• havacilik terminolojisinde, pilot'un atc'ye kendisini hatirlatmak icin soylemesi gereken soz.

ornegin pattern ucusu yapiyorsunuz. normal sartlarda base ayagina dondugunuzde atc size inis icin clearance verir (cogunlukla olan budur) fakat beklentinizin aksine atc'den ses cikmazsa yapmaniz gereken (callsign'imizin n59sp oldugunu varsayarsak)

- five niner sierra papa, sequence

demektir.
  • sequence ,100.000 yerde kullanilir, emmeye de gommeye de gelen bir kelimedir.
    film icindeyse bir goruntu ve icinde gecen olaylari
    bilgisayarda ise bir i$lemin olu$umunu, ve cali$tigini filan betimleyen tumce
    amiga`nin her disketinde startup sequence dosyasi me$hurdur mesela.
  • oracle/postgresql gibi kimi rbms'lerde "otomatik artan" bir sayac hizmeti veren nesne tipi.. "create sequence" statement'i ile yaratilir ve daha sonra bir field'a atanmak istendiginde myfield=myseq.nextval gibi bir formatta kullanilir..

misal:

create sequence test start with 1 increment by 1;
    select test.nextval from dual;
  • ing. düzen, sıra, artardalık, ardıllık, sahne/dizi/sıra, birbirini izleme.
  • ing. sekans
  • 1980 tarihli sugarhill etiketli funk you up adlı groovy single'ları ile one hit wonder kalmıştır bu grup, ilk kadın rap grubudur. cheryl the pearl, gwendolyn "blondie" chisolm ve angie stone'dan oluşur. daha sonra çıkardıkları fakat hit olamamış güzel şarkılar fi ya up the funk da steinski'nin derlemesinde yerini almıştır.
  • (bkz: squance)
  • müzikte, bir melodinin belirli tonda alçalarak ya da yükselerek tekrarlanmasıdır. türkçede kalıp melodi ya da melodi dizisi dense de, nedense her türlü eğitimde sekvans olarak yazılır ve okunur. türk halk müziğinde örneklerine sıkça rastlayabiliriz. tamamı ile sekvanstan oluşan kara tren türküsü bir 4'lü sekvanstır. öyle ki, her tema kendi içerisinde ayrıca 4'lü sekvans içerir. (bkz: sekvansın amına koymak)

örnekleri sadece türk halk müziği'nde değil klasik müzikte de mevcuttur. örneğin caro mio ben isimli opera başlangıçta 2'li sekvansa, mozart'ın türk marşı ise yükselen 3'lü sekvansa sahiptir.

en az sekvans örneğine rastladığım müzik türü türk sanat müziğidir.

müzik otoriteleri tarafından hiç hoş karşılanmayan sekvans, nedense insanlar tarafından hep sevilir. bir çok sevilen şarkının bestekârı sekvanstır abi :)
    hatırla beni sekvanslardaaa, başın dönerse bu dünyada, sözün geçmese de rüyadaaa, uyutmayacağım seni bu gecee :))

olur böyle şeyler...
  • şu an için steam'de 4.49$'a satılan şahane oyun

genel olarak guitar hero, patapon ve şu arcade dans oyunlarının karışımı bir oyun diyebiliriz. tabi bu işin aksiyon kısmı için yapabileceğimiz bi tanımlama. bunun dışında bir de değişik ve insanı meraklandıran bir senaryosu var. diyaloglar zaman zaman insanı sesli güldürüyor diyebilirim. çok güzel hazırlanmış bir karakter arayüzüne sahip, exp sistemi çok hoşuma gitti. konusuna dair birşey söylemek istemiyorum, spoiler olmasın.
    oyunda gamepad olmazsa olmaz diyebilirim, bir alıştınız mı gamepad sanki vücudunuzun bi parçasıymış da onunla harikalar yaratıyormuşsunuz hissine kapılıyosunuz. saate bakıyorum, 3buçuk saattir başından kalkmamışım. gerçekten vereceğiniz parayı hak edecek bir oyun. ben bu fiyata bu kadar kaliteli ve kendini bu kadar oynatan bir oyun görmedim hayatımda. parmakları hızlı oyunseverler derhal almalı.
hesabın var mı? giriş yap