şükela:  tümü | bugün
 • kendisi fransız bir ressamdır, öncelikle arz ederim. eserlerinde ise işbu yazara göre çok fazla vajinayı andıran çiçekler, narlar kullanmıştır.

  vermekte olduğu mesaj belki de benim öngörümden dolayı, kadın aslında birdir ama gerçekten farkettiğinde bindir olayıdır.
 • en son sixto rodriguezle hal muhal olan bünyenin, kollarını açıp teslim olup;

  hele bir de resim yapmaya çalışıyorsa o bünye dandirik akrilikle, kendini küçük görüp;

  "sanat ne içindir?" in cevabını bulup;

  delirmemek içindir diyebilmektir seraphine teyze.
 • 1864 - 1942 yıllarında yaşamış fransız naif ressam. sendis'li séraphine olarak tanınmıştır. kendisi 1912'de alman sanat koleksiyoncusu wilhelm uhde tarafından keşfedilmiştir.

  http://www.youtube.com/watch?v=ecfad-tpop8
 • öncesi net olmamak ile birlikte altmis yaslarinda ruhsal sorunlari belirmis veya artmis sonradan kazandigi paralari da olmadik seylere harcayarak maddi güclüge düsmüs. bir kac sene icinde akil hastanesine aliniyor, ikinci dünya savasinin zor sartlari ve sefalet icinde gecen zarif algi icerisinde ruhun kederini resmedebilmis fukara.
 • üzüntü verici bir hahat hikayesine sahip ressam. hayatı boyunca birilerine hizmetçilik yapıyor. zamanı olmadığı halde geceleri uykusundan feragat edip resim yapmaya devam ediyor. evinde çalıştığı alman wilhelm uhde'nin yardımıyla uzun yıllar sonra resimleri pariste sergilenmeye başlıyor. ancak tam olarak "krizlere" denk gelmiş bir ressam. savaş, ekonomik krizler derken, zenginlik ve sefa içindeki dönemi kısa sürüyor. çok geç yaşlarda üne kavuşan bir ressam.

  ancak hayatından bütünüyle memnun olduğunu düşünüyorum. her koşulda bir hayal ve amaç için çabalamak tatmin edici bir şey. kötü bir hayatı olmasına rağmen hayaline bağlı kalmasına imrendiğim birisi seraphine.

  sanat tarihinde "kadın" a yer vermeyen "sanat tarihçilerini" utandıracak türden bir sanatçı.
 • (bkz: seraphine)