*

şükela:  tümü | bugün
 • sentetik alci denen bu sey tibbi bir malzemedir. sargi malzemesi gibi bir rulodur, islatilarak sarilir ve sekil verilir donar..
  sonucda heykel gibi deilde waffle gibi birsey olusum olur hasarli bolge etrafinda.. dier alcidan daha zor dokulur ama onun kadar kolay deforme olabilir..
  faydasi tam olarak nedir bilmememle birlikte, 3m yapior bunnardan ve daha artistik bi gorunumu oluyor kolda bacakta..
 • amerikan alçı olarak da bilinir, ithal malzemedir. kendiliğinden yapışkan ve seri bir şekilde sertleşen bir malzemeden yapılmış bir sargı bezine benzer. sakat bölge sarıldıktan sonra yaklaşık yarım saat içinde sertleşir, bir gün için kesin sertliğe ulaşır. normal alçıya göre daha hafiftir ve daha kısa sürede kurur, üzerine basmaya hazır hale gelir. normal alçı bezinin paketi gün itibariyle 4 milyon lira civarında iken sentetik alçının paketi 30 milyon lira civarındadır. her iki alçı türünü de malesef tecrübe etmiş birisi olarak, sentetik olan daha sağlıklı gibi duruyor.
 • insanlara görünüşte bandaj imajı veren oluşum. "hayır kardeşim bu gördüğün alçıdır ve ben bundan artık kurtulmak istiyorum!"
 • sertleşme süreci çok kısa sürede gerçekleştiğinden ve şekil verilmesi zor olduğundan, ameliyat gerektirmeyen parçalı kol ve bacak kırıkları gibi üzerinde daha uzun zaman çalışılması gereken alçılama işlemlerinde tercih edilmez.
 • olduça hafif bir malzemeymiş kendisi, denedik, gördük. iki haftalık yarım alçı tecrübesinin üzerine şunu söyleyebilirim: olası kırık durumlarında herkesin aklında olması tavsiye edilir, doktora mutlaka söylenmeli..
 • (bkz: amerikan alçı)

  normal alçıdan bin kere daha iyi olan alçı türü.

  çok garip, bir tür sargı bezi gibi... ıslatıyorsun, sarıyorsun, ısıtıyorsun hobalak alçı oluyor.
  aynı zamanda normal alçıya göre çok daha hafif.

  bir çok avantajı var lakin;
  şahsen ayağımdakinin topuğu çatlayıp bozuldu.
  sargı şeklinde olduğu için eğer sarılırken dikkat edilmeyen bir yer bulunursa sonradan burdan kaldırıp alçıyı sökmeye çalışmak olası.
  şahsen bir tornavida ve çekiçle ben alçımın yarısından fazlasını bacağımdan ihraç ettim...

  velhasılı oldukça hafif olmasıyla gönüllere taht kuran alçıdır.

  not: o zamanlar ayağım kırıktı.
 • bunun bir de yumuşak sentetik alçı denilen bir türü bulunmaktadır ki henüz 6 gün önce kırılan ancak bilumum nedenlerle 3 defa alçısı değişen kolum ve bozulmak üzere olan ruh sağlığım için en uygunu bu alçı olmuştur. keza klasik alçı ağır ve kullanışsızken, sentetik sert alçı ise sertliği ve vurması nedeniyle insana klostrofobinin en ağırını yaşatabilir. tüm bunların yanında yumusak alçı nispeten elastik yapısıyla nihayet 6 gün sonra ilk defa uyku uyumama sebep olmuş ve kalbimi kazanmıştır.
 • haftalardır ayağımda çinento torbası ağırlığında alçı ile gezdikten sonra alçının söküleceği gün hasta bakıcı tarafından tavsiye edilen alçı türü
 • eğer bu alçı kaşındırmayan ise diğer klasik alçıyı tahmin bile edemiyorum. her şekilde feci kaşındıran alçı çeşididir.

  geçtiğimiz haftalarda yaşımın ilerlediğini ve manevra kabiliyetimin iyiden iyiye azaldığını gözardı edip kedi ile kovalamaca oynarken kolumun üstüne düştüm ve dirseğimi kırdım. doktor 3 hafta alçıda kalacak dediğinde "canın sağolsun hekim bey, ben ne yağmurlar gördüm sar gitsin" dedim ancak daha 3. gün olmadan afakanlardan afakanlar beğendim.

  psikolojik mi bilmiyorum ancak tüm vücutta sorun yokken alçı olan kısımda bir kaşınmadır hasıl oldu. en son kafayı yemek üzereyken 9. günde doktora gidip " kurban olam hekim bey sök şu alçıyı, ben söz alçı varmış gibi askıya alırım hiç oynatmam kolumu" dedim ve aldırdım alçıyı.

  kolu bacağı aylarca alçıda kalan insanlar gözümde birer kahraman adeta şu anda. ben sadece 9 gün dayanabildim verdiği rahatsızlığıa ve kaşıntıya.
 • şuan nişanlimin çektiği kaşinti işkencesi yüzünden uykusuz kivranmasi nedeniyle kolundaki klasik alçinin gerekirse balyozla kirilip alinmasini istedigim alci türü