şükela:  tümü | bugün
  • burnu ortadan ikiye ayıran septumdaki egrilik,yamukluk. hafif ya da ileri derecede olabilir. toplumda oldukça yaygındır. çok sıkıntı yarattığında bazen operasyonla düzeltilmesi gerekir.
  • halk arasinda deviasyon diye bilinir.
  • basit bir ameliyatla düzeltilir.ameliyat lokal anestezi kullanılarak yapıldığında burun kemiklerinin çeikçle kırıldığına şahit olursunuz. bu yüzden genel anestezi her zaman daha iyidir.
  • nefes alma zorluğu yarattığı için, uykuda ağzın açılmasına ve tekrarlayan farenjite yol açan anomali. "ameliyat olmazsan kulak burun boğaz kapılarında sürünmeye devam edersin" nasihatiyle ürküntü yaratan ameliyata karar alınmış ve rahata erilmiştir.
  • eğriliğin yanı sıra konkaları radyo frekansla küçültüp doğru dürüst nefes almanızı sağlarlar.
  • operasyonundan 4 saat önce çıktığım illet. her sey odtü kütüphanesindeki kırmızı koltuklarda geleneksel cuma günü şekerlememi yaparken kendi horlama sesime uyanmamla başladı. bu büyük rezaleti tekrar yaşamayayım diye otrivine kullanmaya başladım. otrivine i haftada bir pakete çıkarmamla, annemin dayanılmaz ısrarları sonucu ve alkolün de etkisiyle ameliyat kararını aldım. genel anestezi uygulandığı için acı namına pek bir şey hiisedilmiyor. iki gün boyunca burnunuzda tampon ve iki plastik borucukla yaşamak, ağızdan nefes almak zorunda olmak, kanama ve akıntı gibi çekinceleriniz olabilir. ama otrivine kullanmadan da nefes alabilmek, kütüphanede güvenle uyuyabilmek, soğuk algınlığınızın daha dayanılabilir olması ve sevgilinizin horlamayan bir sevgilisi olması için gerçekten değer.
  • operasyonu esnasında genel anestezi kullanılması açısından acısızdır. fakat operasyon sonrası burunda oluşan kan pıhtısı nedeniyle nefes alma zorlaştığından burunun içine yerleştirilen silikon tamponlar 3 gün boyunca hastayı canından bezdirir. yine de, kaliteli nefes alabilme açısından yapılacak bu operasyon sağlık için çok elzemdir.
  • operasyon sonrası bazı hastaneler tampon kullanmadığından ameliyat sonrası da çok rahat geçer, 1 haftada da normale dönersiniz.

(bkz: başkent üniversitesi hastanesi)
  • amiyane tabir ile burun kemiğinde yamulma.

operasyon gerektirebilir. "yok ben ameliyat olmam" diyenler, zaman içerisinde akciğerlerine yüklenir, horlamaya başlar, kalp hastalıklarına davet bile çıkarabilir.-miş.
  • her merdiven çıkışımda nefesimin yetmeyişiyle bana kendisini hatırlatan burun hastalığı. hiç ameliyat olmamanın verdiği korkuyla da kalp krizine kadar yolum var sanırım.