilaç bulamamaları isyan ettirecek cinsten. her yer suç makinası insanlarla dolu

  bütün karakterle zamanla ölüm makinası haline dönüşüyor; ama yine de seviyorsunuz, hatta daha da çok seviyorsunuz. bölümler ilerledikçe birbirlerine karşı artan bağlılıklarını ve hiç düşünmeden birbirlerine destek olmalarını çok sevdim.

  hemen her karakter çok büyük kayiplar yaşamamiş, turlu zorluklarla buyumus. belki de birbirlerini bu kadar iyi anlamalarinin sebebi budur.

  dizi bana kalirsa distopya uzerine kurulu. dizinin baslarkenki jeneriginde de dunyanin her yerinden goruntuler var. toplumsal bir mesaj veriyor gibi. bir takim insanlar ele gecirmek istedigi birini terorist ilan edip ulkenin tum birimlerini o kisinin uzerine saliyor. dusunsenize ne kadar zor bir kıskaç! bir grup insanin buna karsi mucadelesi var.

  --- spoiler ---
 • yeni sezon fragmanı ile yayına bir gün kalan ikinci sezonu iyice beklentileri arttırdı. yeni sense8'ler var. amanın.
 • bugün 5 mayıs...
 • ikinci sezonun devam bölümleri netflix'e düşmüş dizi.
 • yavaş tüketilmeli, yatırım tavsiyesidir, sonra iki yıl beklersiniz.
 • bu yoklukta iyi giden dizi. survivor dışında bişey izlemiyorum şu an tvde iyi oldu. v for vendetta ve the matrix'i yapan adamlardan kötü şey çıkamaz dedik girdik bi yola hayal kırıklığı da yaşatmadı. gelsin sense8 bildiği gibi.
  bi de house of cards gelsin artık.
 • şu dizi için netflix almış insan evladıyım