şükela:  tümü | bugün
 • pek akıl karı değildir.

  tüketici açısından bu tür bir uygulama israil'den çok yeri üreticiye zarar vereceği için elbette ki saçmadır. başlığı ise aşağıdaki paragrafa dikkat çekmek için bu şekilde açıyorum.

  yıllardır israil'e ve abd'ye seksen çeşit atar gider yapıp, etmedik tehdit hakaret bırakmayan ülkemiz liderlerinin de ticari bir takım yaptırımlarda bulunmasını beklemek hakkımızdır herhalde. yurt içinde seçmene şirin görünmek için esip gürleyip, dışarıya karşı tıs diye susup ticaretine, komisyonuna bakmak da sahtekarlık değil mi?

  işin aslı domates tohumunda israil'e bağlıymışız. (bkz: israil tohumu) kudüs krizinde protesto edilebilecek diğer sebze ve meyve ve gıda ürünlerini de aşağıya ekliyorum. topluca bir kaynak yok ama google hazretlerinden toparlanan yalan yanlış bilgilere göre muhtelif ülkelerden tohum alıyormuşuz.

  --- spoiler ---

  israil'den alınan tohumların kısırlaştırıcı özeliğe sahip olduğunu belirten doç. dr. arpa konuşmasını şöyle sürdürdü:

  "türkiye'nin, kapalı alanda yetiştirilen domates tohumunda israil'e olan bağımlılığını maalesef hala sürdürmektedir. bu tohumlar 1'e 10 gibi yüksek derecede ürün verirken, besin değeri de 1'e 10 derecede düşük olmaktadır. ayrıca bu tohumlar kısırlaştırıcı özellikli olup ekilen toprağın kimyasını bozmakta ve o toprak artık başka tohumları da hazmedememektedir. yine insanlarda uzun vadede hormonel denge, kanserojen etki ve iktidarsızlık gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdiği ifade edilmektedir."

  haber

  --- spoiler ---

  karpuz tohumu abd'den.
  domates israil ve fransa'dan.
  mısır abd'den.
  patates avrupa'dan.
  turşuluk hıyar abd'den.
  lahana almanya'dan.
  ıspanak avrupa'dan.

  ithal tohumlar;
  buğday
  arpa
  çeltik
  mısır
  pamuk
  ayçiçeği
  kanola
  soya
  patates
  yerfıstığı
  şeker pancarı
  yem bitkileri
  sebzeler
  çim ve çayırotu

  toohum satan uluslararası şirketler kimler: monsanto, syngenta, cargill, kws, dupont, bayer, basf

  tohum istatistikleri