şükela:  tümü | bugün
  • burada yazılan kötülemelere itibar etmemeniz gereken teknolojidir. avrupada bmw, porsche, mercedes gibi firmalar premium ürünlerinde bu uygulamayı rutin olarak sunar. "renault bişey biliyormuş ki koymamış hmpf" diyen donanım haberci kişiler maalesef otomotivde kar marjının %3 civarında gezdiğini, hemen her çalışmanın maliyet düşürüp daha rekabetçi olmak için yapıldığından da habersizdir. zira iyi bir seramik kaplama uygulaması 2000 civarı ettiği üzere belli sınıf arabalarda bunun fabrika çıkışında yapılmasını elbette beklememelisiniz.
    ürün özelliklerine gelinirse evet boya koruma ürünü ancak uv filtre gibi özelliklerinin yanında polimer ve cam moleküleri içerdiği üzere boyaya ilave bir darbe dayanımı da kazandırmakta. tabi doğru ürün ve uygulayıcı bulmak önemli.
    arabanızı sıfır aldıysanız ve uzun süreli kullanıcıysanız bence yaptırmanızda fayda var.
  • bugünlerde yaptırmayı düşündüğüm fakat işçiliği çok önemli olduğu için güveneceğim bir firma bulamadığım, boyayı ilk günkü haliyle korumayı amaçlayan bir uygulama çeşididir.

    bu konuda iyi deneyimleri olan yazarların yeşillendirmesini rica ederim.
  • dünyanın en balon sektörü bu olabilir, sürmeden öncesi ile sürdükten sonraki fark maks. 1 ay içinde kapanacaktır, çizilme vs gibi şeyleri engellediği falan da yok.
  • kar marjı aşırı ve anlamsız yüksek olan ayrıca bilmeyene cilalı boya korumaların seramik kaplama diye itelendiği sektör.