şükela:  tümü | bugün
  • burada yazılan kötülemelere itibar etmemeniz gereken teknolojidir. avrupada bmw, porsche, mercedes gibi firmalar premium ürünlerinde bu uygulamayı rutin olarak sunar. "renault bişey biliyormuş ki koymamış hmpf" diyen donanım haberci kişiler maalesef otomotivde kar marjının %3 civarında gezdiğini, hemen her çalışmanın maliyet düşürüp daha rekabetçi olmak için yapıldığından da habersizdir. zira iyi bir seramik kaplama uygulaması 2000 civarı ettiği üzere belli sınıf arabalarda bunun fabrika çıkışında yapılmasını elbette beklememelisiniz.
    ürün özelliklerine gelinirse evet boya koruma ürünü ancak uv filtre gibi özelliklerinin yanında polimer ve cam moleküleri içerdiği üzere boyaya ilave bir darbe dayanımı da kazandırmakta. tabi doğru ürün ve uygulayıcı bulmak önemli.
    arabanızı sıfır aldıysanız ve uzun süreli kullanıcıysanız bence yaptırmanızda fayda var.
  • bugünlerde yaptırmayı düşündüğüm fakat işçiliği çok önemli olduğu için güveneceğim bir firma bulamadığım, boyayı ilk günkü haliyle korumayı amaçlayan bir uygulama çeşididir.

bu konuda iyi deneyimleri olan yazarların yeşillendirmesini rica ederim.
  • dünyanın en balon sektörü bu olabilir, sürmeden öncesi ile sürdükten sonraki fark maks. 1 ay içinde kapanacaktır, çizilme vs gibi şeyleri engellediği falan da yok.
  • kar marjı aşırı ve anlamsız yüksek olan ayrıca bilmeyene cilalı boya korumaların seramik kaplama diye itelendiği sektör.
  • yüzeysel sürtmelerde işe yaradığını düşündüğüm kaplama.

sonax'ta aylar önce yaptırmıştım. beyaz araç olduğu için görüntü pek değişmedi ama geçenlerde park halindeyken arka çamurluk ve kapıya koyu renk bir araç hafifçe sürtmüş. bölge geniş ve simsiyahtı ama yüzeyselmiş. ıslak mendille hepsi çıktı, en ufacık bir çizik kalmadı. tertemiz oldu resmen.
  • totalde 4 markanın sadece gerçekten işe yaradığı kaplama türü.

mantıklı bakan mode on: gerçek seramik ön hazırlığı ile birlikte toplamda minimum 1500-2000 tl’den başlar bunun altına yaptırdığınız seramikte ya malzemeden çalınır, ya ön hazırlık kısmı sallanır ya da kalitesiz ürün kullanılır. işbu maddi külfet yalnızca başlangıç için geçerli olup, 3 ayda bir bakımı, her yıkamada kullanılması gereken özel yıkama ürünleri vs ile birlikte iki yılda size toplam maliyeti 3 bin lirayı düşmez. yılda bir kez iyi bir yere pasta polish işlemi yaptırıp boyaya benzer temizlikte ve derinlikti binmek sizi maximum 1000-2000 arasına patlar, seramikle aşağı yukarı aynı görüntüyü alırsınız çıplak gözle fark etmezsiniz bile.

keyifci bakan mode on: detailcı için boncuk arabanın motorundan daha önemlidir. araç piston kırsın ama yağmur yağınca arabanın üstünde biriken boncuk şeklindeki su tabakasının şekli bozulmasın öyle önemlidir. e adam keyifci dedik, her fırsatta çeker hortumu/kovayı(çift olacak bu)/kuzu yünü eldiveni/mikrofiber kurulama havlusunu başlar temizliğe, hakkini yemeyelim ben boyle stress attiran bir olay daha gormedim, iyi oluyor. araci kendi yikadigi icin seramik pek kir tutmaz tutani da kolayca atar ustunden detailci kolayca yikar arabasini. arabayi yikayip avm otoparkina falan cekince spot isiga denk getirip dakikalarca izleyen var biliyorum. ayrica koruma etkisi de var bu seramik olayinin o da bir arti. hâl boyle olunca para pul onemli degil adam ona uc bes harciyor ama aldigi keyfi o parayi baska neye harcasa alamaz cok gormemek lazim.

yalniz cidden ucuza yaptirmayin, paranizi sokaga atarsiniz bu isin bayagi bir emek kismi var, maliyet kismi var vs ucuzu olmaz yani bilin. seramik kaplamak en kolay kisim muhim olan yuzeyi hazirlamak o da emek istiyor ben yaptirdim uc gun surdu birebir basinda bulundum adamlara fazladan para veresim geldi ama degdi mi? ben detailci degilim benim icin degmedi ama seven adama deger.
  • keriz silkelemede yeni bir sayfa.
  • motor koruma ve sürtünmeyi azaltma amaçlı uygulanan türevleri de bulunan kaplamadır. ne kadar işlevsel olduğu konusunda ise bir bilgim yok.
  • yaptırdığınız yere kesinlikle dikkat edin. seramik kaplama yaptık, boya koruma yaptık, parlasın diye cila yaptık vs. diye bir güzel yıkanmış, parlatılmış arabayı verirler elinize siz de seramik kaplamam var zanneder millete hava atarsınız.

bu dolandırıcılığı yapan yerler o kadar fazla ki insan gerçekten hayret ediyor.