şükela:  tümü | bugün soru sor
  • seo ile uğraşan kişilerin kendi kendilerine yarattığı sıfattır. aslında seo diye bir kavram yoktur. sektörü bilenler para kazanmak için bu sıfatı oluşturmuşlardır. (ya da sistem buna izin verdi)

google aramalarında ilk sıralarda çıkmak için çeşitli yollar kullanırlar. temel hedef google da ilk sıradır.
  • kolay gibi görünen ama aslında büyük dertli iştir.
    öyle iki header düzenleyip iki de tag ile olacak iş değil. öyle yattığın yerden içerikleri bold yapıp etiketlemekle falan filan.. ıı ıhh.
  • ...
  • r10.net üyesidir.

seo analiz sitelerinde çalışacağı site için tarama yapar sürekli tarama yapar ve biraz daha tarama yapar. ardından <head> tagları arasına anasının kızlık soy adına kadar yer verir</head> google webmaster tools ve google analytics e de siteyi ekledikten sonra gelsin trafik, gitsin trafik.

ayrıca bunun için para isterler.
  • olm ben anlamıyorum lan, bu nasıl meslek. benim bildiğim google falan arama algoritmalarını otlarını boklarını yayınlamıyor. yani algoritma inceleyip optimizasyon yapmak falan yok. bu seocu denen adamlar napıyor olm o zaman? 1000 farklı site kurup hepsindeki değişikliklerin arama motorlarındaki sonuçlar falan etkisine bakmalı ters mühendislikli kontrollü deneyli işler yapmıyolarsa; ki hiç sanmıyorum çoğunun öyle işler yaptıklarını, en nihayetinde r10 forumlarında neyim takılan insanlar çoğu, bu adamlar bildiğin adam sikme işiyle meşgul.

olayı yanlış anladıysam da aydınlatsın biri.
  • arama motoru optimizasyonu uzmanıdır. google 1.sayfa ile yatar kalkar. algoritma, backlink, hacklink, ahrefs, seo moz, head tags gibi kavramlarla ve sitelerle haşır neşirdir. sabır ve aşırı disiplin gerektiren bir iştir ancak meyvelerini vermeye başlayınca çok para kazandırır.

google bloglarında sıkça gezer bu arkadaşlar. zira google otoritelerinin bloglarında yazdıkları ipucu niteliğindeki yazılardan cımbızla algoritma parçacığı çekmek için uğraşırlar. aralarında zamanla sivrilmiş ve seo kelimesinde üst sıraları görmüş olanlar da vardır, kendine seo uzmanıyım deyip en iyi başarısı 30. sayfadan aramaya sokmak olanlar da.
  • ben uzmanim gercekten bu isi hakkiyla yaparim diyen varsa ayda 5000 lira verecek adamlar taniyorum
    bosch siemesn gaggenau kelimelerinde ilk sirada cikarmanin garantisini ver fiyatini kendin belirle
  • vizyonları "şu şu siteden içerik indirip türkçe'ye çevireceğiz. her gün bu bu saatlerde birer paylaşım yapacağız."dan ileri gitmeyen insanlar topluluğu. daha doğrusu şu ana kadar maruz kaldığım seo uzmanları böyle deyip bir meslek grubunun tümünü yakmayayım.

eğer siz de bu üstteki düşünceye sahip bir seo uzmanıysanız, gelin size vizyon, tasarım ve orijinal içerik üretme konularında eğitim vereyim de interneti çöplüğe dönüştürme hobinizi bir nebze gerilere iteleyin.
  • bu mesleğin iki ana kuralı vardır; birincisi google'ı anlamak diğeri de doğal olmak. bu ikisini yapabilirseniz; bir uzmana ihtiyacınız yoktur..

uzman ne iş yapar?

* hali hazırda elinde bulunan eski, güçlü, rankı yüksek siteleri kullanarak hızlı yükselme sağlar.
    * site içeriği ile ilgili özgün makale hazırlar.
    * sosyal medya kontrolü sağlar ve viral reklam, caps v.b yapılar ile sosyal medya gücü sağlar.
    * paravan siteler açarak ana siteyi güçlendirir.
    * siteyi google'ın kurallarına uygun kodları yerleştirir ve yine google'ın kriterlerine uygun tasarım haline getirir.
    * sitenin yeni, eski ve rank durumuna göre kelime analizi yapıp önceliği belirler.
    * siteyi içerik ile alakalı rehber, forum, dizin v.b yerlere ekler.
    * google'nin kriterlerine uygun olup olmadığını anlamak için yine google'nin araçlarını kullanarak siteyi analiz eder. google web tools v.b

tüm bunların aşamaları ve zamanı vardır. sitenin yaşı, domain, hack, warez v.b durumu geçmiş sabıkalarına göre tüm bu durumlar değişir.
  • bi bok yapmazlar sitenin içeriği kaliteliyse zaten o site yükselmeye mahkumdur dibe çökecek hali yok zamanla backlink alınır zaten