şükela:  tümü | bugün
  • sör quentyn ball nam-ı diğer ateştopu, aegon ıv targaryen ve daeron ıı targaryen'in saltanatı sırasında ball hanesi'nin şövalyesidir. kişisel arması siyah zemin üzerinde yanan bir ateştopudur. quentyn kızıl saçlı, çabuk parlayan birisidir ki bu nedenle lakabı ateştopu'dur.

    quentyn, aegon ıv targaryen'in saltanatı sırasında kral toprakları'nda kızıl kale'nin baş komutanıdır. bir zaman sonra aegon quentyn'e açık bir yer olduğu zaman kral muhafızları'na katılabileceği vaadini verir. bu vaadi kolaylaştırmak için quentyn'in karısı sessiz kız kardeşler'e katılır. ancak kral muhafızları'nda açık bir yer olmadan aegon ölür.

    birinci blackfyre isyanı
    aegon'un varisi daeron ıı'nin saltanatında quentyn'in beklediği o açık yer bulunmaktaydı ve quentyn krala babasının sözünü hatırlattı. fakat ateştopu bilinmeyen nedenlerden dolayı kral muhafızı olmayı reddetti ve onun yerine bu şeref sör willem wylde'e verilmiştir. bu hareketi quentyn'in blackfyre isyanı'nda daemon blackfyre'ın yanında olacağı hakkında ışık veriyordu. kral daeron ıı daemon'u yakalaması için kral muhafızları'nı yolladığında daemon'u kaleden kaçıran sör quentyn oldu. birinci blackfyre isyanı'nda sör quentyn lord lefford'u lannis limanı'nda öldürdü ve damon lannister'ı casterly kayası'na doğru geri püskürttü. mander'dan geçerken lady penrose'un bütün çocuklarını öldürdü. sör quentyn ball kızıl çimen muharebesi'nde savaşırken su içmek için ara verdiğinde bir okçu tarafından vurulup öldürülmüştür. onu öldüren okçu büyük ihtimalle quentyn'in babalık yaptığı piç çocuk glendon çiçek'tir.

    kaynak