şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ekşi sözlük'te spam reklam yapan yazarlar)
  (bkz: ekşi sözlük'te reklamınız başta tutulur)

  artık şu r10 spamcılarına karşı yönetimin cidden bir yaptırım uygulaması gerekiyor. sözlükte spam'ın suyu çıktı.
 • arama motoru optimizasyonu dediğimiz şey yüzde yüz doğruluğu olan bir şey değil. birçok kişi google'ın yapmış olduğu sıralamalardan yola çıkarak bir şeyler öğreniyor ve bunu seo taktiği olarak uyguluyor.

  aslında seo'nun temeli basit. siteniz diğer kaliteli siteler tarafından tavsiye ediliyorsa (linkleniyorsa) sizin siteniz de kalitelidir. seo'nun temeli budur. peki seo firmaları ne yapıyor? aslında çoğu yabancı araçlarla internetteki kaliteli siteleri bulmaya çalışıyor. daha sonra bu sitelerden bir şekilde link almaya çabalıyor. sonucunda da seo hizmeti verdiği site sıralamalarda üst sıraya çıkıyor.

  seo hocası'nın da yaptığı şey aynı. gidiyor 1-2 tl'ye 300 kelimelik makaleler yazdırıyor. sonra tanıtım yazısı alan kaliteli siteleri buluyor. orada bu yazıları yayınlıyor. hoop site yukarıda. özellikle google'ın türkiye kısmında arama sonuçlarını manipüle etmek bu kadar kolay. bu işlemi size çok önemli ve zor bir şeymiş gibi anlatıyorlar. sırf kazandıkları parayı hak ettiklerini göstermek için. aslında çok karlı bir iş.

  bir de site için seo çalışması vardır. bu da sitedeki her şeyi google'ın örümceklerinin (botlarının) anlayabileceği hale getirmektir. çeşitli içeriklere google'ın belirlediği çeşitli etiketler eklenir. bu sayede botlar o içeriğin ne olduğun anlar. zaten bu bilgiler de google'ın webmater araçlarında yer alıyor.

  kısacası seo denilen şey çok zor, uzman gerektiren bir şey değil. seo taktikleri de bir sır değil. zaten türkiye'de uzmanım diyen insanlar da google'ın algoritmasını bilmiyor. sadece davranışları tahmin edip, ona göre hareket ediyorlar. bu taktiklerin hemen hemen hepsi hali hazırda internette var. kısacası ücretli birkaç araç ile sitenize benzer kaliteli içerikli siteleri bulup kendi sitenize link alarak çok iyi bir şekilde seo çalışması yapabilirsiniz.
 • 3 günde öğrendiğini senelerce satan kişiye denir.
 • eposta listesinden çıkarken "celal linkedin" başlıklı bir sayfayla karşılaştığınız site.
 • kitapları hakkında yazdığım yazıların *doğru olduğundan* dolayı sözlükten entry'lerimi sildirmişlerdi.

  rakiplerimize seo'yu biz öğrettik! title'ları bu olan <buyukharf>koskoca firma</buyukharf> nasıl google'dan ceza alır? yada nasıl spam yapar?

  google adwords vermişler bence müşterilerinide bu konuda bilinçlendirmeliler. seo konusunda bilgili olanlar sıralamada 1. sırada olmayı yıllardır hakeden sitenin "seo teknikleri" olduğunu bilirler. ayrıca zaten seo hocası spam yapmadan öncede hep 1. sırada "seo teknikleri" vardı. iki firmanında yetkilisinden çaycısına kadar tanımam. yıllardır da freelance olarak seo işi yaparım sıralamayı hak eden seo teknikleri'dir.

  seo hocası'nın sıralamada düzelmesini istiyorum. çünkü şu kriz döneminde orada çalışan 1-10 kişi ekmeğinden olmasın.

  ilahi adalet denilen olay sanırım şu ki eğer kim sektörde biraz palazlanıpta "seo'yu onlara biz öğrettik, biz yokkan php'ye pe he pe diyorlardı, google'da ilk aramayı biz yaptık, google daha yokken biz yahoo'da seo yapıyorduk" diyorsa o firma batıyor.

  tanım : seo; arama motoru optimizasyonu yani google'da aradığınız kelimede 1. sayfada 1. sırada yada seo hocası gibi son sayfalarda olmanızı sağlayan iş alanına verilen genel isim. seo hocası denilen firma "seo" kelimesinde 1. sırada idi ama bunu doğal yollarla değil spam yollarla yaptı ve 1. sırada yerini aldı ama google bazı konularda biraz geç cezalandırma yapar. cezalandırması 1-2 yıl sürdü ve seo hocası bunu fırsata çevirip kitap yazdı.
 • uzmanından seoadlı kitabın yazarı olan kaan gültenin seo danışmanlığı yapan şirketidir.

  bu alandaki merakım ve araştırmalarım doğrultusunda bu kitabı alıp okumuştum. açıkçası hem kitap hem firma hakkında öyle bir reklam, övgü var ki internette insan büyük beklentilere giriyor.

  kitabı aldım satır satır sayfa sayfa okudum bitirdim. google a seo yazıp aradığımda karşıma çıkan temel bilgiler dışında bir bilgi yok. hatta bildiğim şeyleri tekrar okumuş oldum diyebilirim.

  en iyisi biziz, bizden iyisi yok özgüvenine sahip oldukları için bu olay iyi bir ders olmuştur.
 • seo danışmanlığı veren bir firma. tekrar seo kelimesinde ilk sıraya çıkmışlar. zaman+prestij kaybı yaşadılar. toparlarlar inşallah.
 • google'da seo kelimesini arattığınızda ilk sırada yer alan internet sitesi. nasıl yapıyor, ne yapıyor bilmiyorum ama amacına ulaşıyor. ne kadar bok atılsa da alanında birinci.

  he bu tip firmalarla çalışır mıyım, hayır.

  internet sitesindeki fiyatlara baktığımızda aylık 1400 tl'den başlar, 5000 tl ye kadar gider.

  google adwords'a o bütçeleri ayırabilsem ihya olurum zaten. ilk sırada çıkmak da garanti. parayı ödediğin sürece en üsttesin.
 • google'a seo yazınca ilk sırada çıkmayan seocu. önceden seo hocası diye arattıysanız kukilerden dolayı üstte gelir.