şükela:  tümü | bugün
  • istanbul ticaret üniversitesi mezunu psikolog, sosyolog. bazen gündem özel'de konuşuyor kendileri, hayranlıkla dinliyoruz. konuşmalarından konusuna ne kadar hakim olduğunu anlamak mümkün gerçekten.
    ayrıca şöyle bir uzmantv kanalı var.

eğitimi için websitesinde şöyle bir açıklaması var:
    psikoloji eğitimini istanbul ticaret üniversitesi’nde alan serap duygulu psikoloji dalında gerçekleştirdiği çalışmalarına önemli ölçüde katkılar sağlayan, sosyoloji ve kamu yönetimi alanlarında da lisans düzeyinde akademik eğitimler almış ve istanbul ticaret üniversitesi sosyal bilimler enstitüsü’nde ‘uygulamalı psikoloji’ dalında yüksek lisans yapmıştır. aynı üniversitede doktora eğitimine devam etmektedir.
  • cnn'de rastlıyorum kendisine. psikologdan ziyade sosyolog gibi algıladığım kişi. nedeni ise beden dili. sosyolog olarak düşündüğümde gözüme batmayan hali psikolog olarak düşündüğümde inanılmaz eğreti geliyor. çok yargılayıcı bir insan olduğu izlenimi bırakıyor. terapist arıyor olsam kesinlikle güven duyabileceğim birini çağrıştırmıyor bu nedenle.
    gerçeği nasıl bilemem ancak bendeki çağrışımı bu.
  • hep konuşsun ablamız. şu anda habertürk'te konuşuyor, o kadar mükemmel şeyler söylüyor ki. aslında bilmediğimiz şeyleri söylemiyor. ben birey bilinciyle yetiştirilmiş bir çocuk olarak biliyorum da, bilmeyenler de zaplarken denk gelip duysa çok iyi olur. belki iki üç kelime aklında kalır. biz yine de buraya yazıp tekrarlayalım;

çocuk tapulu malın d e ğ i l d i r, bireydir.

çocuk sen yaşlanınca sana bakıcılık yapsın diye d o ğ u r u l m a z.

yetiştirmeyi beceremeyecekseniz yapmayın yahu çocuk. valla dinlerken benim içim şişti, ne biçim ana babalar var.
  • kesinlikle dokunulması gereken noktaları yakalama yetisinde aşmış insan. sağlıklı aile konulu gündem özel programında çocukların yetişmesindeki hatalara mükemmel özet geçti. dedim ki "tam olarak bunları düşündüm." yani pratikte de olan şeyleri söylüyor... dinleyeceğim sayılı insanlardan biri oldu kendisi.
  • şu anda cnn türk'te konuşmakta olan psikolog ve sosyolog hanımefendi. üstün dökmen'i görünce programı izlemeye başlamıştım, sadece onu dinlemek için ama serap hanım konuşmaya başlayınca kendisini çok beğendim, hep anlatsın, hep konuşsun mümkünse. uyumam lazım, ama anlattıkları o kadar güzel ki bırakıp gidemiyorum. bundan sonra mutlaka takip edeceğim kendisini.
  • "çocuğunuz bir şeyi 5 dakika ağlayarak elde ettiyse, 6 dakika direnmek zorundasınız"

serap duygulu
  • tam olarak hangi alandan lisans mezunu olduğunu anlayamadığım kişi. güzel konuşuyor diye televizyona çıkıyor ama ne psikoloji ne sosyoloji lisansını tamamlayarak diploma aldığını sitesine yazmamış. yök'ün tez veritabanında da adına kayıtlı bir yüksek lisans tezi yok, belki başka bir soyisimle bitirdiyse bilemem. şu anda doktora eğitimine devam ediyormuş, ama onun da hangi alandan olduğunu yazmamış. sanıyorum ki psikoloji değil, başka bir alan.

dediğim gibi, güzel konuşuyor, insanları rahatlatıyor olabilir. ama bunlar televizyona çıktığınızda isminizin önüne sosyolog-psikolog sıfatının gelmesi için yeterli olmamalı. trt'deki zafer akıncı vakası henüz çok taze.