şükela:  tümü | bugün soru sor
 • serbest meslek erbabinin (sirket olmayip da, vergi dairesine sahis adi ile kayitli isletme sahiplerinin) mesleki faaliyetlerine iliskin her turlu tahsilati karsiliginda kesmekle mukellef oldugu fatura ya da fis muadili makbuz. iki nusha olarak duzenlenir. birisi musteriye verilir. (ki, musterinin de istemesi/almasi mecburidir.)

  serbest meslek makbuzlarina;
  -makbuzu verenin soyadi adi veya (isyeri) unvani, adresi, vergi dairesi ve hesap numarasi,
  -musterinin soyadi, adi veya unvani ve adresi,
  -alinan paranin miktari,
  -paranin alindigi tarih
  yazilir ve bu makbuzlar serbest meslek erbabi tarafindan imzalanir.

  serbest meslek makbuzu ile fatura arasindaki en bariz fark, serbest meslek makbuzunda stopaj kesintisi ile ilgili kisim vardir. ve yeni vergi duzenlemesi ile bu stopaj orani %22 dir.
  (bkz: muhtasar)
  (bkz: stopaj)
 • bazı "uyanık" serbest meslek erbabının şark kurnazlığı ile kendilerinin ödemesi gereken gelir vergisi stopajını da hizmeti verdikleri kişilere kitlemeye çalıştıkları makbuzdur.

  bir serbest meslek erbabına 100 trl + %18 kdv karşılığı bir iş için anlaştığınızda, serbest meslek makbuzu aşağıdaki gibi düzenlenmelidir.

  brüt ücret: 100 trl
  stopaj: 20 trl
  kdv: 18 trl (100 * %18)

  serbest meslek erbabına ödenecek tutar: 98 trl
  ödenecek stopaj: 20 (gelir elde eden serbest meslek erbabı adına vergi dairesine ödenecek tutar)
  net nakit çıkışı: 118 trl

  serbest meslek erbabı "- yok hoca bana 98 trl değil, anlaştığımız gibi 118 trl ödeyeceksin" derse kulağından tutup vergi dairesinin kapısına bırakınız.
 • fazla kasar olmayan hukukcularin, paralarini tahsil amaciyla duzenlemekte zorlandiklari belge.
 • http://www.4shared.com/…245807474/12c0e91d/smm.html adresinde sebil bir serbest meslek makbuzu hesaplama tablosu indira gandhi edilebilir.
 • pos cihazlarından çıkan fişler de serbest meslek makbuzu olarak kabul edilmekte. 2008 yılında yapılan düzenleme ile serbest meslek erbabı olarak faaliyette bulunan doktor, diş hekimi ve veterinerlerin işyerlerinde kredi kartı ile yapacakları tahsilatlarda pos cihazı kullanma zorunluluğu getirildi. bir yerde zorunluluk varsa, orada ceza da vardır ilkesi uyarınca; pos cihazlarını iş yerlerinde bulundurmayan hekimlere özel usulsüzlük cezası kesilmekte.
 • devletimizin e-dönüşüm kapsamında elektronik ortamda düzenlenmesine imkan sağlanmıştır.

  ---
  e-serbest meslek makbuzu (e-smm) ve e-müstahsil makbuzu (e-mm)

  487 sıra no.lu vergi usul kanunu genel tebliği ile yürürlüğe giren e-serbest meslek makbuzu (e-smm) uygulaması, serbest meslek makbuzunun gelir idaresi başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda oluşturulması, muhafazası, ibrazı ve raporlanmasını kapsayan uygulamadır.

  01/01/2018 tarihi itibariyle dileyen serbest meslek erbapları uygulamaya dahil olarak mesleki faaliyetlerine ilişkin tahsilatları için kağıt ortamda düzenlemiş oldukları serbest meslek makbuzunu elektronik belge olarak elektronik ortamda düzenleyebilir, muhatabının talebi doğrultusunda elektronik veya kağıt ortamda iletilebilir, elektronik ortamda muhafaza edip gelir idaresi başkanlığı’na elektronik ortamda raporlayabilirler.

  kaynak