şükela:  tümü | bugün
 • burun içindeki kıkırdak perdenin tamiri,düzeltilmesi,yeniden şekillendirilmesi. (ekmek parası)
 • tam araştırmaya başlayacakken çat diye sol üst tepede karşıma çıkan burun operasyonu. (bkz: ekşi sözlükteki ilahi olaylar)
  doktorun anlattığına göre eskisi kadar meşakkatli olmayan operasyon. artık hasta tamamen uyutulup öyle yapılmaktaymış yani tepede çekiçle uğraşan doktorlar yerine rüyalar varmış artık, tamponlar eskisi gibi metrelerce değil elle çekilip çıkartılacak boyutta ve bir gün kalacak şekilde uygulanıyormuş ve 2-3 gün içerisinde normal hayata dönülüyorumuş.
  not: doktorun yalancısıyım beni böyle kandırdı.
 • iyi bir doktorunuz varsa ameliyatın ertesi gününde yüzünüzde ameliyata dair hiç bir yansıma kalmayan( şişlik morluk vs) ameliyathaneye girmenizle ayılıp odanıza çıkmanız arasında geçen sürenin yaklaşık 2,5 saat olduğu( ameliyat bir saat falan sürüyor maximumda), ameliyat akışı gereği dikişle kapatılabilecek bir ameliyatsa kendinden eriyebilen dikişler ve tamponlar ile kontrole gitme gerekliliğini minimuma indiren ameliyat.
  ayrıca narkoza nasıl girersen öyle çıkarsın, ameliyathanede çok üşüyeceksin, yüzün şişecek göz altların moraracak ve sigara içtiğin için ameliyat sonrası öksürük nöbetlerine tutulacaksın bak hemen bırak sigarayı gibi panik cümlelere inanmayın hepsi yalan! ( yani istiyorsanız bırakın tabi sigarayı ama..iyileşmenizi de hızlandırıyor tabi sigarasızlık..)
 • geçen cuma geçirdiğim operasyon. burun etiyle birlikte, içerdeki kıkırdağı düzelttiler, laserle. beklediğimden çok daha kolay atlattığım ve iyileşme süresinin inanılmaz hızlı olduğunu gördüm. genel anesteziyle oldum ve anestezinin sonrasında etkisini neredeyse hiç hissetmedim. aynı gün tamponları çıkardıkları için, işkence düzeyimde azdı. dışardan bakıldığında hiçbir şey belli olmuyor, 2-3 günlül bir şişlik dışında. sanırım zor yanı mimik yapamamak, yemek yerken çiğneme zorluğu ve burun kaşıntıları. aşırı hassas olan ben bile iyi atlatıyorsam, gerçekten kolay atlatılan bir ameliyattır. teknoloji gelişiyor, tabii...
 • geçen cumartesi geçirdiğim operasyon. genelde kötü bilinir ya bu amelyatlar, kötüdür de zaten. birincisi ve en önemlisi sigara problemi. burnumda iki tane silikondan yapılmış ortası delikli hayvan kadar tampon varken sigara içmekle içmemek arasında hiçbir fark olmuyor. uyku deseniz, zaten genel anestezi sırasında entübe edildiğiniz için acıyan boğazınız, uyku sırasında da ağızdan nefes aldığınız için daha çok acıyor. burnunuzu unutup boğazınızla uğraşıyosunuz. boğazda acıma, ağız ve dudak kuruması, burunda ağrı ve ara ara olan sızıntı şeklinde kanama, şişlik ve ödem nedeniyle patlıcan gibi bir burun gibi nedenlerle piç olan bir uyku, hatta uykusuzluk. sigara içememek ve uykusuzluk... haz veren her türlü aktivite hayatınızın dışında bir süre ve giderek derinleşen bir anhedoni...

  tamponlar çıkınca da çok bir değişiklik olmuyor. sigaradan hala bir zevk alma söz konusu değil. burunda bir gerginlik hissi ve künt bir ağrı... ödem devam ediyor ve nefes almak hala zor. söylenenlere göre de bir aya kadar da devam edecek bu sıkıntılar... fakat sonuç mükemmel olursa bu entry bir ay sonra editlenecektir. arz ederim...
 • daha dün başımdan geçen ameliyat. lokal anestezi ile yapıldı ameliyatım ve hayal meyal da olsa doktorlarla olan muhabbetimi, doktorun burun kemiğimi zorlarken canımın yandığını, dikiş atarken burnumdan sarkan ipi hatırlıyorum. ama kafa bi dünya olduğu için bunlar fazla zorlamıyor insanı, ayrı bir cesaret geliyor heralde. asıl mesele ameliyat sonrasında burnun içindeki tamponların verdiği rahatsızlıkta. bir de burundan önceleri kan sonra da akıntı geliyor ki onları temizleyeceğim diye bir günde koca kağıt havluyu bitirdim.son olarak da ağızdan nefes alarak uyumak aşırı zor bir durum. bütün gece tam dalacakken kendi hırıltıma kaç defa uyandım sayamadım. ağız kuruluğunu filan hiç anlatmayayım bile.

  ameliyattan sonra bir gece hastanede kalıp bugün evime geldim. yarın için tamponları çektirmek için tekrar hastaneye gideceğim ki sanırım en acı veren işlerden biri de bu olaymış. yarın şu tampon denen işkence aletlerinden de kurtulayım da yıllardır burun tıkanıklığı çilesi bitsin, o zaman çektiklerime değecek umarım.

  edit: merak edenler için gerçekten çektiklerime değdi. ameliyat olmak için yıllarca beklediğime yanarım. bir de tamponların burundan çıkarılması hiç de düşündüğüm gibi acı veren bir olay değilmiş. beni korkutanlar utansın.
 • ben bu ameliyatı oldum. ilk 16 saat biraz kötü geçti diş sızlaması ( dişimde tel de var ) ve tamponlar yüzünden. ancak tamponlar alındıktan sonra ( anlık olarak fazlaca acı veriyor) oldukça rahatladım ve en büyük şikayetim olan baş ve yüz ağrısından ( özellikle uçak yolculuğunda uçak inişe geçerken katlanılması zor boyutlara varıyordu) kurtuldum.
 • bu ameliyatı olmak isteyen kişinin olmadan önce ya bir şey olursa diye çektiği kaygı olduktan sonra çekeceklerinin yanında bin kat daha fazla sıkıntı verendir.
  yok tampon nasıl çıkacak, yok acıyacak mı, yok şu yok bu. hani doğduğunda bebeğin aldığı ilke nefeste ne hissettiğini bilmiyoruz ama ameliyat olanlar sanırım bu hissin nasıl bir şey olduğunu size tarif edebi,leceklerdir. gerçekten yeniden doğmak gibi bir şey. o kaynağını bilmediğiniz ağrılar ve yorgunluklar kalmayacak. ilk defa uyuduğunuzu hissedeceksiniz. daha az sinirli ve daha dinç olacak, eskiden unuttuklarınızı artık unutmayacak ve cin gibi olacaksınız. arkadaşlar, olun oldurun. bu ameliyatın kötüsü olmaz, doktoru kötü olursa olur.
  ameliyat sonrası gün çekeceğiniz ağrı için de dönüşümlü olarak 4 saatte bir advil ve parol alırsanız şahen, her birinden 3er tane aldktan sonra hiç birşeyiniz kalmayacak.